Az eseményen bemutatjuk a könyv alapját képező kutatás eredményeit, a reprezentációkat tartalmazó újonnan létrehozott, informatív online térképes adatbázist. A Tom Lantos Intézet kutatása keretében először készült országos felmérés a köztérben megjelenő roma emlékezetpolitika helyzetéről. A kutatás során 92 településen 165 reprezentáció – emléktáblák, szobrok – került feltérképezésre, melyeket egy ismeretterjesztő könyv formájában és egy informatív online adatbázis formájában elérhetővé tettünk.
A roma kutatók által végzett kutatás újszerű módon, a köztéri reprezentáció eszközével járul hozzá a magyarországi roma történelem és kultúra láthatóvá tételéhez. Ezzel hangsúlyozza, hogy a romák közül számos tehetséges irodalmár és művész került ki, valamint, hogy a romák is fontos szerepet vállaltak a meghatározó magyar történelmi eseményekben és jelentősen hozzájárultak Magyarország közéleti, gazdasági és kulturális életéhez.
A kutatást ismertetik a könyv szerzői közül: Fejős László és Molnár István Gábor. Az adatbázis alapját képező kutatás eredményeit a vizsgálatot végző kutatók közül Dr. Bogdán Péter és Molnár István Gábor ismerteti. Az adatbázist bemutatja Török Ildikó, a Tom Lantos Intézet Romák emberi és állampolgári jogaival foglalkozó program vezetője.
Az eseményen beszédet mond még Dr. Cserti Csapó Tibor és Dr. Lakatos Szilvia a Romológia és Nevelésszociológia Tanszék képviseletében.
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2020.