Pócs Éva: “Vallás és néphit a legújabb korban”

Pócs Éva: “Vallás és néphit a legújabb korban” (OTKA T49175, 3 év, 11MFt.)

A pályázat keretében két kutatás folytatódik:
1. A magyar néphit enciklopédiája 1996-tól folyamatosan. A több, mint egy évtizede folyó munkálatok célja az eddig megjelent vagy archívumban található hiedelemgyűjtések rendszerezése, digitalizálása, és a rendszerezett anyag alapján a magyar néphit enciklopédikus feldolgozása. Az anyag rendszerezése és digitalizálása eddig mintegy 30 hallgató részvételével történt.
2. Vallási élet kutatása Gyimesben 2002 óta folyamatosan. A kutatás célja a három gyimesi község vallási életének komplex vizsgálata antropológiai módszerekkel (hosszú állomásozó, vagy többször ismételt terepmunka, résztvevő megfigyelés), melyben központi szerepet kap a vallás jelenkori társadalomban betöltött funkciójának, a vallásos gyakorlat változásának valamint az egyházi és a helyi gyakorlatok egymásra hatásának tanulmányozása. A Pócs Éva vezetésével folyó kutatásokban eddig számos hallgató és doktorandusz vett részt, eredményeik több publikációban és egy hamarosan megjelenő tanulmánykötetben olvashatók. A pályázat témájához kapcsolódóan eddig két szakdolgozat és egy doktori disszertáció készült el, további két phd dolgozat a közeljövőben kerül benyújtásra, és számos szakdolgozat van készülőben.

Néprajz - Kulturális Antropológia Tanszék # pecsineprajz

H-7624 Pécs, Rókus u. 2 (M épület)    0672/503-600/64319 mellék    zombory.andrea@pte.hu