Irodalom- és Kultúratudomány MA

IRODALOM- ÉS KULTÚRATUDOMÁNY MA


Olyan hallgatókat várunk erre a szakra, akiknek igényük van az Európán kívüli irodalmakra és kultúrákra vonatkozó ismereteinek továbbfejlesztésére.
 

Képzés célja


Olyan szakemberek képzése, akik átfogó ismeretekkel rendelkeznek az irodalomtudomány és a kultúratudomány alapvető kérdéseiről átlátják és értik az irodalomnak a történetiséggel, a kultúrával és a társadalommal fennálló meghatározó összefüggésrendszereit, változatosságát. Megszerzett ismereteik és képességeik birtokában képesek valamely irodalomtudományi és kultúratudományi résztéma önálló megismerésére, elméletileg és módszertanilag megalapozott, új eredményeket feltáró elemzésére. Alkalmasak irodalmi és kulturális jelenségek, irodalmi és kulturális szövegek tudományos elemzésére, esztétikai és poétikai-retorikai létmódjuk figyelembevételével. Ismerik a modern kommunikáció közegeit, a nyelvi-közvetítési rendszereket, a nyelv művészetének és médiumainak sajátosságait, az irodalom társművészetekhez fűződő kapcsolatát, valamint az irodalmiság legaktuálisabb társadalmi funkciójára és feltételeire összpontosító kutatásokat. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

Főbb témakörök


A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül

általános kultúratudományi ismeretek 6-18 kredit
esztétikai és filozófiai ismeretek 4-10 kredit
irodalomtudományi ismeretek 14-36 kredit
A személyes képességeknek és érdeklődésnek leginkább megfelelő, a szakterület műveléséhez alkalmas elméleti és gyakorlati ismeretek megszerzéséhez felsőoktatási intézmény által ajánlott speciális programok választhatók az irodalom- és kultúratudomány egy részterületéről, amelynek további kreditértéke 40-60 kredit

Szakirányok, specializációk


  • alkalmazott irodalomtudomány
  • irodalomtörténet és összehasonlító irodalomtudomány
  • kortárs irodalom- és kultúratudomány
  • színháztudomány

RÉSZLETES KÉPZÉSLEÍRÁS
 

SZÍNHÁZTUDOMÁNY SPECIALIZÁCIÓ


Felvételizőknek

Segédlet a specializációra jelentkezők portfóliójának elkészítéséhez 

Az alábbiakban a portfóliójuk elkészítéséhez szeretnénk segítséget nyújtani.

Akik a Pécsi Tudományegyetemen 2024. szeptemberében induló, az Irodalom- és Kultúratudományi MA kereteiben meghirdetett Színházspecializáció szakirányra jelentkeztek, akár nappali, akár levelezős képzésben, azokat kérjük, hogy szakmai érdeklődésüket portfóliójukban is jelezzék.

Szeretnénk kiemelni, amit a felvételi tájékoztatókban már írtunk: a portfólió leginkább egy lehetőség, ahol a jelentkező mindent, amit színházspecializációs, dramaturgiai tanulmányai megkezdésekor lényegesnek tart, elmondhat magáról.
 

A portfólió tehát tartalmazza a következőket:

– szöveges életrajzot (max. 2000 n)

– motivációs levelet (max. 2000 n)

– és egy minimum 5000 n-es saját írást bármilyen témában, bármilyen formában.
 

Része lehet a portfóliónak (nem kötelező, csak ajánlott része, max. 10000 n terjedelemben) bármilyen írás, amit fontosnak tart. Például: szakdolgozatok egy-egy kiemelt fontosságú részlete, egy TDK-dolgozat, egy drámarészlet, egy novella stb.)

 

A teljes portfólió leadási formátuma: pdf (egyetlen file).

A digitális formában leadandó portfólió elnevezése: vezeteknev_keresztnev_portfolio_2024.pdf.

 

A portfóliót 2024. május 1. 24.00 óráig fogadjuk be a tanszéki adminisztráción, kiss.bernadett@pte.hu címén.

Kérdéseit írja meg nyugodtan a kiss.bernadett@pte.hu és a jakfalvi.magdolna@pte.hu címre, válaszolni fogunk.


Gyakran Ismételt Kérdések a pécsi dramaturgiai tanulmányok megkezdésekor

Milyen BA-s diplomával lehet jelentkezni?

Elvileg bármilyen BA-s diplomával lehet jelentkezni. Gyakorlatilag a teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: magyar, az anglisztika, a germanisztika, a romanisztika, a szlavisztika alapképzési szak, valamint az ókori nyelvek és kultúrák alapképzési szak klasszika-filológia szakiránya. A nem teljes kreditbeszámításos diplomák esetén kreditelismerési kérelmeket kell benyújtani legkésőbb 2024. május 31-ig a btkfelvi@pte.hu e-mail címre, vagy postai úton: Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, 7624 Pécs, Ifjúság útja 6. Bővebb információ a https://btk.pte.hu/hu/felvetelizoknek/a-mesterkepzesekrol-kozerthetoen oldalon található.

