Művészettörténet

A szabad bölcsészet alapszak képzésben kötelezően választandó szakmai modulként vagy specializációként felvehető a művészettörténet.

elem 

 

Kinek ajánljuk a művészettörténet szakot?

Várjuk mindazokat, akik egy nagy hagyományú tudomány kereteiben szeretnének képzőművészettel, építészettel foglalkozni, akik megalapozott történeti és elméleti ismeretekre építve szeretnék a kortárs művészeti életet is megismerni. Akik szívesen megismernék a művészeti élet intézményeit, a galériák, múzeumok gyakorlatába is betekintenének. Érdeklődnek a művészet nagy korszakai, művei és alkotói iránt, kíváncsiak a jelentős művek történeti összefüggéseire. Akik a nagy hagyományok mellett a kortárs művészet új műfajai, kifejezőeszközei és médiumai iránt is érdeklődnek. 


 

elem 

 

Mit tanulnak a művészettörténet szakosok?

A hallgatók alapvető tudást szereznek a vizuális művészetek egyetemes és magyar történetéről, korszakairól, alkotóiról és legfontosabb műveiről. Megismerik a művészi kifejezés különböző technikáit, eszközeit, műfajait, a műelemzés fogalmait és módszereit. Tanulnak a művészettörténetírás nagy alakjairól, a legfontosabb fogalmakról és módszerekről, valamint a művészeti kritikaírás terén is jártasságot szereznek. Emellett tájékozódnak a hazai és nemzetközi művészeti intézményrendszerekről. 


 

elem 

 

Hol és mit dolgoznak a nálunk végzett művészettörténészek?

A művészettörténet specializációt végzettek alkalmasak a művészeti örökség védelmével, a műalkotások közvetítésével és gondozásával kapcsolatos munkakörökben való elhelyezkedésre, például múzeumi és műemlékvédelmi intézményekben, kutatóintézetekben, közoktatási intézményekben, galériákban. A Pécsen végzettek jelentős arányban helyezkednek el különböző közgyűjtemények, galériák, múzeumok munkatársaiként. A képzés szerves folytatását jelenti a mesterképzésben való részvétel, mely után a végzettek kutatóként a tudományos életben vagy oktatóként a felsőoktatásban találhatják meg a helyüket. 


 

elem 

 

Miért Pécs, miért a pécsi művészettörténet szak?

Pécs nagy múltú kulturális város, amely 2010-ben Európa Kulturális Fővárosa cím birtokosa is volt, számos európai rangú művészeti, építészeti emlék és gyűjtemény helyszíne. A világörökség részét képező ókeresztény építményektől a török emlékeken át egészen a Bauhaus gazdag örökségéig vagy Csontváry életművéig két évezred kultúrájával és művészetével találkozhat közvetlen közelről a pécsi művészettörténész hallgató. A tantermi oktatásnak szerves kiegészítője a város által kínált egyedülálló művészeti élet a maga sokszínű intézményeivel, valamint az egyetemen folyó művészeti oktatás által megjelenő pezsgő kortárs művészeti színtér. Barátságosan kis létszámú tanszék felelős az alapképzésért (BA), ahol a tanár-diák kapcsolat mindvégig megmarad személyesnek, és ahol a szakdolgozat megírása a diák feladata, de az oktatók folyamatos odafigyelésével és segítségével történik. 


 

elem 

 

Művészettörténet szakmai modul

A szabad bölcsész alapszakra beiratkozott hallgatók az első szemeszter végén kötelezően szakmai modult választanak. A művészettörténet képzést választók esetében a végzettség megnevezése: „alapszakos szabad bölcsész, művészettörténet szakmai modul". A képzésben teljesítendő 80 kredit, valamint a szakhoz tartozó szakdolgozat megírása. 

A művészettörténet szakmai modul tanterve (pdf)


 

elem 

 

Művészettörténet specializáció

A szabad bölcsész alapszakra beiratkozott hallgatók a második szemeszter végén kötelezően specializációt választanak az alapszak képzései közül, illetve választhatnak minor szakot is.
A művészettörténet specializáció minor szakként más alapszakos hallgatók számára is felvehető.  A képzésben teljesítendő 50 kredit.

A művészettörténet specializáció tanterve (pdf)

 

Esztétika és Kulturális Tanulmányok Tanszék

H-7624 Pécs, Ifjúság útja 6. B/135    +36/30 360 0884    somogyi.rita@pte.hu