Gyakran Ismételt Kérdések a BA képzést záró szakdolgozattal, államvizsgával kapcsolatban
Mit kell a Neptunba feltölteni?
A Neptunba feltölteni egyetlen fájlba összefűzve a három kutatási gyakorlat dolgozatát kell (kivételekről lásd lent), amelyek közül az egyik empirikus munkát (kérdőíves vagy kísérletes) meg kell jelölni, mint védésre szánt munka. Értékelésre kizárólag ez a munka kerül, az ebből készült prezentációt kell a védésen (záróvizsgán) bemutatni. A portfolióban szereplő dolgozat nem kötelező, hogy szó szerint azonos legyen a kutatási gyakorlat kurzus végén leadott dolgozattal. Abba témavezetői vagy Szakdolgozati szeminárium oktatói visszajelzés bedolgozható (ajánlott bedolgozni).
Létezik-e valamilyen sablon, ami alapján össze kell fűzniük a 3 dolgozatot a szakdolgozat feltöltéséhez?
Ilyen sablon nem létezik. A portfoliónak tartalmaznia kell a nyilatkozatokat. A plágiumnyilatkozatot és felhasználhatósági nyilatkozatot illesszék bele, elég, ha azt írják rá, Műhelymunka portfolió, így az mind a 3 műhelymunkát jelenteni fogja. Ha mind a három műhelymunkájukhoz van 1-1 nyilatkozat akkor mindegyikre a megfelelő cím kerüljön.
Lehet-e egy eredetileg nem kutatási gyakorlatként megírt dolgozatot (tehát pl. TDK-dolgozatot) vinni a védésre, és ha igen, az milyen formában kerüljön be a portfólióba?
Igen, lehet. Egyetlen kívánalom a dolgozattal kapcsolatban, hogy legyen olyan megjelölhető témavezető, aki a Pszichológia Intézet oktatója-kutatója vagy pedig a Pszichológia Doktori Iskola hallgatója.
Az ilyen jellegű (pl. TDK) dolgozatokat negyedik dolgozatként kell a portfolióba szerkeszteni, és a három kutatási gyakorlatból és a negyedik dolgozatból álló fájlt a Neptunba feltölteni. A TDK dolgozat címlapján a dolgozat címe mellett a szakdolgozatban feltöltött változatban a saját nevüket és a témavezető nevét is kérjük feltüntetni (TDK dolgozatok jeligével történő ellátásától eltérően)!
Lehet-e egy társszerzőkkel már publikált kutatást választani szakdolgozatként?
Mivel a szakdolgozat egyéni munka, ezért társzerzős publikációt csak akkor tudunk befogadni, amennyiben a záróvizsgázó hallgatón kívül az intézetben dolgozó témavezető az egyetlen társszerző. Ez esetben a dolgozathoz egy társszerzővel közös nyilatkozatot is fűzzenek hozzá, amelyben nyilatkoznak a munkamegosztásról, illetve arról, hogy a dolgozat már publikálva lett.
Milyen terjedelmű legyen a szakdolgozat?
A pszichológia BA szakdolgozatának hivatalos terjedelme min. 40 000 karakter, amely a teljes portfólióra értendő. Mivel a terjedelmi követelmények menet közbe változtak, ezért az elvárás az, hogy az értékelésre és védésre kiválasztott kutatási gyakorlat dolgozat terjedelme (szóközök nélkül) legalább 25 000 karakter legyen, de ne haladja meg a 45 000 karaktert (szóközök nélkül) - ez a törzsszövegre értendő (tehát irodalom, címlap stb. nélkül). Ez alól kivételt a TDK dolgozatok képeznek, amelyek változatlan formában, a TDK kritériumoknak megfelelően fűzendő hozzá a portfolióhoz.
Kit kell feltüntetnem a szakdolgozat (védeni kívánt kutatási gyakorlat) konzulenseként?
A szakdolgozat konzulense továbbra is az az oktató-kutató, akinél a kutatási gyakorlat készült. Nem a Szakdolgozati szeminárium oktatója. TDK-dolgozat esetén a konzulens a TDK-dolgozat témavezetője.
Milyen technikai eszközzel kell készülnöm a záróvizsgára?
A záróvizsga technikai hátterét az intézet biztosítja. Önöket arra kérjük, hogy prezentációjukat (Power Point, Prezi vagy pdf) pendrive olyan formában hozzák, hogy offline állapotban is vetíthető legyen. A prezentációkat a záróvizsgán használt laptopra a reggeli / délutáni blokk előtt kell feltölteniük, de erről a „behívólevélben” még értesíteni fogjuk Önöket.
Mi lesz a záróvizsga szóbeli vizsga (védésen túli) része?
A záróvizsga szóbeli vizsga része, hogy egy előre megadott tételből 1 diányi összefoglalót készítsenek, amelyet a ZV bizottság áttekint, vagy megkéri Önöket, hogy 5 percben mutassák be. Ezt követően 5 perc áll a bizottság rendelkezésére, hogy a tételhez kapcsolódó kérdéseket tegyen fel. Más specifikus témakörben kérdést nem tehet fel a bizottság (vagy azt a teljesítmény értékelésekor nem veheti figyelembe), ugyanakkor általános kontextusra, pszichológiatörténetre vonatkozó kérdések elhangozhatnak.
Kapcsolódik-e a tétel a védéshez, kell-e kapcsolatot keresnem és azt bemutatnom?
A tétel a korábbi évekkel ellentétben nem kapcsolódik a védeni kívánt kutatási gyakorlathoz, a vizsgázónak sem kell kapcsolatot keresnie, bemutatnia. A tételek véletlenszerűen kerülnek kiosztásra úgy, hogy a vizsgabizottság lehetőség szerint egy tételt egy nap maximum kétszer halljon. Nem szükségszerű, de tudományterületi szinten igyekszünk a dolgozathoz illeszkedő tételt adni Önöknek (pl. szociálpszichológia témájú dolgozathoz a szociálpszichológia tételekből).
Mikor kapjuk meg a védés során bemutatandó tételt?
A védés során bemutatandó tételt a dolgozat értékelésével egy időben, legkésőbb a védés előtt két héttel fogják megkapni. A tételt a konzulens fogja feltüntetni az értékelő lapon, záróvizsga tételként.