A Tanszék története

AZ OROSZ FILOLÓGIA TANSZÉK TÖRTÉNETE


A magyarországi, ezen belül a dunántúli ruszisztikai képzésben a PTE (a jogelődökkel) több mint 60 éve játszik meghatározó szerepet.
Az 1948-ban megalakult Pécsi Pedagógiai Főiskolán Selymes Ferenc alapította meg az Orosz Tanszéket, mely jelenleg a PTE BTK Szlavisztika Intézetének keretei között működik Orosz Filológia Tanszék néven. Az eltelt évtizedek során a tanszék nappali, levelező és kiegészítő tagozaton több mint tízezer diplomást adott a hazai nyelvoktatásnak.
Az 1960-1990-es években az orosztanár-képzés párhuzamosan folyt nappali és levelező tagozaton. Tanszékünk az 1970-es évektől országosan vezető szerepet játszott a távoktatási kultúra kimunkálásában mind a tanárképzésben, mind pedig az orosztanárok továbbképzésében.
Az 1991-ben megalakult Szláv Filológiai Tanszéken a moduláris ruszisztikai képzés mellett cseh, horvát, lengyel, szlovák, ukrán, később makedón nyelvoktatás is folyt. A társadalmi igényeknek megfelelően, a tanárképző profil mellett megjelent az alkalmazott ruszisztikai képzés („orosz fordító és tolmács”, „orosz külkereskedelmi nyelvi szakértő” specializáció)
1994-től napjainkig rendszeresek a tanszék szervezésében a nemzetközi szlavisztika számos képviselőjének részvételével lebonyolított tudományos konferenciák. Tanszékünk az ezredfordulón vált nemzetközi szlavisztikai fórummá.
2005-ben akkreditálták a Bologna rendszerű képzésben „Szlavisztika alapszakos bölcsész, Orosz szakirány” BA képzésünket. Az egyes tantárgyakat a nemzetközi színvonalnak, illetve oktatóink kutatási eredményeinek megfelelően dolgoztuk ki és kodifikáltuk. ennél fogva biztosítva látjuk, hogy hallgatóink magas szinten megfelelnek az alapozó, törzsképzési valamint a szakirányoknak megfelelő leágazások terén az országosan egységes képzési és kimeneteli követelményeknek és magas szintű nyelvi tudással is rendelkeznek. Az alapképzés mellé „Gazdasági orosz nyelvi szakértő” és „Orosz szakfordító” specializációt választhatnak hallgatóink.
2018-tól folytatunk újra „Az orosz nyelv és kultúra tanára” osztatlan tanárképzést nappali oktatási formában, illetve rövid ciklusú (kettő, négy és öt féléves) kiegészítő képzésen levelező formában.
Akkreditáció alatt áll diszciplináris „Orosz nyelv és irodalom” MA-képzésünk, mely szerves folytatása lesz a már működő BA szintű képzéseinknek.
Az oktató- és kutatómunka, valamint a tanárok és hallgatók közötti eredményes együttműködést bizonyítja, hogy a tehetséges és vállalkozó hallgatók részt vesznek az általunk rendezett konferenciákon mind rendezői, mind pedig előadói, illetve (társ)szerzői minőségben. A hallgatók tudományos kutatótevékenységre történő felkészítése az oktatás szerves részét képezi, mindazonáltal főbb színterei a konzultáció, szakdolgozati szeminárium, valamint a tudományos diákköri (TDK) tevékenység. Rendszeresen megrendezett tanszéki TDK felolvasásainkon a tanárok téma-népszerűsítő és a felsőévesek diplomadolgozat-bemutató előadásai is szerepelnek. Utóbbiak természetes kifutása a kari és országos TDK konferenciák. Több végzett hallgatónk nyert el PhD-fokozatot, végzi doktori tanulmányait, illetve felvételire készül a doktori iskolába. Végzett hallgatóinkat befogadó doktori iskolák a Pécsi Tudományegyetemen: a Nyelvtudományi Doktori Iskola, és az Irodalomtudományi Doktori Iskola.
Hallgatóink – oroszországi részképzés, Erasmus csereprogram és/vagy intézményközi kapcsolatok révén – külföldön is folytathatják tanulmányaikat.
2011 nyarától a Tanszék otthont ad a Pécsi Orosz Központnak, mely Magyarország másodikként kialakított ilyen jellegű központja. A Központ egy nagyon jól felszerelt könyvtárból és multimédiás sarokból áll, számos zárt adatbázishoz van hozzáférésünk és jelentősen modernizálódott könyvtári állományunk is, mely nem csak írott anyagokból, hanem DVD-kből, CD-kből és interaktív tananyagokból áll. A Központ is hozzájárul, hogy diákjaink még szélesebb képet kaphassanak az orosz kultúráról, nyelvről, illetve minden kutatási területhez tudunk új, korszerű segédanyagokat biztosítani.

Szlavisztika Intézet Orosz Filológia Tanszék

7624 Pécs, Ifjúság u. 6., D-épület, 422.    +36 72 503-600/64281    bekes.boglarka@pte.hu