Dr. habil. Dimák-Tombi Beáta

Születési hely, év

Pécs, 1977

Tanulmányok, végzettség, szakképzettség

2001-2004: doktorandusz, ELTE BTK Irodalomtudományi Doktori Iskola, Italianisztikai irodalom- és művelődéstörténet doktori oktatási program

2001: olasz-magyar nyelv és irodalom szakos bölcsész és középiskolai tanári diploma, JPTE BTK Olasz Tanszék

1996-2001: olasz-magyar nyelv és irodalom szakos bölcsész, JPTE BTK Olasz Tanszék, Magyar Tanszék

Tudományos fokozat

2013: habilitáció, DE, Irodalomtudományi Doktori Iskola, Olasz irodalomtudományi alprogram

Az értekezés címe: A tudomány helyzete és ismeretterjesztés a XVII-XVIII. századi

Itáliában. Vizsgaelnök: prof. dr. Bitskey István professor emeritus

2006: PhD fokozat, ELTE, Irodalomtudományi Doktori Iskola, Italianisztika

Az értekezés címe: Metakritika - Ugo Foscolo XX. századi recepciója. Témavezető: dr. Takács József

Jelenlegi és korábbi munkahelyek, munkakörök

2015-jelenleg: egyetemi docens PTE BTK Olasz Tanszék

2008-2015: egyetemi adjunktus, PTE BTK Olasz Tanszék

2004-2008: egyetemi tanársegéd, PTE BTK Olasz Tanszék

2001-2004: óraadó, PTE BTK Olasz Tanszék

Ösztöndíjak

Hosszabb ösztöndíjak

Bolognai Tudományegyetem (Eötvös Ösztöndí, 2003, 4 hónap)

Bolognai Tudományegyetem (Magyar Állami Ösztöndí, 2009, 9 hónap)

Bolognai Tudományegyetem (Campus, 2013, 4 hónap)

American Philosophical Society, Holy Family University (Eötvös Ösztöndíj, 2017/18, 8 hónap)

Rövidebb ösztöndíjak, mobilitások

Trieszti Egyetem (Erasmus Oktatói mobilitás, 2012, 1 hét)

Triesti Egyetem (Erasmus Oktatói mobilitás, 2019, 1 hét)

Babes-Bolyai Egyetem (Erasmus Oktatói mobilitás, 2019, 1 hét)

Spliti Egyetem (CEEPUS, 2020, 1 hét)

NKA alkotói támogatás (2010-2011)

A kutatás témája: Tudományos és ismeretterjesztő irodalom kialakulása Itáliában.

Oktatott tárgyak

Az általam tartott előadások és szemináriumok tematikája a XVI-XVIII. századi olasz irodalomtörténet legjelentősebb irányzatainak, szerzőinek és műveinek vizsgálatára irányul: Bevezetés az olasz irodalomtörténetbe, XVI-XVII. századi olasz irodalomtörténet, Magyar-olasz összehasonlító irodalomtörténet, Retorika, metrika, Irodalomelmélet, Műfajtörténet, Művészettörténet, Olasz színháztörténet, Szövegértés-szöveginterpretáció, Újságírói szaknyelv

Kutatási terület

Kutatásaim két nagy pillér mentén szerveződnek. 2000 és 2006 között elsősorban XIX. századi olasz irodalomtörténettel és recepcióesztétikával foglalkoztam. Ebben az időszakban kutatásaim középpontjában Ugo Foscolo szövegei és a róluk írt kritikák vizsgálata állt. Az ekkor született monográfiában: Metakritika - Ugo Foscolo XX. századi recepciója egy komplex recepciótörténeti folyamat felvázolására tettem lehetőséget.

2006 után a XVII-XVIII. századi olasz tudománytörténet legjelentősebbnek ítélt szövegeivel kezdtem foglalkozni. Innen jutottam el az ismeretterjesztő irodalom kialakulásának vizsgálatához. Kutatásaim ezen szakaszában tevékenységem elsősorban primér szövegek értelmezésére korlátozódott, ahol az ismeretterjesztő irodalom nyelvi és kommunikációs sémáinak alakulását tanulmányoztam.

Jelenleg a tudományos és ismeretterjesztő irodalom, illetve szövegek nyelvi és szerkezetbeli különbségeinek feltárásával foglalkozok.

Oktatás és kutatás

Oktatási és kutatási tevékenységem szorosan kapcsolódik egymáshoz. A Bolognai rendszer három éves BA képzésében és az új, osztatlan programban szereplő tárgyak oktatása mellett oktatásszervezési feladatokat is ellátok. 2013-ban az én feladatom volt az új rendszerű osztatlan tanárképzés-tanterv tanszéki koordinációja.

Nevemhez egy önálló monográfia és több mint negyven tanulmány szerzősége kötődik. Tudományos munkáságom alatt három kötetet szerkesztettem.

Tudományos és szakmai közéleti tevékenység, nemzetközi kapcsolatok

Hazai és nemzetközi konferenciák állandó részvevőjeként és szervezőjeként működök közre a hazai és nemzetközi tudományos életben. Pályám kezdete óta több, mint 20 tudományos konferencián adtam elő. A hazai olasz tanszékek közül elsősorban az ELTE és a DE oktatóival állok munkakapcsolatban. 2006 és 2010 között több vendégelőadást tartottam az ELTE Italianisztikai irodalom- és művelődéstörténeti doktori program keretein belül.

Az olaszországi egyetemek közül a Bolognai és a Trieszti Egyetem oktatóival valósítunk meg közös projekteket. 2004-ben és 2013-ban egyaránt a Bolognai Egyetem Olasz Tanszékével együtt került megrendezésre két konferencia, melyek anyaga önálló kötet formájában is megjelent: Petrarca europeo [Petrarca Európában], Gian Mario Anselmi, Luigi Tassoni, Tombi Beáta (szerk.), Gedit, Bologna 2008, pp. 415.; Le forme della brevitá [A rövidség irodalmi formái], Milly Curcio (szerk.), FrancoAngeli, Milano 2014.

Tudományos testületi, köztestületi tagságok, tudományos elismerések

MTA Pécsi Területi Bizottság, Nyelv-és Irodalomtudományok Szakbizottság, Romanisztika Munkabizottság, testületi tag

Magyar Dantisztika Társaság, testületi tag

Associazione Culturale Italoungherese, testületi tag