Hyperión Országos Tanulmányi Verseny a görög-római kultúráról
Versenyfelhívás 2019-20
(közzétéve: 2019. szeptember 9.)
Pécsi Hyperión Tanulmányi Verseny a görög-római kultúráról
"Minta, példakép, utánzás"
A Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara 5-ik éve hirdeti meg a Hyperión Országos Tanulmányi Versenyt a görög-római kultúráról középiskolai 9–12. évfolyamos csapatok, illetve 7–12. évfolyamos, iskolájukban latin nyelvet tanuló egyéni versenyzők számára.
A klasszikus ókori kultúra és történelem iránt érdeklődő kompetenciafejlesztő művelődéstörténeti versenyünket a tavalyihoz hasonlóan idén is a Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjtemény Éós-programjával együtt gondozzuk Pannon Versenyjátékok néven. A pécsi versenyfelhívás az alábbiakban olvasható, a Szépművészeti Múzeum Eós-program felhívása itt érhető el.
A versenyen résztvevők olyan történelmi személyiségekkel és mitológiai alakokkal ismerkednek meg, akik példaképpé váltak, vagy akiket előszeretettel utánoztak, olyan történetekkel, amelyeket újra és újra feldolgoztak – az ókortól egészen napjainkig. A csapatverseny a diákok tudását, általános ismereteit, kreativitását, internetes tájékozódási és együttműködési képességeiket teszi próbára, az egyéni verseny mindezeken túl a latin nyelvet tanuló középiskolások fordítási készségét és a lefordított szöveghez kapcsolódó képek révén mitológiai ismereteiket.
A csapatverseny is és az egyéni verseny is két fordulóból áll. Az iskolai fordulóból továbbjutó versenyzők kerülnek az országos döntőbe, melyet Pécsen rendezünk meg.
NEVEZÉSI LAP - kitöltés után kérjük, erre címre küldjék: pecs.hyperion@gmail.com
Jelentkezési határidő: 2019. november 22.
A korábbi évek versenyfeladatai az archívumban olvashatók.
Kérdéseikre szívesen válaszolunk: pecs.hyperion@gmail.com vagy a klf@pte.hu
1.
Csapatversenyek (részletek: Melléklet 1.)
1.1.
HyperQuest
1.2.
HyperQuest.LAT
2.
Egyéni versenyek (részletek: Melléklet 2.)
2.1.
Aenigmata Latina minores
2.2.
Aenigmata Latina maiores
Versenynaptár |
|
Jelentkezési határidő |
2019. november 22. |
Első (iskolai) forduló |
2019. november 29. |
Első forduló eredményhirdetés |
2020. január 10. |
Országos döntő (Pécs) |
2020. február 29. |
Eredményhirdetés |
2020. március 23. 31 * |
Díjátadó ünnep (Budapest) |
2020. május (pontosítás később) |
* javítva március 23-án
Melléklet 1.
Csapatversenyek
A Pannon Olimpia HyperQuest kategóriájának versenyszámaira 1-3 fős csapatok nevezhetnek. A döntőbe jutott csapatok az iskolai fordulóhoz képest egy csapattagot lecserélhetnek (ez nem vonatkozik az egy főből álló „csapatokra”).
A HyperQuest.LAT kategóriában a csapatok legalább egyik tagja latint tanuló diák legyen, akinek tudása megfelel a maiores szintnek (lásd az Aenigmata Latina verseny leírásánál).
Korosztály: 9–12. osztály. Különböző osztályba, évfolyamra járó diákok is alkothatnak egy csapatot.
Feladat: A csapatoknak az interneten elérhető online feladatsort kell megoldaniuk. A kérdések az alább részletezett témakörökhöz kapcsolódnak. A HyperQuest.LAT kategóriában a feladatok kiegészülnek latintudást igénylő kérdésekkel. Az online kvíz kezdőoldalának linkjét a csapatok csak a versenyforduló megkezdésekor ismerik meg. Minél tovább kell eljutni, minél rövidebb alatt. A pontszám a helyes válaszoktól függ, azonos pontszám esetén az végez előrébb, aki ezt rövidebb idő alatt teljesítette. A versenyfordulón rendelkezésre álló idő 150 perc.
