PÉCS egyetemváros - olvashatjuk a feliratot a városhatáron.
Vajon miért érdemes egyetemistaként éppen ide jönni továbbtanulni?
Történelmi múltja és szépsége miatt az útikalauzok ékszerdobozként emlegetik a várost. Pécs már a II. században létezett, s mivel „a tudomány magvainak terjesztésére különösen alkalmas”, itt alapította meg Nagy Lajos az első magyar egyetemet 1367-ben. A ma 160.000 lakost számláló város és az egyetem sorsa azóta összeforrt, nem csoda, hogy a látnivalók jelentős része kötődik az egyetemhez.
A Cella Septichora és megannyi díjnyertes modern épület dícséri a Műszaki Kar kiváló oktatóit. Az Európa Kulturális Fővárosa 2010 projekt pályázatát szintén egyetemünk oktatói írták több száz hallgató bevonásával. A város büszkeségei az új kulturális városrész, a Zsolnay Negyed, valamint a koncertek és konferenciák megrendezésének fellegvára, a Kodály Központ.
A lakosok és a mindenkori városvezetés együttműködését mutatja többek közt, hogy a közlekedési menetrendet a hallgatók életéhez igazítják. Amikor a Zsolnay Negyedbe költözött a Művészeti Kar és a Bölcsészettudományi Kar egy része, az Ifjúság úti bölcsész-campus között buszjáratot indítottak a hallgatók helyzetének megkönnyítésére.
A helyi élet sava-borsa a hallgatói igények teljes körű kiszolgálásában rejlik
- a városban és az egyetemen belül is sok a gyakornoki hely
- a karok sokasága miatt van mód interdiszciplináris témában kutatni/tanulni
- a tanulmányok mellett rengeteg a sportolási lehetőség
- egyetemi polgáraink profi táncossá válhatnak az egyetem keretein belül a Táncoló Egyetem ingyenes kurzusain
- a Pécsi Nemzeti Színház és a Pécsi Horvát Színház mellett itt működik a neves Janus Egyetemi Színház
- zenei téren a PTE bármely karról felvehető kurzusokat is indít a Zenélő Egyetem keretein belül
A pezsgő kulturális élet nem csak PR-szöveg, a város hangulata már számos elismert szakembert és művészt megihletett. A városban több, a Pécsi Tudományegyetemhez köthető zenekar kezdte meg pályafutását. A Punnany Massif a Pécs Aktuálban, a 30Y pedig a Mecseki sétányokban énekelte meg városunk szépségét.
Továbbá...
Egyetemi bulik
A PTE hallgatói jól tudják: a szakmai és kulturális rendezvényeken és konferenciákon túl Pécsen szinte minden nap nyílik lehetőség szórakozásra. Rövid ízelítő a teljesség igénye nélkül: Jogász kedd, Közgáz szerda, Pécsi Est Café, orvosi buli a TK-ban, bölcsész party a Szenes Klubban, a Pécs Music Society fellépése a Trafikban – akár egy igazi tombolós bulira, akár csak egy kis lazításra vágysz, biztosan megtalálod a Neked tetsző programot! Az egyetemi bulik hírét leginkább a hallgatók egymás között, szájról szájra, illetve a karok Hallgatói Önkormányzatai terjesztik.
PEN
A Pécsi Tudományegyetem egyik legnagyobb és egyben legsikeresebb szórakoztató rendezvénysorozata a Pécsi Egyetemi Napok – becenevén PEN. Története a kilencvenes években kezdődött, amikor első alkalommal került megrendezésre a fesztivál az akkori Janus Pannonius Tudományegyetemen. A néhány éves kihagyás ellenére a PEN fő célja azóta is változatlan: néhány nap erejéig összehozni az egyetem valamennyi hallgatóját. A programpalettát tehetségkutatók, népszerű könnyűzenei koncertek és a legendás diákrektor választás színesítik. Egy kis PEN-történelem:
- 2008: helyszín a Zsolnay-gyár, a napi nézőcsúcs 3000, a teljes látogatottság 12000 fő.
- 2010: helyszín a Pécsi Bőrgyár, a napi nézőcsúcs 5300, a teljes látogatottság 16000 fő.
- 2013: helyszín a Pécsi Bőrgyár, a napi nézőcsúcs 6000, a teljes látogatottság 20000 fő.
- 2014: a Pécsi Egyetemi Napokat a Zsolnay Fesztivállal összeolvasztva 23 helyszínen 110 rendezvény került megrendezésre, melyre 23000 látogató volt kíváncsi.
- 2019: a helyszín immár az Expo Center, melyre ebben az évben Fesztiválbuszok is segítették az eljutást.
Pécs City Karnevál
Ha Pécs City, akkor karnevál! A pécsi egyetemista közösség számára a minden év szeptemberében életre keltett Pécs City Karnevál nem más, mint egy hatalmas és euforikus, egész napos szemeszternyitó buli. Elképesztő jelmezkreációk, játékosan versengő hallgatói csapatok, kosztümös felvonulás, 14 belvárosi állomás, hömpölygő karneváli sereg és változatos zenei programok gondoskodnak a fergeteges hangulatról.
Kíváncsi lettél? Kóstolj bele Te is!
Fishing On Orfű
Ahogy kitör a nyári kánikula és a vizsgaidőszak is a végéhez ér, kezdetét veszi a legendás fesztivál, becenevén a „Fishing”. Minden év júniusában hazai és külföldi zenekarok és bulizni vágyó fiatalok egész tömkelege veszi birtokába az orfűi kemping területét. Akik már jártak a fesztiválon, pontosan tudják, hogy itt a koncertek fergetegesek, a helyszín gyönyörű, a hangulat barátságos és családias, és a napközbeni off-programok is a lehető legszínesebbek. A Pécstől alig pár kilométerre fekvő, festői szépségű Orfűn megrendezett többnapos fesztivál tökéletes alkalom az egész éves hallgatói fáradalmak kitombolására.
Hangulatsziget Fesztivál
A pécsi nyár egyik új gyöngyszeme a majd egy hónapos fesztivál, ahol garantáltan minden hétre jut valami izgalmas! A Hangulatsziget Fesztivál Pécs legszebb terein akusztikus koncertekkel, utcazenészekkel, utcaszínházzal és népzenei, néptánc produkciókkal üdvözli a járókelőket és dobja fel a bámészkodók hangulatát. A lelkes szervezők az ország minden tájáról várják az amatőr vagy félprofi előadók produkcióit. A színpadok városszerte számos helyen kerülnek elhelyezésre, így az utca népe találkozhat a produkciókkal többek közt a Király utca, a Széchenyi tér, az Irgalmasok utcája és a Jókai tér környékén is.
Botanikus kert
Az egész héten át tartó kőkemény tanulás - és persze szórakozás – után jól esik pár csendes órát eltölteni a természet lágy ölén. Ilyenkor számos PTE-s hallgató kedvenc helyszíne a Természettudományi Kar Botanikus kertje, ahol a relaxálni vágyó fiatalok éppúgy megfordulnak egyedül, mint párban vagy akár nagyobb baráti társaságokkal. A park látogatási idejéről, az üvegházak csodás növényvilágáról tájékozódj a Botanikus kert és a PTE-TTK honlapján!
Hasznos linkek: