Rólunk

Az Ókortörténeti Tanszék történetéből


A Janus Pannonius Tudományegyetem Tanárképző Karán – ahová ekkor a Bölcsészettudományi Kar is tartozott – 1983-tól újra elindult a második világháború után megszüntetett egyetemi szintű képzés. E hatalmas szervezőmunka élén Ormos Mária (1930–2019) történészprofesszor, akadémikus, az egyetem rektora, valamint Polányi Imre (1925–1999), az immár egyetemi szintre emelt Történelem Tanszék első vezetője állt. Hívásukra jöttek az ország különböző pontjairól azok az oktatók, akik a későbbi történeti tanszékek alapítói lettek. Az Ókortörténeti Tanszék megszervezését, a tantervi programok elkészítését és a leendő tanárok kiválogatását a római koros történész, epigráfus, vallástörténész Tóth Istvánra (1944–2006) bízták, aki a magyar ókortudomány szakmai vezetőinek segítségével és ajánlásával állította össze azt a tanári gárdát, akik – az országban egyedülálló módon – az oktatott ókori területek és korszakok szinte teljes egészét lefedték (őstörténet, Ókori Kelet, ókori Görögország, ókori Róma és késő antikvitás).

A megalakuló Ókortörténeti, majd Ókortörténeti és Régészeti Tanszék tantervébe beletartoztak a félévente – nem ritkán több alkalommal is – megszervezett tanulmányi kirándulások és a nyári ásatási/régészeti/múzeumi gyakorlatok. Az oktatók, ill. az érdeklődő hallgatók közös igényéből fakadóan elkezdődött a római provinciális régészeti specializációs képzés szervezése és oktatása is. 1993/94-ben Vargyas Péter (Ókori Kelet), 1995/96-ban Visy Zsolt (provinciális római régészet és római történelem), majd 1997 és 1999 között Vilmos László (ógörög történelem) vezette a tanszéket. 1999-től 2009-ig ismét Vargyas Péter állt a Tanszék élén, amelynek 1999-től helyettes vezetője Fekete Mária lett (őstörténet, őskori régészet), aki a tanszékvezető hosszabb külföldi ösztöndíjas útjainak idején a folyamatosságot képviselte. 2006. augusztus 10-én váratlanul elhunyt tanszékünk alapítója, Tóth István. Emlékére nagyszabású konferenciát szerveztünk, amelynek anyaga Cultus Deorum Studia Religionum ad Historiam in Memoriam István Tóth címen három kötetben jelent meg 2008-ban, Szabó Ádám szerkesztésében. Tóth István oktatási területét, az ókori Róma történetét 1999-ben végzett tanítványa, Szabó Ádám óraadóként, valamint 1998–2001 között Grüll Tibor tudományos főmunkatársként vette át. Az Ókori Kelet oktatásába 2006-tól Vargyas Péter tanítványa, Csabai Zoltán kapcsolódott be.

Mivel Magyarország 2006-tól áttért a „bolognai rendszerű” kétszintű felsőoktatásra (BA/BSc és MA/MSc képzés), az Ókortörténeti Tanszéken is szervezeti változások történtek: a 2008/9-es tanévben megalakult a Történettudományi Intézet, ahová a korábban létrejött történeti tanszékeken kívül az Ókortörténettől időközben különvált, Visy Zsolt vezette Régészeti Tanszék is csatlakozott. 2009 októberében tragikus hirtelenséggel elhunyt tanszékvezetőnk, Vargyas Péter egyetemi tanár, az MTA doktora. Munkáit tanítványa, Csabai Zoltán A pénz története Babilóniában a pénzverés előtt és után címen rendezte sajtó alá és adta ki 2010-ben. A Vargyas-emlékkonferencia anyaga szintén Csabai Zoltán szerkesztésében jelent meg Studies in Economic and Social History of the Ancient near East in Memory of Péter Vargyas címen 2014-ben.

E tragikus eseményt követően az Ókortörténeti Tanszék új vezetőjévé Fekete Mária egyetemi docenst nevezték ki, akitől 2014-ben Csabai Zoltán egyetemi adjunktus vette át a tanszék irányítását. 2015 folyamán Fekete Mária nyugdíjba vonult, tiszteletére munkatársai és tanítványai Európé égisze alatt címen jelentettek meg ünnepi tanulmánykötetet 2015-ben. Tanszékünk oktatói gárdája újabb munkatárssal bővült 2016 februárjában: Lindner Gyula az ELTÉ-n doktorált, elsődleges kutatási témája a görög vallástörténet. Tanszékünkön előbb tanársegédi beosztásban dolgozott Vilmos László mellett görög történelmet tanítva, majd két évre rá adjunktusi beosztásba került. 2017 szeptemberétől Grüll Tibor, az MTA doktora, (2018-tól) egyetemi tanár vette át a tanszékvezetői feladatokat. 2019 májusában sajnálatos módon távozott közülünk Vilmos László is, így az Ókortör­téneti Tanszék létszáma három főre csökkent.

