Narratív Egészségpszichológiai Kutatócsoport

 

A narratív egészségpszichológia fő célja az egészséggel és betegséggel kapcsolatos, az érintettek által megélt tapasztalatok tanulmányozása laikusok, betegek és szakemberek történetein, narratíváin keresztül (Murray, 1997).--

A középpontban tehát az érintettek elbeszélt élménye áll egészség-betegség kapcsán – a történetek kiemelt jelentőségét azonban az adja, hogy e történetekben nem pusztán a „betegnek lenni” tapasztalata kerül elbeszélésre, hanem sokkal átfogóbb és mélyebb jelentések is az egészségügyi problémával való találkozás során - az erőforrások, a társas kapcsolatok, a jól-lét, a spiritualitás, a jövőre vonatkozó elképzelések kérdései kerülnek előtérbe; így a betegség élménye az élet mélyebb jelentéseibe ágyazódik – ahogy ez a narratív pszichológiának is alapeleme (Sools és mtsai, 2015).

 

A Kutatócsoport tagjai

Vezető

Dr. Teleki Szidalisz Ágnes - MTMT oldal

Tagok

Dr. Endre Szilvia - MTMT oldal

 

Csuka Csanád (hallgató, Pszichológia MA) - MTMT oldal

 

Járdaházi Evelyn (doktorandusz, Pszichológia Doktori Iskola) - MTMT oldal

 

Nagy Ildikó (hallgató, Pszichológia MA) - MTMT oldal

 

Őry Fanni (doktorandusz, Pszichológia Doktori Iskola) - MTMT oldal

 

Folyamatban lévő kutatások

  • A McGill Betegségnarratíva Interjú* adaptálása és alkalmazása magyarországi mintán
  • Krónikus deréktáji fájdalommal élő személyek betegségnarratíváinak kvalitatív elemzése
  • Diabétesz mellitusszal (I-es és II-es típus) élő személyek betegségnarratíváinak kvalitatív elemzése
  • Parkinson-kórral élő személyek betegségnarratíváinak kvalitatív elemzése
  • Sztómával élő személyek betegségnarratíváinak kvalitatív elemzése

 

Publikációink

1. Narratív egészségpszichológiai kutatások a PTE Pszichológia Intézetében (Szimpózium a Magyar Pszichológiai Társaság XXX. Nagygyűlésén; Pécs, 2023. június 8-10.)

  • Endre Sz., Nagy I., Őry F., Járdaházi E., & Teleki Sz. Á. (2023). A McGill Illness Narrative Interview (MINI) használata a krónikus betegségek narratív egészségpszichológiai kutatásaiban. 
  • Nagy I., Endre Sz., Járdaházi E., Teleki Sz. Á. (2023). A krónikus gerincproblémák betegségnarratívái: a magyarázó narratívum perspektívái a gerincbetegségben.
  • Őry F., Járdaházi E,, Nagy I., Endre Sz., Teleki Sz. Á. (2023). A cukorbetegség közelről: 1-es és 2-es típusú diabétesszel élő személyek magyarázó betegségnarratívumainak vizsgálata kvalitatív eszközökkel.
  • Járdaházi E., Őry F., Endre Sz., Nagy I., Teleki Sz. Á. (2023). Parkinson-kór a narratív egészségpszichológia szemszögéből: Parkinson-kórral élő betegek magyarázó betegségnarratívái.

 

* Groleau, D., Young, A., & Kirmayer, L. J. (2006). The McGill Illness Narrative Interview (MINI): an interview schedule to elicit meanings and modes of reasoning related to illness experience. Transcultural psychiatry43(4), 671-691.

 

Pszichológia Intézet

H-7624 Pécs, Ifjúság útja 6.    +36-72/ 501-516    pszichologia.btk@pte.hu