Mit csinál a régész?
A régészet az elmúlt korok (Magyarországon 1711-ig, a Rákóczi-szabadságharc végéig számoljuk) írott és tárgyi emlékeit kutatja. Itthon a rendkívül gazdag leletanyagú, de írott forrásokkal nem rendelkező, Kárpát-medencei őskor, a Római Birodalom építészeti és tárgyi emlékei, a népvándorlás kor (germánok, avarok, honfoglaló magyarok) gazdag temetői és a középkori építészet és tárgyi kultúra emlékei tartoznak bele. Tanszékünkön ezen kívül Európa és a Mediterráneum izgalmas régészeti emlékeivel is foglalkozunk.
A régész feladata, hogy megfelelő szaktudással elemezze az előkerült adatokat és az egyes területekről tudományos értelmezést adjon.
Hogy milyen kérdések lehetnek ezek?
- Hogyan népesítette be a földművelő ember az újkőkorban Európát?
- Hogyan harcoltak a bronzkori fegyveresek?
- Hogyan élték hétköznapi életüket a kelták?
- Hány gladiátor léphetett fel az aquincumi amfiteátrumban?
- Vandál módon viselkedtek-e a vandálok?
- Miért volt annyi „csúcsfej” a hun korban?
- Mit jelentett az avar férfiaknak az öv?
- Hogyan temették el Nagy Szulejmán szultánt?
Számos érdekes kérdést a mai filmipar is felkapott. A régészeti képzéssel lehetőséget kapsz arra, hogy megismerd a hollywoodi kasszasikerek mögött rejlő egykori mindennapok valóságát!
Képzésünk során nem csak tantermi órák keretében lehet megismerni a régészeti szakmódszertan és elméleteket, hanem lehetőség nyílik gyakorlatban is kipróbálni az iskolapadban hallottakat. Oktatóink segítségével diákjaink lelőhelyfelderítésen, terepbejáráson, ásatásokon és múzeumi gyakorlatokon is részt tudnak venni.
KÉPZÉSEINK
Alapképzés
Mesterképzés
Szakirányú továbbképzés