Romológia és Nevelésszociológia Tanszék - Kutatások

A PTE BTK Romológia és Nevelésszociológia Tanszékének oktatói-kutatói – törekedve a hallgatók intenzív bevonására is – nagy hangsúlyt helyeznek a kutatói tevékenységre, hazai és nemzetközi kutatási programokban való részvételre. Önállóan végzett vizsgálataik mellett az elmúlt években több jelentős kutatási projektben vállaltak szerepet a tanszéki kutatók, melyek közül – a teljesség igénye nélkül – az alábbiakat említjük:

2021-2025. „Oktatási Esélyekért” PÁLYAORIENTÁCIÓS MENTORPROGRAM FEJLESZTÉSE ÉS ÉRTÉKELÉSE című kutatás

2013-2014. Wor(l)ds which exclude – Kirekesztő szavak – kizárt világok (European Commission, Directorate-General Justice: Fundamental Rights and Citizenship, JUST/2011-2012/FRAC/AG) - a lakhatási politikák kirekesztő mechanizmusainak vizsgálata (olasz, portugál, spanyol, francia, angol, román egyetemi és civil partnerek; koordinátor: Fondazione Michelucci, Firenze)

2015.  „A roma kultúra reprezentációja a tartalomszabályozók, tartalomhordozók körében, valamint ezek fejlesztési lehetőségei” című kutatás-fejlesztés (az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet megbízásából a TÁMOP-3.1.15-14-2014-0001 azonosítószámú, „Köznevelési reformok operatív megvalósítása” című kiemelt projekt keretében)

Tanszékünk kutatói az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet megbízásából "Lemorzsolódás és hátránykompenzáció" címen országos kutatást valósítottak meg a  TAMOP 3.1.1-11/1-2012-0001 projekt keretében. A több mint 100 általános iskolában lezajlott vizsgálat a hátrányos helyzetű, illetve roma/cigány tanulók támogatására bevezetett Integrációs Pedagógiai rendszer hatását tárta fel. A kutatás zárásaként az OFI által szerkesztett kötetben jelentek meg a vizsgálat eredményei.

2006-2008. Society and Lifestyles (SAL) Project – Towards Enhancing Social Harmonisation through Knowledge of Subcultural Communities (partnerek: litván, lett, észt, angol, orosz, lengyel, román, moldovai, szlovák egyetemek és kutatóintézetek; koordinátor: Vytautas Magnus University, Litvánia)

1999. és 2006. A pályakezdő cigány/roma fiatalok munkaerő-piaci esélyei és a munkanélkülieket segítő nonprofit szervezetek szerepe az esélyek növelésében a Dél-Dunántúlon /Chances on labour market of gypsy young people/ című két kutatás (OFA-1999; OFA- K-2005/A 5341/18 - 140)

PTE BTK Neveléstudományi Intézet

H-7624 Pécs, Ifjúság u. 6.    72/503 600/24555    matyovszky.aniko@pte.hu