A Kutatócsoport önálló kutatásai mellett összekapcsolja a dél-dunántúli régió településein végzett egyetemi kutatásokat, elérhetővé teszi a különféle szereplők számára a tudományos kutatások egyetemen belül keletkezett eredményeit, azok gyakorlati életbeli alkalmazási lehetőségeivel együtt. A Kutatóközpont hozzájárul a települések társadalmaival foglalkozó szakemberek képzéséhez is azzal, hogy szemináriumai és előadásai keretében közel hozza az európai települési folyamatokat és kutatásokat a PTE hallgatóihoz, peregrinusaihoz.
A Kutatóközpont létrehozását számos tényező egymást erősítő hatása indokolja: a régió köz- és üzleti szférájának szakértői igénye, az ennek megfelelni képes meglévő kapacitások, valamint az egyetem helyzete, amely kikényszeríti a külső forrásokra történő támaszkodást az alapfeladatok terén, különösen ami az oktatás gyakorlati elemeit (internship, terepgyakorlat) és a települési kutatómunka erőforrás igényét (kapcsolat, pénz, infrastruktúra) illeti. A települési kutatások szociológiai szegmensében végzett egyetemi kutatómunka műhelyeként a PTE egyik meglévő sajátosságának kiemelését, a kutatók közötti kapcsolatok erősítését teszi lehetővé a kutatóközpont.
Mind alap-, mind alkalmazott kutatások számára nyújt inspiráló, támogató hátteret a Kutatóközpont. Alapkutatások terén támogatást ad az OTKA, ERC projektjavaslatok kidolgozásához és megvalósításához, közreműködik a helyi társadalmi folyamatok nyomon követéséhez elengedhetetlen helyi adatbankok kialakításában, fenntartásában (pl. Pécsett a SEEMIG projekthez kapcsolódóan), valamint a szegregátumokkal kapcsolatos adatbank kialakításában és fenntartásában (Pécsett a CASE, és UNDP projektekhez kapcsolódóan). A kutatóközpont közreműködik a helyi adatbank pécsi modelljének elterjesztésében a régió települései körében. A települési alapkutatások műhelyeként a régió vidéki és városi helyi társadalmainak komplex vizsgálatát tűzzük ki célul.
Az alkalmazott kutatások terén részt kívánunk venni a tényeken alapuló (evidence based), területi alapú (area based) és részvételi módszereket (participation) használó vidék- és városfejlesztési stratégiai tervezési folyamatok és projektek vizsgálatában az európai térség fejlesztéspolitikájának 2014-2020 időszakában. Ennek keretében térségünk két nagyprojektjéhez kapcsoló vizsgálatokat tervezünk, illetve folytatjuk az ezen a téren megkezdett kutatómunkát: a városfejlesztés európai viszonylatban is.
Ragadics Tamás
Helyi társadalom, lokális közösségek az ormánsági kistelepüléseken
Pécsi Tudományegyetem
Doktori Iskola: PTE BTK Interdiszciplináris Doktori Iskola. Témavezető: Kovács Teréz (Vidékfejlesztés)
Benyújtás éve: 2015. Védés éve: 2016.
Megjelenés/Fokozatszerzés éve: 2016.
Füzér Katalin, Bozóki András (szerk.)
Lépték és irónia: Szociológiai kalandozások
Budapest: L'Harmattan Kiadó, 2018. 290 p.
Füzér Katalin
Értelmiségiek és vállalkozók a szocializmusban és a posztszocialista kapitalizmusban: a társadalmi tőke szerepe Szelényi Iván trilógiájában
In: Füzér Katalin, Bozóki András (szerk.)
Lépték és irónia: Szociológiai kalandozások. 290 p.
Budapest: L'Harmattan Kiadó, 2018. pp. 257-268.
Kovács Teréz
A megszakított polgárosodás újraindítása: ahogy azt Szelényi Iván látta az 1980-as évek második felében
In: Füzér Katalin, Bozóki András (szerk.)
Lépték és irónia: Szociológiai kalandozások. 290 p.
Budapest: L'Harmattan Kiadó, 2018. pp. 55-71.
Bucher Eszter
Nonprofit szervezetek a Dél-Dunántúli régióban, az ezredforduló éveiben: A nonprofit szervezetek a Dél-Dunántúli régióban, különös tekintettel a terület- és településfejlesztésre
Saarbrücken: GlobeEdit, 2017. 220 p.
Füzér Katalin
The projectified city of postmillennial Pécs: urban strategies, development projects, and partnerships on Europe's periphery
In: Marta Smagacz-Poziemska, Krzysztof Frysztacki, Andrzej Bukowski (szerk.) Re-Imagining the City. City and Urban Today From the Sociological Perspective. Krakkó: Jagiellonian University Press, 2017. pp. 167-189.
Füzér Katalin
A projektesített város. Részvételi városfejlesztés az ezredfordulós Pécsett. Pécs: Publikon Kiadó, 2017. 120 p.
Kovács T, Bodnár Zs
Erdőbénye: A hagyományos és a posztmodern falu között félúton
A FALU 31:(3) pp. 31-48. (2016)
Ragadics Tamás
Egyházak a végeken. Szociális szerepvállalás és közösségépítés az Ormánságban
KULTÚRA ÉS KÖZÖSSÉG 7:(4) pp. 59-66. (2016)
Füzér Katalin
Probing Participatory Urban Development:: ECoC and Urban Strategies in Post-millennial Pécs
In: Lundgren B, Matiu O (szerk.)
Culture and Growth: Magical Companions or Mutually Exclusive Counterparts?: Lucian Blaga University of Sibiu Press, 2015. pp. 69-81.
Füzér Katalin
SEEMIG nemzeti és helyi adatstratégiák: migrációval kapcsolatos adatrendszerek és adatfelhasználás
Pécs: KSH Népességtudományi Kutatóintézet; Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata, 2014. 55 p.
Füzér Katalin
Urban development beyond the European Capital of Culture programme: The local project class and local partnerships: allies, rivals or foes?
In: Komlósi I László, Pozsgai Gyöngyi (szerk.)
Ageing Society, Ageing Culture?: Sibiu: University Network of the European Capitals of Culture (UNeECC), 2013. pp. 249-257.
Füzér Katalin
The project class: making and breaking social capital in urban and rural development = A projektosztály: a társadalmi tőke felhasználása és elhasználása a város- és vidékfejlesztésben
SZOCIÁLIS SZEMLE 6:(1-2) pp. 28-34.
Ragadics Tamás
Hagyományos közösségek az ormánsági kistelepüléseken
ACTA SOCIOLOGICA: PÉCSI SZOCIOLÓGIAI SZEMLE 2013: pp. 63-76. (2013)
Ragadics Tamás
Hagyományos ormánsági közösségek - a helyi társadalmak integrációs lehetőségeinek tükrében
SZOCIÁLIS SZEMLE VI.:(1-2) pp. 77-81. (2013)
Ragadics Tamás
Vallásosság a hátrányos helyzetű vidéki térségek helyi társadalmaiban
CONFESSIO-A MAGYARORSZÁGI REFORMÁTUS EGYHÁZ FIGYELŐJE 37:(4) pp. 21-27. (2013)
Drávafoki falukutatás - hallgatói előadások, munkák:
Cserdi csoda: jó gyakorlatok Cserdi helyi társadalmában. Hallgatói előadások
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2020.