Tanszékünkön jelenleg Csabai Zoltán adjunktus az Ókori Kelet; Lindner Gyula adjunktus az ókori Görögország; Grüll Tibor tanszékvezető egyetemi tanár pedig az ókori Róma történelmét tanítja. A 2022-től érvényes tanterv szerint egységes osztatlan tanárképzős, diszciplináris BA és MA hallgatókat oktatunk mindhárom korszak történelmére, ezen kívül a Történettudományi Intézet levelező tagozatán is tanítunk. Az ókortörténet különböző korszakai iránt érdeklődő hallgatóink számára elindítottuk ókortörténeti specializációs képzésünket is. Az érdeklődő hallgatókkal hazai és külföldi tanulmányutakat teszünk, legutóbb 2022 novemberében Bécsben tekintettük meg a Römer­mu­seumot, az Erzherzog-Rainer-Papyrussammlungot, valamint a Kunsthistorisches Museum ókori gyűjteményét. Rendszeresen fogadunk hazai és külföldi vendégelőadókat: 2019-ben a braun­schweigi egyetem oktatója, Bernadette Descharmes (az Erasmus Plus program keretében) tartott a hallgatók körében igen nagy sikert aratott előadásokat; 2022-ben Németh György, az ELTE tanszékvezető professzora látogatott el hozzánk; és terveink szerint 2023 őszén a Tel Aviv-i Bar Ilan Egyetem régészprofesszorát, Boaz Zissut látjuk majd vendégül. Emellett tanszékünk részt vesz a European Digital UniverCities (EDUC) szervezésében az „Introduction to Ancient Epigraphy” (2020/21) és a „Written Ancient World” (2021/22–2022/23) programban, a Potsdami Egyetemmel együttműködésben.

A Pécsi Tudományegyetem történész-szakfolyóirata, az 1985-ben elindított Specimina Nova első részében (Pars Prima) tette közzé az ókortörténeti témájú cikkeket. (A folyóiratot jelenleg az Ókortörténeti és a Régészeti Tanszék vezetője közösen szerkeszti.) Fekete Mária tanszékvezetése alatt indult meg a Specimina Electronica Antiquitatis online kiadvány, amely egy ideje szünetel. Csabai Zoltán tanszékvezetése idején és főszerkesztésével két könyvsorozatunk jelent meg egyidőben: a magyar nyelvű Ókor–Történet–Írás, amelynek 2011 és 2019 között hét kötete látott már napvilágot; valamint az idegen nyelvű Ancient Near Eastern and Mediterranean Studies, amely egyelőre három kiadványt mondhat magáénak. Tanszékünkön 2011 óta működik az Ókori Gazdaságtörténeti Kutatócsoport Grüll Tibor vezetésével, amely 2017-ig kétévente négy sikeres konferenciát szervezett, melyek közül az utolsó nemzetközi volt, és angol nyelven zajlott. A konferenciákról eddig három (két magyar és egy angol nyelvű) kötet készült. A Vallástudományi Kutatócsoport 2021-ben alakult Lindner Gyula kezdeményezésére, ennek első szimpóziumjára a tervek szerint 2023 őszén kerül sor. Grüll Tibor 2020 augusztusában hároméves csoportos OTKA-pályázatot nyert, amelynek keretében létrejött a „Scroll-in-Hand” kutatási projekt, amely 2021 őszén nyolc országból tíz kutató részvételével szervezett online konferenciát. Ennek kötete 2023-ban jelenik meg az oxfordi Archaeopress kiadásában.

Az ókortudományi és régészeti doktori képzésről


2001-től elindult az Interdiszciplináris Doktori Iskolán belül „A Kárpát-medence és az antik világ népeinek története, kultúrája és kapcsolataik az ókorban” című Ph.D. programunk is (a Régészeti Tanszékkel közösen), amelynek tantervi struktúráját Prof. Dr. Visy Zsolt programfelelős készítette. A program vezetését 2020-tól Grüll Tibor vette át. A képzés kétéves képzési és kutatási, illetve szintén kétéves kutatási és disszertációs szakaszra oszlik. A képzési szakasz négy szemeszterében ókori politika-, társadalom-, gazdaság- és vallástörténeti témájú előadásokat hallgatnak a doktorjelöltek. A doktoranduszoknak a disszertációs szakaszra bekerülés feltételeként komplex vizsgát kell tenniük, és a sikeres komplex vizsgát követő három éven belül be kell nyújtaniuk doktori értekezésüket. Képzésünk oktatói gárdája jelenleg öt ókortörténészből (Csabai Zoltán, Grüll Tibor, Kárpáti András, Lindner Gyula, Nagy Árpád Miklós) és hat régészből (Farkas István Gergő, Fazekas Ferenc, Fekete Mária, Nagy Levente, Visy Zsolt, Vaday Andrea) áll. Az elmúlt 22 évben összesen 16 fő szerzett doktori fokozatot, és 7-en habilitáltak.

Történettudományi Intézet - Ókortörténeti Tanszék