K+F+I Projektek

 

NarrCat

A narratív kategoriális tartalomelemző rendszer (NarrCat) a személyek és csoportok lélektani állapotainak, pszichológiai jellemzőinek automatizált mérésére és monitorozására alkalmazható történetekben, illetve más típusú elektronikus szövegeket tartalmazó nagy terjedelmű adatbázisokon. Eddig elsősorban szociálpszichológiai, valamint személyiség-, fejlődés- és klinikai pszichológiai alapkutatások keretében kifejlesztett, tesztelt és alkalmazott elemzőrendszert újabban kezdtük a vállalati versenyképességgel és szervezetdiagnosztikával összefüggő pszichológiai mutatók mérésére alkalmazni.

Az elmúlt évtizedekben jelentős igény mutatkozott az automatikus nyelvi elemzők használata iránt a szervezet hatékonyságát és eredményességét befolyásoló pszichológiai jelenségek mérése területén, mivel a klasszikus mérési eljárások gyakran időigényesek, és a felmérésre sok esetben csak akkor kerül sor, amikor a szervezetben már kialakult valamilyen probléma. A szervezeten belüli kommunikáció nyelvi jellemzőinek automatikus mérése lehetővé teszi a szervezet munkavállalókra gyakorolt pszichológiai hatásainak monitorozását, melyek ugyanakkor visszahatnak a szervezet hatékonyságára és eredményességére, így probléma esetén időben megtervezhető a megfelelő intervenció.

A 2019 - 2021 között zajló projekt keretében vállalati partnereinkkel együttműködve igyekeztünk feltárni a szervezeti elköteleződés, munkahelyi elégedettség és az elvándorlási szándék narratív, nyelvi- kompozíciós összefüggéseit.

 

--

 

--

 

 

--

 

 


 

Árvízvédelem - játék

Az általunk fejlesztett kísérleti játékban két képzeletbeli falu lakói készülődnek az árvízi védekezésre. A rendelkezésükre álló homokzsákokat a 8 játékos minden körben három különböző hely között oszthatja szét, megerősítve ezzel i) a saját házát (önző stratégia), ii) a saját falujának gátját (saját csoport favorizálása), vagy iii) a két falu közös gátját (csoportközi együttműködés).

Az árvízvédelmi kísérleti játék lehetőséget biztosít számunkra a csoporton belüli, illetve a csoportok közötti társas cserekapcsolatok modellezésére. A résztvevőket a játék során meghozott döntéseik alapján különböző csoportokba soroljuk, melyekhez egyúttal egyedi személyiségjegy-mintázatok is köthetőek (pl. Sötét Triád, jutalomérzékenység, elmeészlelés).

Jelenlegi formájában a játék a saját csoport (azonos színű házak) vs. másik csoport (kék-piros házak) kondíciók kísérletes tanulmányozását teszi lehetővé, ám ez a jövőben szabadon módosítható, bővíthető. Modellezhető vele például a különböző szervezeti egységekben dolgozók közötti együttműködésre való készség, vagy akár a más etnikumhoz tartozókkal szembeni előítéletesség is.

A játék honlapja ITT elérhető.

 

 

Pszichológia Intézet

H-7624 Pécs, Ifjúság útja 6.    +36-72/ 501-516    pszichologia.btk@pte.hu