Kognitív Kísérleti Pszichológiai és Agyi Képalkotó Kutatócsoport

Kutatóközpont neve angolul
Brain Imaging and Cognitive Experimental Psychology Lab
Kutatóközpont célja

Nemzetközileg és hazánkban is globális trenddé vált az internet, s okoseszközök használatának folyamatos, exponenciális növekedése. Mindez számos olyan kérdést vet fel, mint például az oktatásban való alkalmazhatósága az információs és kommunikációs technológiai eszközöknek (IKT), a technológiai fejlődés pozitív hatásai a kognícióra és idegrendszerre, ugyanakkor a túlzott használat negatív konzekvenciái, illetve a prevenció, és leszokást elősegítő lépések.

A tudománynak válaszolnia kell ilyen, s ehhez hasonló kérdésekre a gyakorlati alkalmazhatóságok feltérképezése, valamint a biztonságos és tudatos internethasználat elősegítése végett. Ezentúl egyre nő a nemzetközi tudományos közeg érdeklődése a technológiai fejlődést követő idegrendszeri és alapvető kognícióban is jelentkező változások megértésére.

Kutatócsoportunk célja, szoros együttműködésben több hazai kutatóközponttal, az internetfüggőség pozitív és negatív hatásainak feltérképezése. Átfogó vizsgálataink során korszerű képalkotó diagnosztikai eszközökkel, viselkedéses vizsgálatokkal, valamint kérdőívvel vizsgáljuk az internethasználat, s más viselkedéses függőségek következményeit. Tesszük mindezt fiatal felnőtt és serdülő populációk bevonásával.

Kutatóközpont vezetője

Dr. habil. Lábadi Beatrix PhD

egyetemi docens
tudományos és pályázati dékán-helyettes
doktori programvezető
72/503 600/64249
D 103; B 211/a
A kutatóközpont vezetőjének egyetemi vagy saját honlapja, MTMT oldala, doktori.hu oldala
A kutatóközpont tagjai

Darnai Gergely, egyetemi adjunktus, PhD

MTMT 10025610

Zsidó András Norbert, egyetemi tanársegéd

MTMT 10052048

A kutatásban résztvevő doktori hallgatók

Arató Nikolett

Inhóf Orsolya

A kutatóközpont legjelentősebb publikációi

Anna Altbäcker, Enikő Plózer, Gergely Darnai, Gábor Perlaki, Réka Horváth, Gergely Orsi, Szilvia Anett Nagy, Péter Bogner, Attila Schwarcz, Norbert Kovács, Sámuel Komoly, Zsófia Clemens, József Janszky (2015) Problematic Internet use is associated with structural alterations in the brain reward system in females. Brain Imaging and Behavior. 10(4), 953-959.

Labadi, B. Beke, A. M. (2017). Mental state understanding in children with agenesis of the corpus callosum. Frontiers in Psychology, Vol. 8. 1-12. doi:10.3389/fpyg.2017.00094

Lábadi Beatrix (2015). A gyermeki elme válasza a digitális kor kihívásaira In: Böhm Gábor, Fedeles Tamás (szerk.) Pécsi Tudományegyetem Bölcsész Akadémia 2. Pécs: PTE 117-135. (ISBN:978 963 642 864 8)

Gergely Darnai, Szilvia Anett Nagy, Réka Horváth, Péter Ács, Gábor Perlaki, Gergely Orsi, Norbert Kovács, Anna Altbäcker, Enikő Plózer, Dalma Tényi, Rita Weintraut, Attila Schwarcz, Flóra John, Eszter Varga, Tamás Bereczkei, Zsófia Clemens, Sámuel Komoly, József Janszky (2017) Iron concentration in deep gray matter structures is associated with worse visual memory performance in healthy young adults, Journal of Alzheimer’s disease, 59(2), 675- 681.

Zsido, A. N., Arato, N., Inhof, O., Janszky, J., & Darnai, G. (2017). Short Versions of Two Specific Phobia Measures: The Snake and the Spider Questionnaires. Journal of anxiety disorders.

Zsido, A. N., Bernath, L., Labadi, B., & Deak, A. (2018). Count on arousal: introducing a new method for investigating the effects of emotional valence and arousal on visual search performance. Psychological research, 1-14.

A kutatóközpont külső kapcsolatai

Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszék, ELTE

Klinikai Központ Neurológiai Klinika, PTE

MTA-PTE Clinical Neuroscience MR Research Group