Kuti Klára: A mindennapi élet antropológiája: a globalizáció és a fogyasztói társadalom hatása a mindennapi életvilágokra

 

A mindennapi élet antropológiája: a globalizáció és a fogyasztói társadalom hatása a mindennapi életvilágokra. Egy kisváros társadalma, tárgykultúrája és életmódja (Nagyatád)

Kutatásvezető: Kuti Klára (vendégkutatókkal közösen: Vidacs Bea, Hauptmann Gyöngyi):A kutatás elméleti keretét az életmód, mentalitás és fogyasztási szokások vizsgálata adja. Gyakorlati célkitűzése kettős: egyrészt egy kisváros társadalmi változásának vizsgálata a 20. század második felétől kezdődően; másrészt terepgyakorlat biztosítása a PTE BTK Néprajz – Kulturális Antropológia tanszékének hallgatói számára. A kutatás különös hangsúlyt fektet az életmód vizsgálatán belül a tárgyi környezet elemzésére: az építkezés stílusai, térrendező elve, háztörténetek elemzése; továbbá a gazdálkodási struktúra megváltozására: a nagyüzemi mezőgazdaság átalakulása a rendszerváltás során; a mezőgazdasági kistermelés szerepe az egyéni megélhetésben a rendszerváltás előtt és utána; a háztartások munkaerőgazdálkodása az önállóan végzett munka és a szolgáltatások igénybevétele tükrében; a táplálkozási szokások megváltozása: a közüzemi étkezés szerepe és jelentősége az egyén és a csoport életében; az ünnepi étkezések jellegének megváltozása a legújabban kialakuló vállalkozások (party-szervizek, éttermek… stb.) hatására; az élelmiszertermelés –és beszerzés forrásainak változása a változó élelmiszerkereskedelni hálózatban.

Néprajz - Kulturális Antropológia Tanszék # pecsineprajz

H-7624 Pécs, Rókus u. 2 (M épület)    0672/503-600/64319 mellék    zombory.andrea@pte.hu