Kreatív írás
A mesterképzési szak megnevezése: Kreatív írás és művészeti kritika
A mesterképzési szakon szerezhető végzettségi szint és a szakképzettség oklevélben szereplő megjelölése
Végzettségi szint: mester- (magister, master; rövidítve: MA-) fokozat
Oklevélben szereplő képzettség neve: okleveles kreatív írás és művészeti kritika szakos bölcsész
Képzési terület: bölcsészettudomány
A kreatív írás és művészeti kritika diszciplináris mesterszakon
megszerzendő kreditek száma: 120 kredit
képzési idő: 4 szemeszter
a diplomamunka készítéséhez rendelt kreditérték: 20 kredit (szakdolgozati szemináriumokhoz rendelt, minden szemeszterben 5-5 kredit teljesítendő)
a szabadon választható tantárgyakhoz rendelhető minimális kreditérték: 6 kredit
Idegennyelvi követelmény:
A mesterfokozat megszerzéséhez államilag elismert, felsőfokú (C1), komplex típusú nyelvvizsga vagy az alapfokozat megszerzéséhez szükséges nyelvtől eltérő további idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy ezekkel egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél szükséges.
Kinek ajánljuk a kreatív írás és művészeti kritika mesterszakot?
A kreatív írás és művészeti kritika mesterképzést egyfelől azoknak ajánljuk, akik késztetést éreznek szépirodalmi művek (elsősorban regények, elbeszélések, versek) alkotására, és ehhez egyrészt szeretnének elmélyült ismeretekre szert tenni a művészetelmélet, a kortárs irodalom, a kortás művészeti intézményrendszer területén, másrészt kíváncsiak az írás elsajátítható technikáira, fogásaira, és visszajelzést kívánnak kapni készülő műveikről. A képzést másfelől azoknak ajánljuk, akik nem feltétlenül szeretnének szépíróként tevékenykedni, de szívesen formálnak véleményt a kortárs művészetről, és ez irányú érdeklődésük elmélyítése érdekében meg kívánják ismerni a kortárs művészeti kritika világát, elméleti dilemmáit és a műítészi tevékenység gyakorlatát, hogy maguk is műkritikussá váljanak.
A pécsi képzésben aktív szerepet vállal a Jelenkor folyóirat. A kreatív írás specializáció szakfelelőse tanszékünk oktatója, Görföl Balázs, a Jelenkor szerkesztőjeként elsőkézből ismerteti meg a hallgatókkal a szerkesztői ismereteket. Mindkét specializáció oktatói egyrészt a BTK elismert kritikusai, szépírói – például Milbacher Róbert vagy Takáts József -, ugyanakkor a Jelenkor vagy a régió vonzáskörzetébe tartozó független írók is szerepelnek az oktatók sorában, például Kiss Tibor Noé vagy Horváth Viktor.
Mit tanulnak a kreatív írás és művészeti kritika mesterszakosok?
A képzés célja, hogy munkaerő-piaci esélyeket teremtsen az írásgyakorlatban és a bölcsészettudományokban jártas szakembereknek, akik megalapozott ismeretekre és gyakorlati készségekre támaszkodva igazodnak el a művészeti világon belül, mind az irodalmi élet, mind a társművészetek intézményrendszereiben, akik képesek irodalom- vagy művészetkritikusi, szakszöveg- vagy műfordítói, szerkesztői feladatokat ellátni. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül
törzsanyag: esztétikatörténeti, művészet- és irodalomelméleti, interpretációs és fordítói tárgyak – 34 kredit
A) kreatív írás specializáció: szakszövegírás, a kortárs művészet intézményei, szerkesztői ismeretek, kortárs magyar irodalom, versírás, prózaírás, műfordítás, publicisztika, alkalmazott műfajok – 56 kredit
B) művészeti kritika specializáció: szakszövegírás, a kortárs művészet intézményei, szerkesztői ismeretek, kortárs magyar irodalom, kritikaelmélet, irodalomkritika, filmkritika, képzőművészet-kritika, publicisztika, alkalmazott műfajok ‒ 56 kredit
szakdolgozati szemináriumok ‒ 20 kredit
szabadon választható tárgyak ‒ 10 kredit
Felvételi követelmények
A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok:
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a szabad bölcsészet alapképzési szak.
