Fizikai vonzerő, az arc szépsége

Fontosabb eredmények:

  • Vizsgálatainkban arra a kérdésre kerestünk választ, vajon az egyes arcvonások milyen felhívó jelleggel rendelkeznek a vonzerő megítélése során, és milyen kölcsönhatásban állnak egymással, hogyan integrálódnak egyetlen komplex esztétikai ítéletben.
  • Egy számítógépes program segítségével csökkentve illetve növelve az egyes arcjellegek méretét, megállapítottuk, hogy a férfiak az egyéni arcokból létrehozott átlagarcot (kompozit-arcot) tekintették a legvonzóbbnak.
  • Eredményeik azt mutatják, hogy az esztétikai kiértékelés folyamatában a perceptuális szűrők egyfajta hierarchiája érvényesül: több egymáshoz kapcsolódó, időben egymás után belépő és egyre szűkülő hatású perceptuális mechanizmus lép működésbe a különböző fenotípusos markerek jelzésire. A női arcokon ez a folyamat a neoténiás jellegek (pl. homlokmagasság) és az ösztrogén-markerek (pl. telt ajkak) mentén követhetők.
  • A hajviselet sajátos módon árnyalja a vonzóerővel kapcsolatos ítéleteinket. Egy vizsgálatban, amely számítógépben manipulált arcokat illetve hajviseleteket tanulmányozott, azt találtuk, hogy a hosszú haj befolyásolja leginkább a női szépségről alkotott véleményeket a férfiak között. Nem csupán a vonzerő mértékét növeli, hanem pozitívan hat az egészség megítélésére is. Az eredményeket az un. jó-gén modellben értelmeztük, amely a Zahavi-féle hátrányelv ill. patogén rezisztencia modell kiterjesztése.
  • Az is kiderült, hogy az egyedül álló nők hajviseletüket többek között a saját maguk szexuális vonzerejéről kialakított képhez igazítják, amely lehetővé teszi hogy „párértéküket” növeljék és a maximálisan elérhető mérték közelében tartsák. Ezt az un. Többszörös rátermettség modell (Multiple Fitness Theory) alapján magyaráztunk.

Közölt írások:

  • Bereczkei T. Evolúciós pszichológia. Osiris Kiadó, Bp., 2003.
  • Meskó N., Bernáth L., Bereczkei T. (2004) A női arc vonzóereje: a perceptuális szűrók hierarchiája. In: László J., Kállai J. és Bereczkei T. (Szerk.) A reprezentáció szintjei. Gondolat Kiadó, 250-260.
  • Bereczkei T., Mesko N. (2006) Hair length, facial attractiveness, personality attribution: a multiple fitness model of hairdressing. Review of Psychology 13: 1-60.
  • Mesko N., Bereczkei T. (2004) Hairstyle as an adaptive means of displaying phenotypic quality. Human Nature 15: 251-270.
  • Mesko, N., Bereczkei T. (2005) Hairstyles and female facial attractiveness. 7 th Alps-Adria Conference in Psychology, Zadar, Croatia

Pécsi Evolúciós Pszichológia Kutatócsoport

H-7624 Pécs, Ifjúság u. 6.    +3672501500    bereczkei.tamas@pte.hu