A mesterséges intelligencia gyors ütemben alakítja át azt, ahogyan oktatásról, a kutatásról és a kulturális örökségről gondolkodunk. Az MI-alapú oktatási eszközöktől és kutatási asszisztensektől kezdve a digitális archívumokon és számítógépes módszereken át a kulturális tanulmányokig, a gépi tanulás és a nyelvi modellek hatása a bölcsészettudományokra vitathatatlan. Ahogy az MI-rendszerek egyre kifinomultabbá válnak, elengedhetetlen, hogy a kutatók kritikusan vizsgálják azok alkalmazásait, etikai vonatkozásait és azt, hogy hogyan formálhatják át a tudástermelést.
A konferenciára olyan PhD-hallgatók, MA-hallgatók, valamint osztatlan tanárképzésben részt vevő hallgatók (negyedik évtől felfelé) jelentkezését várják, akik érdeklődnek az MI és a bölcsészettudományok határterületei iránt. Lehetséges témák az MI által támogatott oktatás, MI-vezérelt kutatási módszertanok, digitális örökségmegőrzés, valamint számítógépes kultúratudományok. Interdiszciplináris párbeszéd keretében szeretnénk feltérképezni azokat a lehetőségeket és kihívásokat, amelyeket az MI jelent a tudományos és kulturális élet számára.
A szervezők elméleti megközelítéseket, gyakorlati alkalmazásokat és esettanulmányokat egyaránt örömmel fogadnak.
Az alábbi vagy kapcsolódó témákban várnak előadásokat:
1. MI az oktatásban
2. Kutatást támogató MI-eszközök
3. MI és digitális örökség
4. Digitális kultúratudományok
A konferencia nyelve az angol, előadásokat az alábbi nyelven várják:
A konferenciára az alábbi formákban készült munkákat várják:
Az elfogadásról július végéig értesítik a jelentkezőket.
Publikációs lehetőség:
A konferencia előadásain alapuló tanulmányokat a tervek szerint megjelentetik az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár és BME Országos Műszaki Információs Központ és Könyvtár közös kiadású magyar és angol nyelvű tudományos szakfolyóiratában, a Közép-európai Könyvtár- és Információtudományi Szemlében (Central European Library and Information Science Review, CELISR). Az írások – a kettős vak bírálati eljárást követően – DOI-azonosítóval ellátva kerülnek közlésre. A lapról bővebben itt tájékozódhat. A beküldés feltételeiről, formai és tartalmi követelményeiről pedig ezen az oldalon olvashat.
További információ az alábbi e-mail címen:
dh-conference@btk.elte.hu
Szervezők:
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2020.