Irodalom- és kultúratudomány mesterszak


Képzési idő
4 félév
Munkarend
Nappali, Levelező

Képzési szint
Mesterképzés/MA/MSc
Képzésterület
Bölcsészettudomány

  • Jó tudni!
  • A képzésről
  • A képzés leírása
  • Felvételi információk
  • Elhelyezkedés
  • Kapcsolat

A mesterképzésekről általában

A mesterképzésben mesterfokozat (magister, master) és szakképzettség szerezhető. A mesterfokozat a 'bolognai' osztott képzési rendszer második felsőfokú végzettségi szintje, amely feljogosít a doktori képzésben való részvételre. Két fajtája létezik: az ún. diszciplináris (azaz tanári szakképzettséget nem adó), és a tanári mesterképzés. A mesterképzésben szerzett szakképzettség meghatározott munkakörök betöltésére jogosít.

A diszciplináris mesterszakon megszerzendő kreditek száma 120, képzési idő 4 félév. A mesterfokozat megszerzéséhez szükséges államilag elismert vagy azzal egyenértékű nyelvvizsga(áka)t a mesterképzések képzési és kimeneti követelmények határozzák meg.

A mesterképzésben kiadott oklevelek angol nyelvű jelölése a bölcsészet- és a hittudományok, valamint a művészet- és a társadalom-tudományok, továbbá a pedagógusképzés területén Master of Arts (rövidítve: MA), az agrár-, az a gazdaságtudományi, az informatikai, a műszaki és az orvostudományok, valamint a sport-, és természettudományok területén Master of Sciences (rövidítve: MSc).


A jelentkezés feltétele

  • legalább alapfokozatú, illetőleg korábban szerzett főiskolai v. egyetemi szintű oklevél.

Ezekre a szakokra jelentkezhetnek

  • „régi", főiskolai v. egyetemi rendszerben szerzett diplomával rendelkezők
  • „új", bolognai rendszerben szerzett alapképzési (BA) diplomával rendelkezők

A felvétel feltétele

  • az adott mesterszakra előírt szakon szerzett felsőfokú oklevél (diploma)
  • olyan diplomák esetén, melyeket nem lehet az adott mesterszakra teljes kreditbeszámítással elfogadni kreditelismertetési eljárás keretében kell megvizsgálni, hogy a jelentkező rendelkezik-e a szükséges előtanulmányokkal

A legtöbb MA szak különböző szakirányokkal, speciális programokkal bír, ami a további specializálódást is segíti.

Felvételi eljárás és pontszámítás a diszciplináris mesterképzési szakokon.

 

A hivatalos meghirdetések a felvi.hu oldalon böngészhetők. 

Rövid leírás

Várjuk azoknak a hallgatóknak a jelentkezését, akik az irodalomelmélet, az irodalomtörténet, az összehasonlító- és alkalmazott irodalomtudomány, a kultúratudomány, valamint a színháztudomány iránt érdeklődnek. a mesterképzés négy szakirány specializációja, az irodalom- és kultúraelméleti, irodalom- és kultúraelméleti kutatások mellett lehetőséget kínál a szövegszerkesztés, az irodalom és színházi kritikaírás, valamint a dramaturgiai színházi szövegírói ismeretek és gyakorlatok elsajátítására.

Képzés célja

olyan szakemberek képzése, akik átfogó ismeretekkel rendelkeznek az irodalomtudomány, a színháztudomány és a kultúratudomány alapvető kérdéseiről,  átlátják és értik az irodalomnak és a színházi praxisnak a történetiséggel, a kultúrával és a társadalommal fennálló meghatározó összefüggésrendszereit, változatosságát. Megszerzett ismereteik és képességeik birtokában képesek valamely irodalomtudományi, színháztudományi és kultúratudományi résztéma önálló megismerésére, elméletileg és módszertanilag megalapozott, új eredményeket feltáró elemzésére. Alkalmasak irodalmi, színházi és kulturális jelenségek, irodalmi, dramatikus és kulturális szövegek tudományos elemzésére,  esztétikai, dramaturgiai és poétikai-retorikai létmódjuk figyelembevételével. Ismerik a modern kommunikáció közegeit, a nyelvi-közvetítési rendszereket, a nyelv művészetének és médiumainak sajátosságait, az irodalom társművészetekhez fűződő kapcsolatát, valamint az irodalmiság legaktuálisabb társadalmi funkciójára és feltételeire összpontosító kutatásokat. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

Képzés nyelve: Magyar

Képzési forma: Nappali, Levelező

Költségtérítés összege: 430.000 Ft / félév

Finanszírozás: Állami ösztöndíjas, Önköltséges

Képzés indulása: Szeptemberi indulás

A képzés időtartama: 4 félév

Képzés helyszíne(i): Pécs

Oklevélben szereplő képzettség neve: okleveles irodalom- és kultúratudomány szakos bölcsész