Mit jelent a dramaturgiai tanulmányok elnevezés?

A specializáció a színházi dramaturgia gyakorlata és elmélete felől rendezi képzési ciklusba a színházírás tanítható részét. A dramaturgia adja a félévek állandó szakmai képzését, a dramaturgia fűzi össze és értelmezi a színháztörténet, színházi szövegírás, előadáselemzés, szakírás, kommunikációelmélet stb. kurzusokat.

Miért Pécs?

Pécs erős egyetemi bázisával, három különféle színházával, legnagyobb kritikai hagyományokkal rendelkező irodalmi folyóiratával, a Jelenkorral ideális új színházi gondolkodás, alkotóműhely létrehozására. 

Miért bölcsészettudomány a képzés szakterülete?

Az írás és az értés folyamata elválaszthatatlan egymástól. A színházi specializáció sajátsága, hogy az elemzés és az alkotás egymásra hatását modellezzük, a művészetet tudományos módszertanként értjük.

Milyen a felvételi eljárás?

A felvételi jelentkezés három fázisú. Az első a hivatalos jelentkezés 2024. február 15-ig a www.felvi.hu oldalán. (PTE, BTK, Irodalom- és kultúratudomány MA). A második lépcső a személyes portfólió beküldése 2024. május 1-ig a tanszéki adminisztrációra,  kiss.bernadett@pte.hu címére. A harmadik lépcső a szóbeli felvételi, várhatóan 2024. május végén.

Mi a portfólió?

A portfólió leginkább egy lehetőség, hogy a jelentkező mindent, amit dramaturgiai tanulmányai megkezdésekor lényegesnek tart, elmondjon magáról. Olyan dokumentum-gyűjtemény, melynek kötelező része egy szöveges életrajz, egy motivációs levél és egy minimum 5000 n-es saját írás bármilyen témában, bármilyen formában. Emellé a jelentkező csatolhatja (racionális terjedelemben) minden olyan írását, amit fontosnak tart. A leadási formátum: pdf. A portfólió elnevezése: vezeteknev_keresztnev_portfolio_2024.pdf. A portfóliót 2024. május 1-ig várjuk a tanszéki adminisztráción,  kiss.bernadett@pte.hu címén.

Mi lesz a szóbeli felvételin?

A jelentkezők 2024. május 1-ig benyújtott portfóliójukat beszélik át a képzés vezető oktatóival. 

Milyen szakképzettséget ad a képzés?

Színház specializációt végzett, Irodalom- és kultúratudomány mesterszakos bölcsész.

Mit lehet kezdeni ezzel a diplomával?

A PTE elismert, nemzetközileg jegyzett tudományegyetem, a diplomáját szerte a világban elismerik, elfogadják, s a képzés alatt megszerzett tudás és kapcsolati háló lépteti be a hallgatót a munkaerőpiacra.

Hol lesz a képzés?

Az elméleti órák (heti 8, időben egymás után) a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának főépületében lesznek, Pécs, Ifjúság útja 6. A szakmai gyakorlat azokban a színházakban zajlik, amit a képzés indulásakor a hallgatókkal közösen kiválasztunk.

Levelező formában is lehet színházi specializációra jelentkezni?

A képzés figyelembe veszi a BA diplomával már rendelkező hallgatók életvitelét, munkalehetőségeit, így mind nappali, mind levelező formában indítjuk a mesterszakos képzésben a színházi specializációt. 

Milyen színházakban lehet szakmai gyakorlatot folytatni?

A képzés oktatói fővárosi művészszínházak állandó munkatársai. A szakmai gyakorlat együttműködési szerződés keretében valósul meg ezeknél az intézményeknél – vagy igény szerint más helyen.

Kik tanítanak?

Az elméleti tárgyakat az intézet oktatói, az írókurzusokat a Pécsi Egyetemen oktató írók, a dramaturgiai kurzusokat gyakorló dramaturg-színházcsinálók tartják: Porogi Dorka, Szabó-Székely Ármin, Kelemen Kristóf.

A Színházi Specializációban kik oktatnak?

Az elméleti tárgyakat az intézet oktatói.

Böhm Gábor
irodalomtörténész, a szociografikus ábrázolásmód poétikai kérdéseivel, az irodalmi szociográfia jelenségével foglalkozik a magyar irodalmi modernségtől napjainkig. Tar Sándor írásművészetét kutatja.

