Munkahelyi gyakorlat társadalom- és szervezepszichológia specializáción

A hallgatóknak képzésük részeként, az elméleti ismeretek mellett szakmai gyakorlat teljesítésére is lehetőségük nyílik.

A gyakorlat célja

A gyakorlat célja, hogy a hallgatók a Pszichológia Intézet képzése során elsajátított elméleti tudásukat gyakorlati ismeretekkel egészítsék ki, szakmai tudásukat elmélyítsék, illetve ha erre lehetőség nyílik tudományos felkészültségüket a szervezet számára hasznos tevékenység végzésében bizonyítsák.

A szakmai gyakorlatok keretében eltérő típusú szervezeti formákban – nonprofit illetve for-profit szervezeteknél vagy közintézményeknél – szerezhetnek tapasztalatokat, gyakorlatvezető pszichológusok iránymutatása mellett.  

A nonprofit területen zajló szakmai gyakorlat keretein belül a hallgatóknak lehetőségük van betekintést nyerni az alulról szerveződő társadalmi szervezetek működésébe, tevékenységeibe. A szervezetekkel való szoros együttműködés során a hallgatók az addig  elméleti szinten elsajátított szociálpszichológiai, szervezetpszichológiai tudásukat használva, aktívan részt vesznek egy általuk kiválasztott szervezet munkájában, megtapasztalva annak mindennapjait. Ezen túl arra is lehetőségük nyílik, hogy gyakorlatvezetők szakmai támogatásával az adott szervezetben egy egyénileg kidolgozott szakmai koncepciót, programot valósítsanak meg, és egy biztonságos közegben kipróbálják magukat, mint leendő szakemberek. 

A for-profit szervezeteknél, illetve közintézményeknél végzett gyakorlat során hallgatóink olyan rendszerek működésébe láthatnak bele, amelyekben munka- és szervezetpszichológiai tevékenység zajlik. Vállalatok HR-osztályain, tanácsadó cégeknél, HR-szolgáltatóknál, illetve olyan közintézményekben folyik a szakmai gyakorlat, ahol a munkaerő-kiválasztás, alkalmasság-vizsgálatok, szervezetfejlesztési feladatok állnak a tevékenység fókuszában. Tapasztalt pszichológus gyakorlatvezetőink segítik a hallgatókat abban, hogy átlássák e területek jellemző kihívásait, feladatait és képet kaphassanak az ott zajló munka mindennapjairól.

A gyakorlat javasolt területei

A Társadalom és Szervezetpszichológia MA szakirány hallgatói számára a gyakorlóhelyen megszerezhető tapasztalatok területe kettős: megismerkedni a szervezettel és megismerkedni a szervezetben végzett pszichológiai tevékenységgel.

A gyakorlatot biztosító szervezetek több szektorban tevékenykedhetnek: államigazgatás, for-profit illetve non-profit szervezetek. Javasolt területek:

  • Szervezetek HR osztálya
  • Szervezeti és személyzeti tanácsadás
  • Büntetés-végrehajtás
  • Rendfenntartás
  • Államigazgatás különböző területei: pl. Állami Foglalkoztatási Hivatal, Családsegítő Központ
  • Civil szervezetek

 

A gyakorlat időtartama

120 óra, amit egyben, de megosztva is le lehet tölteni. A fogadó intézmény munkarendjének betartása mellett, a gyakorlatvezetővel történő egyeztetés alapján teljesítik a hallgatók a szakmai gyakorlatot.

Nappali szakon javasoljuk, hogy a hallgatók lehetőleg a 2. szemesztert követő nyáron teljesítsék a gyakorlatot annak érdekében, hogy a következő szemeszter kurzusait látogatni tudják.

A gyakorlatot az adott szemeszter vizsgaidőszakának végéig kell teljesíteni.

Követelmények a gyakorlóhellyel kapcsolatban

Elsődleges cél, hogy munka- szervezet szakpszichológus vezetésével valósuljon meg a gyakorlat, de minimum elvárás, hogy a gyakorlatvezető pszichológus diplomával rendelkezzen.

A gyakorlóhely biztosítása

Minden hallgatónak lehetősége van egyénileg gyakorló helyet keresni magának. Ez esetben be kell jelenteni a gyakorlóhelyet, megadva a gyakorlóhely és a gyakorlatvezető nevét, elérhetőségét. Intézményi szinten felvesszük vele a kapcsolatot és a gyakorlatról írásos megállapodást kötünk.

A nappali szakos hallgatóknak Pécsett és az országban több helyen is gyakorló helyet biztosítunk.

A levelezős hallgatóknak javasoljuk, hogy a helyismeret, saját érdeklődés, időbeosztás stb. miatt keressenek maguk számára gyakorlóhelyet. Ha ez nehézségbe ütközik, természetesen ehhez is segítséget nyújtunk.

A gyakorlat teljesítése

A gyakorlat végén írásos igazolást kell kérni a gyakorlat vezetőjétől.

A munkahelyi gyakorlat elismerésének további feltétele egy minimum 10 oldalas beszámoló elkészítése, amely a következő tartalmi elemeket tartalmazza:

  • Munkahelyi gyakorlat számára terepet biztosító szervezet bemutatása
  • Annak a szervezeti egységnek a bemutatása, ahol a hallgató a gyakorlatát töltötte.
  • A pszichológus helyének, szerepének bemutatása a szervezet életében.
  • A gyakorlóhelyen végzett pszichológiai tevékenységek bemutatása.
  • A hallgató által végzett tevékenységek bemutatása, a pszichológiai jellegű feladatok részletezésével.

A dolgozat formai követelményei: Times New Roman, 12 betűméret, legfeljebb 1,5-es sorköz.

A dolgozat és a gyakorlatvezetőtől kapott igazolás leadásának határideje legkésőbb az adott szemeszter vizsgaidőszakának utolsó napja előtt 10 nappal.

Egyéb

A gyakorlaton részt vevő hallgató a tudomására jutott személyes adatokat illetve üzleti titoknak minősülő adatot, tényt bizalmasan kezeli, azt harmadik személlyel nem közli.

Pszichológia Intézet

H-7624 Pécs, Ifjúság útja 6.    +36-72/ 501-516    pszichologia.btk@pte.hu