Európa – a jövő Noé bárkája? Derrida, Európa, Vendégszeretet | Fernanda Bernardo előadása

PTE BTK Kari tanácsterem

Plakát (pdf)

Fernanda Bernardo (Universidade de Coimbra, Portugal) tart előadást L’Europe – l’arche de Noé de l’avenir ? Derrida, l’Europe et l’Hospitalité (Európa – a jövő Noé bárkája? Derrida, Európa, Vendégszeretet) címmel, a Séminaire Erasmus – Erasmus előadások (francia nyelven, magyar fordítással) keretén belül.

Jacques Derrida (1930-2004), akit mindig is nagyon foglalkoztatott Európa és Európa jövője, 2004. június 8-án, „Souverain bien - ou l’Europe en mal de souveraineté” („A legfőbb jó avagy a szuverenitás kínzó vágyában égő Európa”) címen Strasbourgban tartott utolsó franciaországi előadásán a legcsekélyebb eurocentrizmus nélkül vallja meg merész álmát: „Egy olyan Európáról álmodom, melyet az egyetemes vendégszeretet vagy a vendégszeretet és a menedékjog új törvényei a huszonegyedik század Noé bárkájává alakítanak.” – Noé bárkája [Tevat Noé] (1Móz 6-9) a paktumot, azaz Elohim szövetségét jelképezi „minden élőlénnyel” (1Móz 9:15). A feltétel nélküli vendégszeretet motívumán keresztül Derrida eme álmának körvonalait szeretnénk itt körvonalazni, miközben kiemeljük a Dekonstrukció mint filozófiai idióma egyediségét valamint rámutatunk arra, ahogy a dekonstrukció magának a nyugati civilizációnak az előestéjéből eredő felszólításra hallgat, szeretetéről biztosítja, őrködik a jelene és a jövője felett.

Fotó: Jacques Derrida (06/01/2001) ©AFP - JOEL ROBINE