Meghatározott kreditek teljesítésével elsősorban számításba vehető: a bölcsészettudomány képzési terület alapképzési szakjai.
Olyan diplomák esetén, melyeket nem lehet az adott mesterszakra teljes kreditbeszámítással Egyéb diplomák esetén kreditelismerési kérelmet kell benyújtani a Karra lehetőleg a felvételi jelentkezési határidő előtt 30 nappal. kreditelismertetési eljárás keretében vizsgálják meg, hogy a jelentkező rendelkezik-e a szükséges előtanulmányokkal.
Amennyiben nem, úgy részismereti hallgatói jogviszony keretében igyekszünk lehetőséget biztosítani a hiányzó kreditek megszerzésére.
A mesterképzésbe való belépéshez a korábbi tanulmányok alapján szükséges minimális kreditek száma 20 kredit a bölcsészettudományi alapképzési szakok ismeretköreiből, továbbá középfokú (B2), komplex típusú vagy azzal egyenértékű nyelvvizsga valamely élő nyelvből.
A szóbeli felvételi vizsga
Felvételi vizsgapontok: A PTE BTK felvételi vizsgaszabályzat 14. § (1) bekezdésében foglaltak alapján a kar a felvételi vizsgapontokat szóbeli tantárgyi vizsga alapján állapítja meg. A vizsga eredménye alapján megállapított felvételi vizsgapontok
összértéke maximum 45 pont lehet.
Pontszámítás
Specializációk
- kreatív írás
- művészeti kritika
A kreatív írás és művészeti kritika mesterszakos hallgató két specializáció közül választhat kötelező módon a 2. szemesztertől kezdve. Mindkét specializációban alapvető szerepet töltenek be a szakszövegírással, a kortárs művészeti intézményekkel, a szerkesztői munkával és a kortárs magyar irodalommal kapcsolatos ismeretek. A „Kreatív írás specializáció” tantárgyai között jelentősebb hangsúlyt kapnak különböző szépirodalmi műfajokhoz tartozó irodalmi művek létrehozását segítő tárgyak – például prózaírás, versírás, műfordítás, publicisztika, alkalmazott műfajok. A „Művészeti kritika specializáció” a különböző művészeti ágakkal foglalkozó műkritika szakmai ismereteinek elsajátítására helyezi a hangsúlyt. Oktatott tárgyak például: kritikaelmélet, irodalom-, film-, képzőművészet- és színházkritika, publicisztika.
A képzés teljesítéséhez mindkét specializáció területéről írható szakdolgozat, amely egy-egy saját írásműhöz (szépirodalmi alkotáshoz vagy műkritikához) társuló értekezést foglal magába.A képzés sajátos tartalma okán mindkét specializáció esetében nagy hangsúlyt kap az egyéni konzultáció, hiszen mind a kreatív írás mind a kritikai kurzusok esetében igen fontos, hogy a hallgatók folyamatosan készüljenek önálló szövegekkel, melyek egy része közösen kerül értelmezésre és értékelésre, s ezt kiegészítik a készülő szövegről folytatott egyéni konzultációk. E konzultációkat értelemszerűen az adott kurzus oktatója tartja, valamint a hallgató által választott témavezető a képzés teljes ideje alatt rendszeres személyes munkakapcsolatban van a hallgatóival. Nappali és levelező munkarendben egyaránt helyet kapnak olyan a tanrenden kívüli felolvasások, amikor a hallgatók nemcsak csoporttársaiknak és a konkrét kurzus oktatójának mutatják be készülő írásaikat, hanem a Tanszék oktatói és más érdeklődő hallgatói is részt vesznek e felolvasásokon és az azokat követő beszélgetéseken.