A kutatócsoport összefogja és szervezi a PTE BTK-n folyó klasszika-filológiai, valamint az ógörög és latin nyelvvel, európai latinitással kapcsolatos kutatásokat, vállalkozik ilyen témájú, különböző tanszéki programokba foglalt oktatási feladatok ellátására is. A kutatócsoport mint szervezeti keret a megfelelő infrastruktúra kialakításával, a kutatások koordinálásával, szervezésével, pályázati lehetőségek felkutatásával, projektek kidolgozásával és lebonyolításával támogatja az eredményes kutatási tevékenységet.
A kutatócsoport keresi az együttműködési lehetőségeket más intézményekkel és egyetemekkel, és lehetővé teszi, hogy ezek kutatói külső munkatársként csatlakozzanak (közös pályázatok, kiadványok, konferenciák).
Különösen fontos feladata Kerényi Károly örökségének ápolása, amibe beletartozik Kerényi szakkönyvtárának egyben tartása, gondozása és kutatása, a családi levelezés őrzése és kutatása. A modern kutatásokkal szembeni alapvető elvárásoknak megfelelően a kutatócsoport az interdiszciplinaritás elvét követkve nyitva áll többek között a patrisztika, a régészet, a művészettörténet, a filozófia, az esztétika, művelői számára is.
A kutatócsoport törekszik arra is, hogy kapcsolatot tartson a magyar ókortudomány más műhelyeivel és a PTE régióbeli partneregyetemeivel is.
A kutatócsoport tevékenységében kiemelt jelentőséget kap a ’Hyperión-projekt’, amely a magyar ókortudomány egyik legfontosabb közös, a különböző műhelyeket egyesítő vállalkozásává fejlődhet. A projektet fő szervezőként a Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteménye irányítja. Célja egyfelől egy digitális ókortudományi lexikon létrehozása, ami az antik kultúrákat gondozó magyar múzeumok műtárgyain alapul, és az ezekhez hozzáfűzött, elvben végtelen számú és irányú, egységes tudományos szempontok szerint megszerkesztett szócikkek révén átfogó képet ad a klasszikus ókor kultúráiról, másrészt egy antik művészeti–ókortudományi portál létrehozása, ami egységes keretbe foglalva teszi hozzáférhetővé a témához kapcsolódó adatbázisokat. Az internetes lexikon szócikkeinek létrehozása hatalmas pedagógiai lehetőségeket is hordoz, hiszen ebbe, ahogy azt az elmúlt évek tapasztalata bizonyította, különböző szinteken vonhatók be egyetemi hallgatók sokféle szemináriumi, speciális kollégiumi, illetve kutatóműhely és közös publikációk formájában.
Munkatársak
Bélyácz Katalin, egy. adjunktus
Hajdu Péter, habil. egy. tanár,
Kárpáti András, habil. egy. docens
Kulin Veronika, egy. tanársegéd
Lindner Gyula, egy. tanársegéd
Nagy Árpád Miklós, habil. egy. docens
Vilmos László, habil. egy. docens
Külső munkatársak
Agócs Péter, PhD (University of London)
Bolonyai Gábor, habil. egy. docens (ELTE)
Endreffy Katalin, PhD (Szépművészeti Múzeum)
Ferenczi Attila, habil. egy. docens (ELTE)
Karsai György habil. egy. tanár (SZFE)
Mayer Péter, habil. egy. docens (SZTE)
Ritoók Zsigmond, MTA tagja, professor emeritus (ELTE)
Domokos Gyöngyi (PTE)
Bányai Tibor (PTE)
Hyperión-projekt keretében számos szócikk, műtárgyleírás, dia-szakozás (szerzők a kutatócsoport tagjai, valamint vezetésükkel a PTE BTK Klasszika-filológia mesterképzés hallgatói).
A Lindosi Anagraphé. Ókor 2017/, 83–88; 2017/2, 83–91; 2017/3, 94–101; 2017/4, 85–92. (Szerzők: Nagy Árpád Miklós, Bélyácz Katalin, Kató Péter, valamint a PTE BTK Klasszika-filológia MA képzés hallgatói: Balogh Evelin, Csibi-Fekete Ágnes, Cziegler Sándor, Hermann Diána, Takács Barbara, Tury István, Varga Fanni.
Hajdu Péter (szerk.) Horatius arcai. reciti: Budapest 201
Karsai György – Kárpáti András – Vámos Kornélia (szerk.) Az antik dráma útjai. Tanulmányok a görög-római színjátszásról és hatásáról. reciti: Budapest 2018.
Kárpáti András: Múzsák ellenfényben. A régi görög újzene. Vázakép, popkultúra, politika. Gondolat: Budapest 2014.
Nagy Árpád Miklós (szerk.) Az Olympos mellett. Mágikus hagyományok az ókori Mediterráneumban I-II. Gondolat: Budapest 2013.
OTKA/NKFI-projektek (az elmúlt 5 évben) a kutatócsoport tagjainak részvételével: 125518, 119979, 83115, 77426, 111086
Budapesti Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjtemény
ELTE Ókortudományi Intézet
SZTE Klasszika-Filológiai és Neolatin Tanszék
University College London, Department of Greek and Latin
TDK-dolgozat, konferenciarészvétel, publikáció, külföldi tanulmányút az utóbbi 5 évben: Balogh Evelin, Csáfordi Annamária, Csibi-Fekete Ágnes, Cziegler Sándor, Hermann Diána, Horváth Klaudia, Kovács Dóra, Siket Martina, Soós Kinga, Szalai Ágnes,
Takács Barbara, Tury István, Varga Fanni, Zaja Krisztina
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2020.