Konferencia | XVII. Tudatosság a kommunikációban – Varga Gyula emlékkonferencia

Kommunikációoktatás a változó társadalmi,
technológiai és gazdasági világban

Országos szakmai-módszertani tanácskozás
Ideje: 2024. május 17–18. (péntek–szombat)
Helye: Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, Eger

Rendezők:
Kommunikációs Nevelésért Egyesület, Eger
Film- és Médiatudományi Tanszék (EKKE, Eger)
Alkalmazott Szervezetfejlesztési és Kommunikációtudományi Kutatócsoport (DUE, Dunaújváros)

Idén 17. alkalommal kerül meghirdetésre a kommunikációs kompetencia fejlesztését szolgáló Tudatosság konferencia. A konferencia mindig is a kommunikáció- és médiaoktatás módszertani megújulásának lehetőségét vizsgálta.  A közoktatás módszertani kérdései, a tudatos személyközi és csoportkommunikáció szervezése/fejlesztése, a szervezeti kommunikációs, médiakommunikációs folyamatokhoz kapcsolódó vizsgálatok mellett most a gazdasági és társadalmi változások kommunikációoktatásra gyakorolt hatása kerül a középpontba.

A folyton alakuló társadalmi környezet a növekvő kulturális és szociális sokszínűség, a digitalizáció egyre nagyobb térhódítása, a mesterséges intelligencia megjelenése, valamint a gazdasági pólusok távolodása – a hátrányos helyzetűek és a jólétben élők között növekvő szakadék –folyamatos kihívás elé állítja az oktatást, így a kommunikáció oktatását, a kommunikációs készségek fejlesztését is. Egyre fontosabbá válik az a kérdés, hogy a változó társadalmi és gazdasági környezethez igazodva a jövőben milyen kommunikációs készségekre lehet szükség, milyen tanulási környezetben, milyen módszerekkel valósítható meg a fejlesztés, miként reagálunk a változó generációk igényeire.

Az elméleti és módszertani feldolgozásokon túl műhelymunka keretében a jelentkezők tapasztalatainak, készségfejlesztő gyakorlatainak, eljárásainak, ötleteinek megosztására is lehetőség nyílik. A konferencia témakiírásához igazodva az alábbi témakörökben várják az előadók jelentkezését:

Átalakuló társadalom, változó kommunikációs készségek

• Gazdasági és társadalmi változások hatása a kommunikációs készségfejlesztésre
  • Innovációs készségek fejlesztése a kommunikáció oktatásában
  • A szociális és kulturális sokszínűség növekedésének hatása a kommunikációs készségek fejlesztésére
  • A kommunikációs színtér átmenetei

Oktatásmódszertani kihívások

• Virtuális osztályterem lehetőségei a kommunikációs nevelésben
  • Blended learning és online oktatás módszertani kérdései a kommunikációs készségfejlesztésben
  • Tanári szerepek és hitelesség új értelmezése(i)
  • A digitalizáció kommunikációs kihívásai az iskolában

Médiatudatosság az iskolában

• Újmédia-kultúra
  • A virtuális és vizuális kommunikációs készségek fejlesztési lehetőségei
  • Online kommunikációs tudatosságra való nevelés
  • Veszélyek és lehetőségek az online térben

A kommunikációoktatás és kapcsolatai

• Az iskolai kommunikáció hatékonysága
  • Változó készségek, élethosszig tartó fejlesztés
  • A kommunikációs készségfejlesztés módszertani sajátosságai (tanári attitűd, tanmenet, tanítási óra)
  • A jövő pedagógusi készségei

Jelentkezés az online elérhető jelentkezési lap kitöltésével lehetséges, mely ITT érhető el.

Minden további információt megtalálhatnak IDE KATTINTVA.