Segédeszközök: A versenyfordulókon bármilyen segédeszközt lehet használni (saját jegyzet, könyv), illetve szabadon lehet keresgélni az interneten. A feladatot a versenyző csapatoknak önállóan kell megoldaniuk, külső segítség nélkül.
Témakör: Nagy Sándor és utánzói, mítikus mintaképei, modern feldolgozásai.
Történelmi ismeretek: Nagy Sándor és az őt mintaképül választó görög és római uralkodók alakja, élete, tettei
Mitológiai ismeretek: Dionüszosz, Akhilleusz és Héraklész alakja és mítoszai
Művészeti ismeretek: a fenti történeti és mitológiai alakokhoz kapcsolódó ábrázolások
Modern feldolgozások: filmek, játékok, regények
Felkészüléshez ajánlott irodalom:
Nagy Sándor nyomában. BBC (DVD)
A Múlt-Kor Történelmi Magazin számos, a témához kapcsolódó cikke.
Grüll Tibor: Cnaeus Pompeius Magnus, Rubicon 2019/5
Plutarkhosz: Nagy Sándor-életrajz, Caesar-életrajz, Pompeius-életrajz
Castiglione László: Római művészet. Bp. 1971.
Hyperión: az Antik Gyűjtemény által szerkesztett adatbázis kapcsolódó újabb anyagai várhatóan októbertől lesznek elérhetők. Addig:
Hyperión lexikon, műtárgyadatbázis és kereső: http://antik.szepmuveszeti.hu/hyperion2/
Középiskolai történelem, irodalom és művészettörténet tankönyvek vonatkozó fejezetei
Trencsényi-Waldapfel I.: Mitológia. Budapest 1960 (vagy későbbi kiadások), 207–248.
J.-C. Belfiore – Karsai Gy. (szerk.): A görög és római mitológia lexikona. Budapest 2008.
Tótfalusi I.: Ki kicsoda az antik mítoszokban. Budapest 1993.
V. Zamarovský: Istenek és hősök a görög-római mondavilágban. Budapest 1970.
A HyperQuest.LAT latin nyelvi feladatokra való felkészüléshez lásd az Aenigmata Latina kategória ajánlott irodalmát.
Lebonyolítás: A verseny két fordulóból áll. Az első forduló megszervezésére az iskolákat kérjük meg. A forduló megkezdése előtt néhány órával elküldjük az előzetesen regisztrált iskolai/szaktanári e-mailcímre az online kvíz belépő oldalának linkjét. A forduló napján csapatonként legalább egy internetkapcsolattal rendelkező, böngészésre alkalmas számítógép szükséges. A versenyt szervező Pécsi Egyetem kvízrendszere rögzíti a megoldásokat és hogy melyik csapat meddig jutott el a rendelkezésre álló idő alatt.
Melléklet 2.
Egyéni versenyek
2.1 Aenigmata Latina (minores)
Az Aenigmata Latina (minores) versenyszámára egyénileg lehet nevezni. Azoknak a latin nyelvet tanuló diákoknak a jelentkezését várjuk, akiknek tudásszintje a középiskolai latinversenyek minores szintjének felel meg: declinatiók I–V., fontosabb névmások (is ea id, ille illa illud, hic haec hoc, qui quae quod), melléknévfokozás és adverbiumképzés, coniugatio I–IV: imperfecta actio indicativus és praesens perfectum).
A minores kategóriában nevezhet életkortól és/vagy osztálytól függetlenül, aki nyolc- vagy hat- vagy négyosztályos középiskolában vagy az általános iskola felső tagozatán legfeljebb egy éve tanul latint (vagyis 2018. szeptembere után kezdett el latin tanulni). Aki régebb óta tanul latint, a maiores kategóriában nevezhet a versenyre.
Feladat: Egyszerű latin nyelvű szöveg magyarra fordítása és a szöveghez kapcsolódó rövidebb feladatok megoldása. A szöveg a verseny fő témájának („minta, példakép, utánzás”) megfelelően olyan irodalmi művekhez vagy képzőművészeti alkotásokhoz fog kapcsolódni, amelyeknek az ókorban utánzatai, másolatai készültek. A rendelkezésre álló idő 150 perc.
