< Vissza a Klinikai szakpszichológus szakképzés - felvételi információk oldalra
- Felvételi információk
-
TÁJÉKOZTATÓ
a klinikai szakpszichológusok számára meghirdetett egészségügyi felsőfokú szakirányú
SZAKKÉPZÉSRŐLI. Költségtérítéses képzés
(2025)Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi (7624 Pécs Szigeti út 12), valamint a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar (7624 Pécs Ifjúság út 6.) közös szakképzése.
A szak megnevezése:
- felnőtt klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológia (48 hónap)
- gyermek- és ifjúsági klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológia (48 hónap)
A képzés szintje:
- egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzés
A szak indításának oktatási formája:
- szakvizsgára felkészítő szakirányú szakképzés, amely elméleti blokkokban és gyakorlati keretben történik, folyamatos munkavégzés mellett (A gyakorlati képzés része.)
A képzési idő:
- 8 félév, összes óra szám: 1300 óra (400 óra elmélet, 900 óra gyakorlat)
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése:
- felnőtt klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus
- gyermek- és ifjúsági klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus
A képzés folyamatos, minden év szeptemberében indul első évfolyam.
Az oktatás önköltséges, a tandíj az infláció mértékének megfelelően szemeszterenként változhat. A tandíj 260 000,- Ft / félév, és a szakvizsga díját nem tartalmazza.
Aktuális információk a Pszichológia Intézet igazgatási ügyintézőjétől szerezhető:
Maurerné Polhammer Andrea
📧 E-mail: maurerne.andrea@pte.hu
📞 Telefon: +36 72 501 500 / 64273 mellékA képzésben való részvétel feltételei:
(A jelentkezési anyagához ezekről kell csatolnia az igazolásokat!)
- Egyetemi MA fokozatú pszichológus diploma, illetve a korábbi öt éves képzésben megszerzett pszichológus egyetemi diploma
- Klinikai (és/vagy mentálhigiéniai), egészségügyi teljes idejű, de legalább heti 20 órás munkaviszony igazolása, függetlenül attól, hogy állami-, magán- vagy voluntáris (nonprofit) szektorban tevékenykedik.
- Szakmai önéletrajz. (Javasolt minta az önéletrajz elkészítéséhez)
- Az alábbi tesztmódszerekkel kapcsolatos jártasság: MAWI/WAIS-IV vagy MAWGYI/WISC-IV, MMPI/MMPI-2, Rorschach-próba (diplomamelléklettel vagy index-másolattal igazolni).
- Megkezdett önismereti pszichoterápiás tapasztalat szerzés a kiképző terapeuták regiszterében szereplő terapeutától (-sikeres felvétel esetén: az abszolutórium kiállításának feltétele - módszerspecifikus képzésből elfogadott, beszámított 150 óra önismeret szükséges. Kiképző pszichoterapeuta, vagy pszichoterapeuta által tartott képzés - módszerspecifikus egyesület által kiállított igazolás alapján.).
- A munkáltató javaslata, hozzájárulása (e célra rendszeresített űrlapon), magán szektorból jelentkezők esetén a hozzájárulást az illetékes ÁNTSZ szakfelügyelő pszichológus, illetve a Magyar Pszichológus Kamara (jelenleg e helyett a Klinikai Pszichológiai Szakmai Kollégium) adhatja.
- Munkaköri leírás.
A felvételi személyes beszélgetés formájában történik, mely a jelentkező szakmai tapasztalataira és motivációinak tisztázására irányul.
A költségtérítéses képzés jelentkezési határideje: 2025. július 15.
Figyelem! Az eljárás során csak azon felvételi anyagokat tudjuk befogadni, melyek 2025. július 16-án reggel 9h-ig beérkeznek a Pszichológia Intézetbe!
Felvételi eljárás:
A felvételi jelentkezés dokumentumait a Maurerné Polhammer Andrea, PTE BTK Pszichológia Intézet 7624 Pécs, Ifjúság u. 6. címre kérjük küldeni! A borítékra írják rá: "Klinikai szakpszichológus képzés"
A pontos időpontról minden jelentkezőt kiértesítünk elektronikus úton. A felvételi időpontja nem módosítható.
A felvételi anyaghoz kérjük csatolni:
- Költségtérítéses képzés jelentkezési lap - 1 eredeti példány
- Szakmai önéletrajz - 1 eredeti példány
- Diploma, diploma melléklet másolata - 1 példány
- Szakképzési szerződés, és annak mellékleteiből - 3 eredeti példány
- Munkáltatói igazolás- 3 eredeti példány a munkáltató nyomtatványával
- Munkaköri leírás (lehet másolat is!) - 3 példány
- Amennyiben az alkalmazotti jogviszony mellett még dolgozik egészségügyi akkreditációval rendelkező -RENY portál akkreditált- magánrendelőben vállalkozási szerződéssel, úgy a bérleti szerződésről egy másolati példány, benne pontos óraszám megjelöléssel. Ebben az esetben kérünk egy nyilatkozatot, hogy a Jelölt munkáját ki tutorálja a magánrendelőben.
