A szabad bölcsészet alapszak képzésben kötelezően választandó szakmai modulként vagy specializációként felvehető az esztétika.
Kinek ajánljuk az esztétika szakot?
Annak, aki fogékony a művészetekre, de nem biztos, hogy művész akar lenni. Annak, aki művész akar lenni, és fogékony a művészetelméleti és filozófiai kérdésekre. Annak, akit érdekel a kultúra, a művészet, az irodalom, a történeti folyamatok és a történelmi változások. Annak, aki kíváncsi a nagy elméletekre, és azok cáfolataira. Annak, aki szeret olvasni, koncertekre és színházba járni, képzőművészeti alkotásokat nézegetni – és aki elgondolkozik azon, amit olvas, lát és hall.
Mit tanulnak az esztétika szakosok?
A bevezető kurzusok a hallgató készségeinek fejlesztését segítik: felkészítik az esztétikai kérdések megvitatására, műalkotások elemzésére, elméleti szövegek hozzáértő feldolgozására.
A törzsképzésben esztétikai elméleteket ismer meg az antikvitástól a kortárs esztétikákig. Elmélyed a film-, képzőművészet-, irodalom-, és zeneesztétika alapkérdéseiben, és megtanul különféle szempontokból tekinteni az egyes művészeti ágakra, azok sajátos természetére és történetére.
A szakképzés során megismerkedik a művészetfilozófia, a művészettörténet-elmélet és a művészetszociológia alapkérdéseivel, és részt vehet valamely pécsi kulturális intézmény (galéria, folyóirat, TV, újság, rádió) szakmai munkájában.
Hol és mit dolgoznak a nálunk végzett esztéták?
A Pécsen végzettek jelentős arányban helyezkednek el különböző közművelődési intézményekben; a nyomtatott és elektronikus sajtóban; szerkesztői munkát végeznek rádióknál és televízióknál, irodalmi, kulturális folyóiratoknál; közgyűjtemények, galériák, múzeumok munkatársai, kurátorai, művelődési egyesületek, alapítványok, civil szervezetek vezetői lettek; vagy kutatóként, oktatóként a tudományos életben, a felsőoktatásban találták meg a helyüket – ahogyan a pécsi Esztétika Tanszék tanárai is.
Miért Pécs, miért a pécsi esztétika szak?
Az esztétika szakos képzések közül a pécsinek van hazánkban a legnagyobb múltja: 1984 óta megszakítás nélkül létezik. Barátságosan kis létszámú tanszék felelős az akkreditált alap (BA) és mester (MA) képzésekért, ahol a tanár-diák kapcsolat mindvégig megmarad személyesnek, és ahol a szakdolgozat megírása a diák feladata, de az oktatók folyamatos odafigyelésével és segítségével történik. Az elméleti szakemberek és kutatók mellett művészek is részt vesznek az oktatásban, és az elméleti ismereteket a hallgató pécsi kulturális intézményeknél a gyakorlatban kamatoztathatja.
Esztétika szakmai modul
A szabad bölcsész alapszakra beiratkozott hallgatók az első szemeszter végén kötelezően szakmai modult választanak. Az esztétika képzést választók esetében a végzettség megnevezése: „alapszakos szabad bölcsész, esztétika szakmai modul". A képzésben teljesítendő 80 kredit, valamint a szakhoz tartozó szakdolgozat megírása.
Esztétika specializáció
A szabad bölcsész alapszakra beiratkozott hallgatók a második szemeszter végén kötelezően specializációt választanak az alapszak képzései közül, illetve választhatnak minor szakot is.
Az esztétika specializáció minor szakként más alapszakos hallgatók számára is felvehető. A képzésben teljesítendő 50 kredit.