Programfüzet
Digitalizáció és társadalmi változás
A Magyar Szociológiai Társaság 2024. évi vándorgyűlése
Pécsi Tudományegyetem, 2024. november 27-29.
A mindennapi életünket átalakító digitalizáció előtérbe helyezi a könnyen elsajátítható és hozzáférhető, így az esélykiegyenlítés lehetőségével kecsegtető digitális tudásokat, ugyanakkor az egyéni jóllét és a szervezetek sikere transzverzális kompetenciákhoz is erősen kapcsolódik. Azaz a reziliencia, a kreativitás, a kritikus és analitikus gondolkodás, a csapatmunka és az innovációs együttműködés készségei továbbra is jelentős szerepet játszanak, és kényszerítő erővel bíró, az előnyöket és a hátrányokat strukturálisan rögzítő tényezőkké válhatnak. Kérdés, hogy az élet különböző területein, elsősorban, de nem kizárólag az oktatásban és a munka világában az elsajátítható és alkalmazható, viszonylag alacsony belépési küszöbű tudásoknak, tapasztalatoknak milyen esélykiegyenlítő szerepe lehet? Mikor és hogyan válhat új egyenlőtlenségek motorjává? A konferenciára olyan panel- és szekciójavaslatokat várunk, amelyek a digitalizáció, valamint az új média és/vagy a transzverzális kompetenciák szerepével foglalkoznak a következő területek valamelyikén: szervezetek, foglalkozások, társadalmi mozgalmak, állampolgári felelősség, a gondoskodás, a szolidaritás, az oktatás, a bérmunka és otthoni munka, a nemek szerinti munkamegosztás, intergenerációs kapcsolatok átalakulása; a mindennapi élet mediatizációja; biztonságos médiahasználat, kritikus médiaértés, médiaműveltség, kortárs médiakörnyezet kihívásai.
Széles szakmai körből várjuk a javaslatokat, a szociológia és a társdiszciplinák kutatói mellett a gyakorlati élet szakembereitől is.
Ugyanakkor, mivel az MSZT vándorgyűlése a szakma egyetlen országos találkozási pontja, lehetőséget kívánunk adni arra, hogy a fenti tematikán túlmenően is minél több szociológus (vagy leendő szociológus) megoszthassa egymással a kutatási eredményeit, ezért panel- és szekcióterveket más releváns témákban is várunk.
Biztatjuk a kollégákat, hogy angol nyelvű paneleket vagy szekciókat is szervezzenek, hogy a vándorgyűlés munkájába külföldi kollégák vagy diákok is be tudjanak kapcsolódni. Az elmúlt évek tapasztalatainak megfelelően, elegendő, jó minőségű jelentkezés esetén megszervezzük a PhD-diákok angol nyelvű szekcióját is.
A konferencia nyitóelőadását Vedres Balázs, a CEU professzora tartja.
Szálláslehetőségek a konferencia résztvevőinek:
Zsolnay Vendégház
Különleges atmoszférájú szállás a Zsolnay Kulturális Negyedben. Szobák és jól felszerelt apartmanok is találhatók itt, reggeli rendelhető. A belvárostól kb. 15 perc sétára található, a konferencia helyszínétől, az Ifjúság úti PTE BTK Campustól viszont (főleg este) javasolt a taxival való megközelítés.
Kedvezményes ár az MSZT 2024-re érkezők számára november 10-ig: 7.900 Ft/fő/éj (kérjük a szállás felé jelezzék)
https://www.zsolnayvendeghaz.hu/
Dóm Zarándokház
Kedvező árfekvésű szálláshely Pécs belvárosában, a Székesegyház tövében.
Kedvezményes ár az MSZT 2024-re érkezők számára (kérjük a szállás felé jelezzék):
- 11.000 Ft/fő/éj
- diák: 9.000 Ft/fő/éj
https://pecsiegyhazmegye.hu/szallasok/pecsi-zarandokszallas
Szinbád Hotel Pécs – Barbakán Hotel
Közepes árfekvésű hotel a Belváros szélén, az Ifjúság úti PTE Campushoz autóval/tömegközlekedéssel jól megközelíthető helyen
Hotel Makár Sport és Wellness
A konferencia helyszínéhez legközelebb eső szálloda, extra szolgáltatásokkal.