- Amennyiben végzett már módszerspecifikus képzést, úgy arról igazolás.
A pontszámítás menetéről az alábbi dokumentumokban tájékozódhat: gyermek szakirány
II. Államilag támogatott rezidensi rendszerben
Az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzési rendszerről, a Rezidensi Támogatási Program ösztöndíjairól, valamint a fiatal szakorvosok támogatásáról szóló 162/2015 (VI.30) Kormány rendelet 17.§ (2) bekezdése szerinti keretszámok egyetemi régiók szerinti bontásában a következők:
2025 Debreceni Egyetem Pécsi Tudományegyetem Semmelweis Egyetem Szegedi Tudományegyetem Egyetemi utánpótlást
szolgáló keretszám
szakpszichológus: 5 fő 5 fő 5 fő 5 fő Jelentkezés és rendszerbevétel általános folyamatábrája PTE ÁOK és BTK közös Klinikai szakpszichológus képzés
EGYETEMI UTÁNPÓTLÁS* helyekreJelentkezés Rendszerbevételi eljárás Képzés Mikor? 2025. július 15-ig, azaz legkésőbb 2025. július 16-án reggel 9h-ig be kell érkeznie a PTE BTK Pszichológiai Intézetbe! Pontos időpontról postai értesítés.
Kiküldő: PTE BTK Pszichológia Intézet
Legkorábban az értesítést követően, szándéknyilatkozat elbírálása után Hol / hova? PTE BTK Pszichológia Intézet
7624 Pécs, Ifjúság u. 6.
PTE BTK Rendszerbevételi Bizottság PTE BTK Pszichológia Intézet
7624 Pécs, Ifjúság u. 6.
Helyszín Munkavégzés helyszíne: akkreditált képzőhely Szükséges dokumentumok és feltételek - Munkaviszony létesítéséhez szükséges dokumentumok
- Adatlap a szakképzési szerződés létesítéséhez
Jelentkezéssel azonos Feltételek:
- Szakképzési megállapodás (adatlap)
- Egyéni szakképzési munkaterv
- Rendszeres havi jelentés (Jelentési kötelezettségek teljesítése)
*Államilag támogatott rezidensi hely: A Jelölt a PTE Klinikai Központjával létesít egészségügyi szolgálati jogviszonyt a szakképzés teljes időtartamára, és a szakképzés teljes költségét a Minisztérium finanszírozza. A jelöltnek vállalnia kell, hogy szakvizsgát szerez, ennek elmaradása estén visszafizetési kötelezettsége keletkezik.
- GYIK - Gyakran Ismételt Kérdések
-
📌 Ha a gyakran ismételt kérdések között nem találja a keresett információt, forduljon a PTE BTK Pszichológia Intézet ügyintézőjéhez:
📧 E-mail: maurerne.andrea@pte.hu
📞 Telefon: +36 72 501 500 / 64273 mellék1. Minden esetben költségtérítéses-e a szakképzés?
Államilag támogatott formában (rezidensi) hely is biztosított, ezen helyek betöltése Rendszerbevételi eljáráshoz kötött. Nincs akadálya az önköltséges és államilag támogatott helyre történő egyidejű jelentkezésnek.
2. Ki jelentkezhet a szakképzésre?
A szakképzésre való jelentkezés elsődleges feltétele MA vagy MSc fokozatú, vagy osztatlan képzésben szerzett pszichológus diploma és klinikai pszichológiai és/vagy mentálhigiéniai munkahelyen betöltött állás. A további jelentkezéshez szükséges követelményekről a felvételi tájékoztatóban olvashat.
3. Hogyan lehet a szakképzésre jelentkezni?
Szakképzés minden év őszi félévében indul. Amennyiben a jelentkező a feltételeknek megfelel és a jelentkezési lapot a kötelező dokumentumokkal együtt a jelentkezési határidőig leadta, úgy az adott év augusztus utolsó hetén szóbeli felvételi beszélgetésre kerül sor, ahol a jelentkező rátermettségéről, szakmai tájékozottságáról, előképzettségéről szeretnénk tájékozódni. A beszélgetés után egy héten belül írásban tájékoztatjuk a jelentkezőt a felvételi eredményéről.
4. Hányan jelentkeznek átlagosan a szakképzésre?
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján kétszeres a túljelentkezés.
