Vargyas Gábor: “From Hungarian Ethnography to European Ethnology and Cultural Anthropology”

“Structuring the European Reserch Area – Human resources and Mobility”; Marie Curie Host Fellowships for Transfer of Knowledge (TOK) “From Hungarian Ethnography to European Ethnology and Cultural Anthropology” (FP6-14492, 4 év, 876.000 Euro)

A pályázat lehetőséget ad a PTE Néprajz – Kulturális Antropológia Tanszék számára, hogy külföldi szakemberek segítségével fejlessze kutatási és oktatási tevékenységét. Cél a magyar néprajz és a kulturális antropológia ötvözésével bekapcsolódni az európai tudományos életbe. A meghívott előadók (15 kutató) között francia, brit, skandináv, német, olasz, román és amerikai kutatók vannak, akik hosszabb-rövidebb időre vállalnak oktatási tevékenységet a tanszéken.
Az oktatás fejlesztése mellett a pályázat kifejezett célja volt, hogy a vendégoktatók és a tanszék saját oktatói együttműködésével közös kutatási projektek jöjjenek létre, amelyben a hallgatók is részt tudnak venni. A pályázat első három éve során négy közös kutatási projekt indult el, illetőleg körvonalazódott. 2006 májusában Szabó Mátyás szervezésében két oktató és 10 hallgató két hetes svédországi tanulmányi kiránduláson vett részt, melynek célja a jelenkori svéd társadalom tanulmányozása volt. Szintén 2006 nyarán William Christian és Pócs Éva vezetett terepgyakorlatot az alakuló szőkefalvi (Románia) Mária-kegyhelyre – az ekkor megkezdett kutatást néhány hallgató azóta is folytatja. A 2007/2008-as tanév második szemeszterében Vidacs Bea és Kuti Klára számos hallgatóval együtt végzett terepkutatásokat globalizáció és fogyasztás témakörben, melyben a Nagyatádi Városi múzeum is együttműködött. Végezetül 2008 nyarán Nagy Zoltán, Vargyas Gábor, Dobó Attila, Tatiana Minniachmetova és két hallgató Baskortosztánban (Udmurtia) végzett terepmunkát.

Néprajz - Kulturális Antropológia Tanszék # pecsineprajz

H-7624 Pécs, Rókus u. 2 (M épület)    0672/503-600/64319 mellék    zombory.andrea@pte.hu