Konferencia | DIASZPÓRA2023 – HATÁRTALAN KÖZÖSSÉGEK | 2023. május 4−6.

DIASZPÓRA2023 – HATÁRTALAN KÖZÖSSÉGEK – Nemzetközi és diszciplínaközi konferencia

A PTE Bölcsészet és Társadalomtudományi Kar (Anglisztika Intézet, Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet), a Pécsi Tudományegyetem Diaszpóra Projekt Hálózata, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Pécsi Területi Bizottsága Határtalan közösségek címmel konferenciát rendez.

Diaszpóra 2023 - Határtalan közösségek

A diaszpórában élő autochton nemzeti kisebbségek olyan közösségek, amelyek egymástól távoli földrajzi térben formálódnak, tagjai több generációhoz és különböző kultúrkörökhöz tartoznak. A kötődések egyúttal olyan lelki térben is formálódnak, amelyek fontos közege a nyelvi-kulturális, irodalmi és művészeti alkotások világa. A konferencia célja a diaszpóraközösségek sokszínű kulturális örökségének feltérképezése, a közösségi tudat, a hálózatépítés és a generációk közötti kapcsolatok erősítése.

A konferencia időpontja: 2023. május 4−6. helyszíne: MTA PAB – Pécs, Jurisics Miklós u. 44, 7624

A magyar és angol nyelven zajló nemzetközi és diszciplínaközi konferenciára a következő témákhoz kapcsolódóan várunk jelentkezéseket:

• a diaszpórakutatás elméleti és gyakorlati kihívásai
  • diaszpóra-politiká(k) - anyaország-politiká(k) -- magyar és más nyelvű diaszpórák fejlődéstörténete, politikai és jogi megoldások
  • közösségépítés, a kultúra- és nyelvfenntartás intézményei, szereplői (NGO-k), eszközei, hálózatosodás és kapcsolatépítés
  • kulturális emlékezet és örökség
  • traumafeldolgozás
  • identitás és nyelvhasználat
  • alkotók diaszpóraközösségekben: irodalom, színház, zene, képzőművészet és vizuális művészetek

A konferencia keretében műhelybeszélgetéseket is szervezünk a következő témákban:

• Magyaroktatás diaszpórában (tantervek, tananyagok, jó gyakorlatok)
  • A nyelvtanulás mint társasjáték (társasjátékok, dramatikus játékok, kulturális identitás)
  • A hálózatépítés és fenntartás módjai (párbeszéd és kapcsolatépítés az anyaország és a diaszpóraközösségek között)
  • A kulturális és családi örökség archiválása (digitális archívum létrehozása)

A konferencia jelenléti és online formában zajlik. A tudományos előadások mellett poszterek és kerekasztal beszélgetésekre is várunk jelentkezéseket.
Az előadások időtartama 20 + 10 perc diszkusszió. Az előadásra kulcsszavakat tartalmazó absztrakttal (terjedelme 250 szó) és rövid (100 szavas) tudományos életrajz (CV) beadásával lehet jelentkezni.
A jelentkezéseket a következő e-mail címre várjuk: diaszpora2023@pte.hu, határidő: 2022. december 10. Az előadás elfogadásáról 2023. január 10-ig visszajelzést küldünk.
Részvételi díj, mely a konferencia kötet publikálásának költségeit is fedezi: 70 euró (diákoknak 30 euró) – online résztvevőknek 50 euró.
A részvételi díj befizetésének módjáról, határidejéről, a konferencia programjáról valamint a kulturális eseményekről a későbbiekben küldünk tájékoztatást.