Bemutatkozás
Az Interdiszciplináris Doktori Iskola (a továbbiakban IDI) előzményének az Ormos Mária akadémikus vezette Európa és a magyarság a 19–20. században c. Doktori Program tekinthető, mely 1993-ban, az országban az elsők között nyerte el akkreditációját és az 1994/1995-ös tanévben indult, 2024-ben már 30. éves jubileumát ünnepelheti. A modernkori program mellett fokozatosan újabb programok megalapítására került sor. Először a történelem szak többi történelmi korszaka (középkor, ókor) szerveződött önálló programokba, majd a történészekkel korábban is együttműködő Néprajz- és Kulturális Antropológia Tanszék mellett jött létre program, illetve a politikatudomány is saját programmal csatlakozott. A MAB plénuma 2002-ben engedélyezte, hogy Interdiszciplináris Doktori Iskola néven 2 tudományterületen (6. Bölcsészettudományok és 5. Társadalomtudományok), illetve 3 tudományágban (6.1 Történelemtudományok, 6.7 Néprajz és kulturális antropológia, 5.5 Politikatudományok) doktori képzést és habilitációs eljárást folytasson. A MAB az iskolát 2019 júliusában – a működési feltételek folyamatos biztosítása esetén – 2024. július 19-ig 14 megfelelt törzstaggal akkreditálta. Az IDI törzstagjai 2021 őszén a következők: Prof. Dr. Grüll Tibor, Prof. Dr. Fedeles Tamás, Prof. Dr. Sashalmi Endre, Prof. Dr. Hornyák Árpád, , Dr. Bebesi György, Dr. Bánkuti Gábor, Prof. Em. Dr. Font Márta, Prof. Em. Dr. Visy Zsolt, Prof. Em. Dr. Fischer Ferenc (történelemtudományok); Pálné Prof. Dr. Kovács Ilona, Prof. Dr. Kákai László, Prof. Dr. Tarrósy István (politikatudományok); Prof. Dr. Vargyas Gábor, Prof. Dr. Nagy Zoltán, Prof. Em. Dr. Kisbán Eszter, Dr. Farkas Judit, (néprajz- és kulturális antropológia).
Jelenleg az IDI-nek már hat programja működik, 2021-ben engedélyezte az Oktatási Hivatal az angol nyelvű képzést. Az alapítástól Ormos Mária (történelemtudományok), majd Kisbán Eszter (néprajz- és kulturális antropológia), őt követően Fischer Ferenc (történelemtudományok) volt az iskola vezetője, 2020 februárjától Pálné Prof. Dr. Kovács Ilona akadémikus (politikatudományok) vezeti az Interdiszciplináris Doktori Iskolát.
Az iskola legfontosabb döntéseit az IDI Tanácsa hozza, amelyben minden program képviselettel rendelkezik. Az IDI működési szabályzata szerint a programok a lehető legnagyobb önállósággal szervezik munkájukat.
Az IDI nem csak doktorandusz hallgatói létszámban növekedett az elmúlt 20 évben (jelenleg 66 hallgatója van), hanem lehetővé tette a szellemi erők koncentrálását, szélesítette a tudományos kínálatot, és az egyes programok közötti interdiszciplináris együttműködést. Az iskolában folyó munka hatékonyságát mutatják az eddig lebonyolított védések és habilitációk száma: 1994 és 2021 között összesen 173 doktori védés és 85 habilitáció zajlott az IDI és elődje keretében.
A hat program diszciplinárisan, tematikai fókuszait tekintve és időben is széles spektrumon fogad doktorandusz hallgatókat:
- „A Kárpát-medence és az antik világ népeinek története, kultúrája és kapcsolataik az ókorban” Doktori Program, Programvezető: Prof. Dr. Grüll Tibor DSc
- „A Kárpát-medence és a szomszédos birodalmak 900-1800 között” Doktori Program, Programvezető: Prof. Em. Dr. Font Márta, DSc
- „Európa és a magyarság a 18-20. században” Doktori Program, Programvezető: Dr. habil. Bánkuti Gábor egyetemi docens
- A Néprajz – Kulturális Antropológia Doktori Program, Programvezető: Prof. Dr. Vargyas Gábor, DSc
- Politikatudományi Program, Programvezető: Prof. Dr. Kákai László, PhD
- International Politics Programme (Nemzetközi politika Program), Programvezető: Prof. Dr. Tarrósy István, PhD
A programok oktatói hátterét zömmel a PTE BTK történettudományi, néprajzi és politikatudományi tanszékei adják, de minden programban oktatóként és témavezetőként más felsőoktatási intézmények is képviselve vannak. Az IDI oktatói, témavezetői együttműködnek a közös rendezvények megszervezésében, a védési bizottságok felállításában, szakmai tudásukkal az iskola minden hallgatójának rendelkezésére állnak.
Az IDI vezetői, oktatói nagy figyelmet szentelnek a programok közötti, interdiszciplináris együttműködésre, s ennek előnyeit a hallgatók is élvezik. Az IDI programok minden hallgatójára kötelező képzési sávként közös kurzus indult, amely a 2 tudományterület, és 3 tudományág aktuális kérdéseit, továbbá forrás- és kutatás-módszertani sajátosságait tárgyalja, évente változó oktatói összetétellel. A kurzus alapot teremt arra, hogy a hallgatók történeti, néprajzi, politológiai, nemzetközi politikai aspektusokkal, elméletekkel ismerkedjenek meg, s egyben kapcsolatokat építhessenek ki más programok oktatóival. A 2016-tól indult 2+2 képzési rendszer 240 kreditjéből 10 a közös képzési kredit. A doktoranduszok a kurzus keretében vizsgadolgozatot készítenek, amelynek témáját nem a saját tudományágából kell választaniuk. A közös kurzus mellett lehetőség van arra, hogy a hallgatók a többi program kurzusaiból, vagy egyéb oktatási kínálatából is válasszanak.
Az IDI oktatási programjai a Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont hálózatának könyvtári-informatikai hátterére épül. A történelemtudományok, a politikatudomány és néprajztudomány jelentős folyóiratai, szakkönyvei, CD-ROM adatbázisai a BTK Társadalomtudományi Szakkönyvtárában, illetve a BTK-TTK Tóth József Kari Könyvtárban találhatók meg. A könyvtárközi kölcsönzés a hazai és a nemzetközi könyvtárak tekintetében is magas szinten biztosított. Az olvasószolgálat működése automatizált, a könyvtár állományadatai egészében hozzáférhetők a pécsi Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont integrált katalógusán keresztül. A Társadalomtudományi Szakkönyvtár értékes külön-gyűjteményei külpolitikai kiadványokból, dokumentumsorozatokból állnak, gyűjti a diplomamunkákat és PhD disszertációkat, ezekről számítógépes nyilvántartást vezet.