Történetünk

A Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán 1991-ben, az országban az elsők közt indult a szociális munkás képzés. A képzés követelményeit nyugati minták alapján 1990-ben határozták meg az érintett felsőoktatási intézmények szakemberei. A magas színvonalú szociális képzés biztosítása, a szakemberek összefogása érdekében 1991-ben megalakult a Magyarországi Szociális Szakembereket Képző Iskolák és Oktatók Egyesülete, az Iskolaszövetség, amelynek képzést tervező, szervező, irányító aktivitásában tanszékünk a kezdetektől részt vesz. Az eleinte főiskolai szintű szociális munkás képzés hamarosan egyetemi szociálpolitikus, majd egyetemi szociális munkás képzéssel egészült ki. Magyarországon ma Budapest mellett tanszékünk az egyetlen, ahol szociális munka és szociálpolitika szakon egyaránt egyetemi diplomát szerezhet a hallgató. Az országban elsőként vezettük be a kétszer fél éves terepgyakorlati képzési formát. Tanszékünk dinamikus szervezetként, hálózati módon, rugalmasan ágyazódik az egyetem, a helyi társadalom életébe, a hazai és nemzetközi tudományos és szakmai világba.

Képzéseink a helyi társadalmi igényekre válaszolva, azokat kielégítve tartják szem előtt a diákok elhelyezkedési lehetőségeit. Az oktatás, a tanszéki műhelymunka, a tudományos diákköri tevékenység súlypontjai a helyi és új keletű társadalmi problémák tudományos tematizálásával kapcsolatosak (pl. a drogszcéna változása, az embercsempészet, a migráció fokozódása, a családok átalakulása, a kistérségi települések leszakadása) s szakszerű társadalmi válaszra készítenek fel. Képzésünk tartalmában is megmutatkozik, hogy Pécs, a 2010-ben Európa kulturális fővárosává váló egyetemi város, valamint a régió a nemzetiségek együttélésének színtere. Többségében tudományos fokozattal valamint külföldi képzési tapasztalatokkal rendelkező oktatóink tudományos teljesítménye, gyakorlati jártassága, műhelymunkája, konferenciáink mellett amerikai és nyugat-európai vendégtanárok közreműködése is hozzájárult a saját arculat, az önálló szakmai program markáns megformálásához. A diákok pályázat útján, cserekapcsolatok keretében, egy vagy két szemesztert európai egyetemeken (Bremen, Bayreuth, Fellbach, Oslo) tölthetnek. A csereprogramba bevont országok és városok száma a jövőben tovább bővül. Az Európai Kutatási Térséghez kapcsolódó tanszék elektronikus tudományos kommunikációt folytat európai és amerikai társtanszékekkel, kutatóintézményekkel. A magyar felsőoktatás a Bologna-folyamat keretében csatlakozik az Európai Felsőoktatási Térhez. A szociális képzésben 2006 szeptemberétől vezettük be a programunkat megújító kétciklusú (bachelor, BSW és az erre épülő mester, MSW) képzést. A lineáris képzés országokon keresztül ível, egyetemek közti átjárhatóságot biztosít. Tanszékünk a nemzetközi normáknak megfelelő oktatási struktúrájú szociális munka BA képzés gazdája. A szociális munka mesterképzést és a szociálpolitika mesterképzést 2007-ben indítottuk.

A diákokkal partneri viszonyt kialakító tanszékünkön folyamatosan vizsgáljuk a hallgatói elégedettséget, az elhelyezkedési lehetőségeket, az alkalmazó intézmények véleményét végzett diákjainkról. A szakmai azonosságtudat erősítése szempontjából fontos feladatunk az alumni kapcsolatok ápolása. Képzési programunkat a vizsgák tapasztalatainak az oktatási folyamatba történő visszacsatolása, a diákoknak nyújtott szolgáltatások folyamatos ellenőrzése és fejlesztése, valamint a munkaerőpiaci igények felmérése révén folyamatosan korszerűsítjük. Ebben a munkában nagy segítségünkre vannak azok a kiemelkedő teljesítményű diákok, akik demonstrátorként válnak tanszékünk tagjaivá.

Közösségi és Szociális Tanulmányok Tanszék

H-7624, Pécs, Rókus utca 2. (M. épület)    +36-308932950, +36-72-501500/64310    feher.lilla@pte.hu