SZAKMAI BESZÁMOLÓ
a Nemzeti Tehetség Program „Hazai Tudományos Diákköri műhelyek és rendezvényeinek támogatása” című, NTP-HHTDK-23-0006 azonosítóval ellátott pályázati támogatás keretében, a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Tudományos Diákköri Tanácsa által 2023–2024-ban megvalósított programokról.
Jelen program keretei között a pályázat biztosította a 2024 tavaszán megrendezésre került Kari TDK megszervezésének és lebonyolításának költségeit. A program további célja a kar TDK-zó hallgatóinak interdiszciplináris képzése volt. (PTE Bölcsész Doktorandusz Akadémia előadás-sorozat. A KTDT a pályázati program zárásaképpen 2024 májusában megszervezte a PTE BTK Tehetségnap című rendezvényt
Kari Tudományos Diákköri Konferencia
Jelen pályázat segítségével megvalósult a PTE BTK Kari Tudományos Diákköri Konferencia. A rendezvényt 2024 április 26-án bonyolítottuk le. A szóbeli fordulót a pályaművek bíráltatása előzte meg. A konferencián 92 hallgató mutatott be 88 pályaművet. A pályázati program kiemelt célja a 37. OTDK-n történő részvétel biztosítása volt, de a tavaszi konferenciák hagyományaihoz híven a tagozatokban a pályamunkák egymással is versenyeztek, a szakmai bizottságok helyezéseket osztottak ki (első-, második-, harmadik helyezés és különdíj). A rendezvényen összesen 16 tagozatban folyt a munka. A hallgatói informális visszajelzések alapján a tagozati szakmai bizottságokban a kar oktatói nagy szakmai hozzáértéssel és támogatással járultak hozzá a pályamunkák és a hallgatók előadókészségének fejlesztéséhez. A konferencián 78 hallgató szerzett jogosultságot a 37. OTDK-n történő nevezésre. A konferencia lebonyolítása, hála a professzionális technikai előkészítésnek és supportnak zökkenőmentesen zajlott. A konferencia után a hallgatók a részvételt és a helyezést igazoló okleveleket kaptak.
A programról információ: https://www.facebook.com/ktdt.btk.pte/
PTE Bölcsész Doktorandusz Akadémia
A pályázati program további célja a kar TDK-zó hallgatóinak interdiszciplináris képzése volt. Ezt a PTE Bölcsész Doktorandusz Akadémia előadás-sorozat révén valósítottuk meg a 2023/24-as tanév őszi szemeszterében. A program során a PTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar doktoranduszai tartottak előadásokat. A programmal két célunk volt. Egyrészt szerettük volna támogatni a TDK-zó múlttal rendelkező, kutatói pályájuk elején járó doktori hallgatókat azzal, hogy prezentációs lehetőséget biztosítunk a számukra. Másrészt szerettünk volna fiatal kutatói pályamodelleket megismertetni a jelenleg TDK-zó hallgatókkal. Az előadások látogatottsága alacsonyabb volt a vártnál, de a hallgatók észrevételeikkel és kérdéseikkel tették interaktívvá, workshop-jellegűvé az előadásokat.
Az előadássorozat az érdeklődő diákok interdiszciplináris tájékozottságát szolgálják. Az előadások hagyományainkhoz illeszkedően széles tematikát öleltek fel. A történettudomány, a politikatudomány, a kulturális antropológia, a szociológia, a neveléstudomány és a pszichológia aktuális kérdéseit tárgyalták és ezekkel kapcsolatos saját eredményeiket mutatták be a fiatal kutatók.
A Bölcsész Doktorandusz Akadémia előadásai:
SCHVÉD BRIGITTA KINGA
Az európai hatalmi egyensúly és Magyarország szerepe a 18. századi angol politikai sajtóban
SZEGEDI PÉTER
Viccesen komoly: A viccpártok múltja és jövője
GLÁZER-KNIESZ ADRIENN
A családpolitika elemzési lehetőségei a szociológiában.
DÉZMA LILLA
A globális klímaváltozás szociálpszichológiája
MOLNÁR ÁKOS ATTILA
A tánc, mint pedagógiai innováció a köznevelésben
CZEGLÉDI ALEXANDRA
"A vetőmagtól a tányérig: elfeledett és alulhasznosított növények nyomában az árutermelő kertekben"
BALIKÓ FANNI
Az alapvető pszichológiai szükségletek megjelenése rheumatoid arthritissel élő személyek élettörténetében
A programról információ: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063449390152
PTE BTK Tehetségnap
A pályázati program utolsó eleme a PTE BTK Tehetségnap című rendezvénye volt. A PTE BTK Kari Tudományos Diákköri Tanács és a BTK Hallgatói Önkormányzat közös programja 2024. május 23-án került megrendezésre a BTK Ifjúság úti campusán. A program célja a TDK konferencián még részt nem vett hallgatók megszólítása volt. A program során OTDK-helyezett hallgató prezentációját hallgathatták meg az érdeklődők. A program részeként a kar ismert, a TDK-életben aktív oktatói tartottak előadásokat a TDK tevékenységről, valamint bemutatásra kerültek a KTDT legújabb kiadványai is, és a TDK-zó hallgatók számára elérhető pályázati lehetőségek is.
A programról információ: https://www.facebook.com/ktdt.btk.pte
Pécs, 2024. augusztus 23.
Dr. Pohárnok Melinda
KTDT elnök
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2020.