Segédeszközök: bármilyen segédeszközt lehet használni (szótár, saját jegyzet, könyv), illetve számítógép. A fordítás elkészíthető papíron vagy számítógépen. A versenyzők a sikeres megoldáshoz az interneten is szabadon keresgélhetnek. A feladatot a versenyzőknek önállóan kell megoldaniuk.
A felkészüléshez ajánljuk:
A Hyperión verseny Aenigmata Latina archívuma (https://btk.pte.hu/hu/klf/klf/hyperion-verseny)
A közoktatásban használt latin tankönyvek nyelvtani anyaga N. Horváth Margit - dr. Nagy Ferenc: Latin nyelvkönyv I-IV. OFI (NT-13119-419/NAT)
Nagy Ferenc - Kováts Gyula - Péter Gyula: Latin nyelvtan a középiskolák számára. OFI (NT-02075)
Hyperión lexikon, műtárgyadatbázis és kereső: http://antik.szepmuveszeti.hu/hyperion2/
2.2 Aenigmata Latina (maiores)
Az Aenigmata Latina (minores) versenyszámára egyénileg lehet nevezni. Azoknak a latin nyelvet tanuló diákoknak a jelentkezését várjuk, akiknek tudásszintje a középiskolai latinversenyek maiores szintjének felel meg, tehát a minores szinten túl: a négy coniugatio teljes aktív és passzív ragozása, participiumok és infinitivusok, accusativus és nominativus cum infinitivo, participium coniunctum és absolutum, gerundium, gerundivum, coniunctivus főmondati használata, consecutio temporum.
A maiores kategóriában nevezhet életkortól és/vagy osztálytól függetlenül, aki nyolc- vagy hat- vagy négyosztályos középiskolában vagy az általános iskola felső tagozatán már legalább második éve tanul latint (vagyis 2017. szeptemberében vagy korábban kezdett el latin tanulni). Aki kevesebb ideje tanul latint, a minores kategóriában nevezhet a versenyre.
Feladat: Összetettebb latin nyelvű szöveg magyarra fordítása és a szöveghez kapcsolódó rövidebb feladatok megoldása. A szöveg a verseny fő témájának („minta, példakép, utánzás”) megfelelően olyan irodalmi művekhez vagy képzőművészeti alkotásokhoz fog kapcsolódni, amelyeknek az ókorban utánzatai, másolatai készültek. A rendelkezésre álló idő 150 perc.
Segédeszközök: bármilyen segédeszközt lehet használni (szótár, saját jegyzet, könyv), illetve számítógép. A fordítás elkészíthető papíron vagy számítógépen. A versenyzők a sikeres megoldáshoz az interneten is szabadon keresgélhetnek. A feladatot a versenyzőknek önállóan kell megoldaniuk.
A felkészüléshez ajánljuk:
Lásd az Aenigmata Latina minores kategória ajánlásait.
Lebonyolítás: Aenigmata Latina minores és maiores
A verseny két fordulóból áll.
Első forduló:
Megszervezésére az iskolákat kérjük meg. A forduló megkezdése előtt néhány órával elküldjük az előzetesen regisztrált iskolai/szaktanári e-mailcímre a versenyfeladatokat.
A fordulón a rendelkezésre álló idő 150 perc.
A fordulót megszervező szaktanárok döntése, hogy a feladatok megoldását milyen formában kérik a versenyzőktől; bármilyen formát (papír vagy digitális) elfogadunk.
Az értékeléshez a szaktanár kollégák segítségét kérjük. Kérjük, hogy a kijavított, lepontozott fordításokat e-mailben küldjék el verseny címére: pecs.hyperion@gmail.com vagy klf@pte.hu. A javításhoz és pontozáshoz a segédletek letölthetők lesznek a versenyhonlapról az iskolai forduló utáni naptól kezdve.
Döntő:
A döntőn rendelkezésre álló idő 150 perc.
Az országos döntőbe jutottak munkáit szakmai zsűri értékeli.
KORÁBBI HYPERIÓN VERSENYEK (ARCHÍVUM)
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2020.