5. Mit tegyek, ha a jelentkezési határidőre nem tudom az összes felvételi dokumentumot beküldeni?
A jelentkezési határidőre minden dokumentumnak be kell érkeznie. Hiánypótlásra legkésőbb a felvételi eljáráson van lehetősége. A felvételi eljárás után nem tudunk hiánypótlást elfogadni.
6. Ha egy korábbi évben jelentkeztem, de nem nyertem felvételt, úgy felhasználhatom-e az akkor leadott dokumentumaim, vagy új felvételi anyagot kell benyújtanom?
Amennyiben újra szeretne jelentkezni, új felvételi anyagot kell beadnia.
7. Ha félidejű állásban, vagy önkéntesként dolgozom, jelentkezhetek-e a szakképzésre?
Önkéntesként nem lehet jelentkezni. Ez a lehetőség 2010-ben megszűnt. [(ld. 217/2010. (VII. 22.) Korm. rendelet 21.§ (4)].
Amennyiben az állás klinikai és/vagy mentálhigiéniai munkakörben van, úgy a félidejű, 20 órás munkaidőben betöltött állás is megfelelő feltétele a jelentkezésnek. Ebben az esetben azonban a szakvizsgát időarányosan később lehet letenni (ld. 22/2012. EMMI rendelet).
8. Miért fontos az, hogy hol dolgozom?
Mert klinikai pszichológiai tudást a klinikumban lehet elsajátítani.
Eljárásrend V.7.
9 .Kinek az aláírása szükséges a befogadó nyilatkozaton?
(Az aláírásukkal vállalják a befogadással járó kötelezettségeket is.)
A tutor szakmai felettese írhat alá.
Például:
- Kórházak esetében az osztályvezető főorvos.
- Akkreditált magánrendelő esetében a rendelő igazgatója.
- Nevelési tanácsadó esetében a Pedagógiai Szakszolgálat vezetője/igazgatója.
10. Külföldön szerzett pszichológus diplomával jelentkezhetek-e a szakképzésre?
Igen, a külföldön megszerzett diploma honosítását követően. A külföldön szerzett diplomák elismertetését a Magyar Ekvivalencia és Információs Központ végzi.
11. Részt vehetek-e párhuzamosan nappali ösztöndíjas doktori képzésben és a klinikai szakpszichológusi szakképzésben?
2012. szeptember 14. óta jogilag van erre lehetőség, azonban az Egyetem saját hatáskörében dönthet arról, hogy engedélyezi-e. Doktori képzésben ugyanúgy, mint félidejű állás esetén, a jelölt a szakvizsgát időarányosan később teheti le (ld. 22/2012. EMMI rendelet 11.§.(3)). A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy a két képzésben való egyidejű részvétel olyan megterhelést jelent, ami miatt az érintettek nagyrésze általában valamelyiket abbahagyja.
12. Mi történik, ha gyereket vállalok?
Mivel fontos, hogy a jelölt a képzés teljes ideje alatt gyakorlatot (is) teljesítsen, így GYES alatt a szakképzését fel kell függesztenie (halasztás).
13. Mennyi lehetőség van a halasztásra?
A szakképzés ideje alatt négy félévet lehet halasztani.
14. A 150 óra sajátélményű önismeret teljesítése a jelentkezés feltétele-e?
A 150 óra önismeret a szakvizsgára bocsátás feltétele, így a felvételinél NEM szükséges igazolni- de mindenképpen előnyt jelent.
15. Milyen sajátélmény/önismeret fogadható el?
A sajátélménynek akkreditált pszichoterápiás képzőhelyen, kiképző terapeuta által végzett és egybefüggő 150 órának kell lennie, csoportos vagy egyéni formában. Az akkreditált képzőhelyek listája itt érhető el: www.reny.hu
16. Mindenképpen szükséges-e a pszichodiagnosztikai (MAWI, MMPI, Rorschach) alapjártasság?
Igen.
17. Mikor kell eldöntenem, hogy felnőtt vagy gyerek szakirányon szeretnék szakképződni?
Amikor állást keres, illetve amikor leadja a pályázatát a képzésre való jelentkezéshez.
18. Milyen napokon vannak az elméleti előadások, mennyi időt vesz igénybe a szakképzés?
Az elméleti képzési napok minden esetben hétfői napokra esnek, 9-17h-ig. Félévente 4-5 alkalommal – erről bővebben a szakirodalom jegyzéknél talál információt, ott van az elméleti képzés elosztása 8 félévre.
A gyakorlati képzési napok attól függően, hogy hova helyezik gyakorlatra a Jelöltek, a csoportvezetőtől függ a tömbösítés. A pontos gyakorlati óraszámokról a Neptun tanulmányi rendszer, tanterv menüpontjánál talál tájékoztatást.