Jákfalvi Magdolna
színháztörténész, a dramaturgiatörténet, a színházi előadástörténet kutatója, a Theatron alapítószerkesztője, a Philther-módszer alapítója.  

Mekis János
irodalomtörténész, könyvei az önéletrajz mintázatait tárják elénk. Autobiográfiai kutatásai személyesség és történetmondás, költészettörténeti kutatásai vers és kontextus viszonyát elemzik a magyar irodalmi modernség hagyományában.

Orbán Jolán
irodalomteoretikus, kutatásai Jacques Derrida írásművészeti kérdései köré csoportosulnak. 

P. Müller Péter
irodalom- és színháztörténész, a 20. századi dramaturgia, a magyar és angolszász dráma kutatója. Könyvei az ezredvégi drámákkal és a színházelmélet kortárs kérdéseivel foglalkoznak.

Takáts József
Déry Tibor-díjas, Artisjus Díjas, Baumgarter-díjas irodalomtörténész, az eszmetörténet-írás módszertanának kutatója, az irodalmi kritikaírás specialistája.

Z. Varga Zoltán
irodalomtörténész, az önéletírás, a fiktív autobiográfia műfajának nemzetközileg elismert kutatója.

Az írókurzusokat a Pécsi Egyetemen oktató írók: 

Milbacher Róbert
Litera-, Margó-díjas író, irodalomtörténész, kutatásai az irodalmi brandépítésre, az írás mint életforma lehetőségére fókuszálnak. Legendahántás című könyve az önéletrajz-narratívák sikerét elemzi. 

Havasréti József
Artisjus-díjas író, kultúrtörténész, a magyar neoavantgárd kultúrának, a szubkultúráknak, a populáris zene műfajainak elemzője, a modern magyar kultúrtörténet írásművészetének kutatója és művelője.

A dramaturgiai kurzusokat gyakorló dramaturg-színházcsinálók:

Kelemen Kristóf
Junior Prima-díjas, Bécsy Tamás-díjas dramaturg, rendező, író, a Radnóti Színház dramaturgja. Kutatásalapú, sokszor dokumentarista munkáiban fikció és valóság közötti narratívákat épít, különböző médiumokon, a színház határterületein keresztül. Előadásaival számos nemzetközi színházi fesztiválon szerepelt. A Pécsi Tudományegyetem volt hallgatója. 

Kovács Krisztina
dramaturg, műfordító, drámaíró, a Vígszínház dramaturgja. A kortárs színház minden rétegét jól ismerő író-alkotó, aki társulatok és rendezők sokaságával dolgozva az írás erejét képes megmutatni független és kőszínházi közegben létrehozott színházi munkáiban. A Pécsi Tudományegyetemen a Színházi Specializáció volt hallgatója.

Porogi Dorka
Bécsy Tamás-díjas rendező, színháztörténész, kutatásának fókuszában a színészi munka rétegzettségének feltárása, a színészi alkotásfolyamat rögzítése áll. Bölcsész és alkotói tapasztalattal sikeresen alkalmazza a művészet mint kutatás metodikáját, s mindezt ötvözi a kortárs színházfilozófia kérdésfelvetéseivel. A Theatron szerkesztője, az Irodalomtudományi Intézet munkatársa.

Szabó-Székely Ármin
Junior Prima-díjas, Bécsy Tamás-díjas dramaturg, színháztörténész. Írásaiban, átirataiban, dramaturgi döntéseiben a kortárs és klasszikus fogalmait, a színpadi szöveg lehetőségeit kutatja. Táncdramaturgi munkáiban a performativitás testfókuszú eszközeit vizsgálja. A Katona József Színház dramaturgja. 
 

Milyen tudást ad a képzés?

A képzés fókuszában a színházi írás és értés áll. Hisszük, hogy színházat írni, csinálni, alkotni és érteni akkor lehet, ha a nyelvre a szabadság egyik eszközeként tekintünk.

Hol lehet részképzésben tanulni?

Az oktatók maguk is több európai színházban dolgoznak, így a szakmai kapcsolat természetes módon adott. Az európai felsőoktatási térségben számos partnerintézményünk várja a hallgatókat, a képzés gyakorlati jellege azonban a nyelvhez, a magyar nyelv magas szintű műveléséhez kötött.

Milyen nyelvtudás szükséges a képzéshez?

Az íráshoz az anyanyelvünket használjuk. Az olvasáshoz és a tapasztalatszerzéshez előnyt (és felvételi pluszpontokat) jelent egy idegennyelv ismerete.

 

KIT KERESHETEK A KÉRDÉSEIMMEL?

TOVÁBBI ELÉRHETŐSÉGEK

Modern Irodalomtörténeti és Irodalomelméleti Tanszék

H-7624 Pécs, Ifjúság u. 6.    +3672/503600/64143