Képzési jellemzők:

specializációk négy félévesek

Foglalkozások gyakorisága

  • nappali munkarendben naponta,
  • levelező munkarendben szemeszterenként 4 alkalom (szerda-csütörtök)

TOVÁBBLÉPÉSI LEHETŐSÉG A PTE-BTK DOKTORI (PHD) PROGRAMJAIBA

Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskola 



Főbb témakörök:

A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül

  • általános kultúratudományi ismeretek 6-18 kredit
  • esztétikai és filozófiai ismeretek 4-10 kredit
  • irodalom- és színháztudományi ismeretek 14-36 kredit
  • A személyes képességeknek és érdeklődésnek leginkább megfelelő, a szakterület műveléséhez alkalmas elméleti és gyakorlati ismeretek megszerzéséhez a felsőoktatási intézmény által ajánlott speciális programok választhatók az irodalom- és kultúratudomány egy részterületéről, amelynek további kreditértéke 40-60 kredit


Szakirányok, specializációk:
  • alkalmazott irodalomtudomány
  • irodalomtörténet és összehasonlító irodalomtudomány
  • kortárs irodalom- és kultúratudomány
  • színháztudomány

Az egyes specializációk csak megfelelő számú jelentkező esetén indulnak!



Felvételi követelmények: szóbeli felvételi

Felvételi információk, jelentkezési feltételek:

A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok

Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: magyar, az anglisztika, a germanisztika, a romanisztika, a szlavisztika alapképzési szak, valamint az ókori nyelvek és kultúrák alapképzési szak klasszika-filológia szakiránya.

A nem teljes kredit értékkel bíró diplomák esetén kreditelismertetési kérelmet kell benyújtani a Karra 2025. május 31-ig.

Ezen – elsősorban a bölcsészettudomány és a társadalomtudomány képzési területek alapképzési szakjain szerzett – diplomák esetén a mesterképzésbe való felvétel feltétele általános kultúratudományi ismeretek 4 kredit, esztétikai és filozófiai ismeretek 4 kredit, irodalomtudományi ismeretek 10 kredit.
 

A felvétel feltételéül meghatározott kreditek elismertetését a Kari Kreditátviteli Bizottságtól (továbbiakban: KKB) kell kérelmezni. A kérelmet űrlapon kell benyújtani. A KKB eljárását a TVSZ 9. §-ában foglalt rendelkezések szerint folytatja le, azzal az eltéréssel, hogy határozatát a kérelem benyújtását követő 30 napon belül köteles meghozni. A képzési és kimeneti követelményekben meghatározott esetben a KKB határozatában rendelkezik a hiányzó kreditek párhuzamos tanulmányokkal történő megszerzésének feltételeiről. A KKB határozatát a jelentkező a jelentkezési lapjához köteles mellékelni, vagy legkésőbb az adott évi meghatározott határidőig beküldeni.
 

Amennyiben a jelentkező olyan szakon szerzett oklevelet, amely a képzési és kimeneti követelmények szerint a mesterképzésbe történő belépésnél teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe, a jelentkezőnek elegendő az adott szakon szerzett oklevél másolatát csatolni a jelentkezéséhez, és nem szükséges kreditelismertetési eljárást kezdeményeznie.


A szóbeli felvételi vizsga

A felvételi vizsga szakmai elbeszélgetés, mely vizsgabizottság előtt zajlik. Az MA szóbeli felvételi keretében a hallgatók szakdolgozatukról vagy tudományos dolgozataikról (TDK, OTDK, ETDK, VMTDK) számolnak be a vizsgált témák történeti és elméleti összefüggéseinek feltárásával. A felvételi vizsga szakmai elbeszélgetés, mely vizsgabizottság előtt zajlik. 


A pontszámítás módja

A jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben fejezik ki, melyet a tanulmányi pontok (előző diploma minősítése, max. 45 pont), a felvételi vizsgapontok (max. 45 pont) és a többletpontok (max. 10) összege ad.



Elhelyezkedési területek

Tipikus munkahelyek

A kultúra, a művelődés, illetve az oktatás területén: egyetemek, felsőoktatási intézmények, kutatóintézetek,  iskolák, könyvtárak, könyvkiadók, irodalmi, művészeti folyóirat-szerkesztőségek, ügyviteli munkahely, sajtó, színház, oktatási központok, kulturális alapítványok, kulturális és humán szolgáltató ágazat, kulturális menedzsment; a specialitása miatt elsősorban kutatás, diplomácia, oktatás, közművelődés (irodalmár, történész) területein.

Tipikus beosztás

egyetemi vagy főiskolai oktató, kutató, tudományos munkatárt, szerkesztő, szövegíró, dramaturg, művészeti titkár, szakértő, lektor, korrektor, ügyintéző, kulturális szervező, riporter