NFI Egyetemi Filmklub | Radványi Géza: Valahol Európában (1947)

Apolló Mozi (Pécs, Perczel u. 22.)

fekete-fehér magyar játékfilm, 1947, rendező: Radványi Géza

forgatókönyvíró: Balázs Béla, Radványi Géza, Máriássy Félix, Máriássy Judit, operatőr: Hegyi Barnabás, főszereplők: Somlay Artúr, Gábor Miklós, Bánki Zsuzsa, Bárdy György, Horváth Laci, Rozsos István, 104 perc, felújítás: 4K restaurált

Miről szól?

Árva, éhező, elvadult gyerekek róják a szétbombázott országutakat a második világháború idején. Lopnak, fosztogatnak. Rábukkannak egy élelemmel teli, romos várra, amely elsőre elhagyatottnak tűnik, de van lakója: Simon Péter (Somlay Artúr), a világtól megcsömörlött híres karmester. A gyerekek bizalmatlanok vele szemben, egyikük fel is akasztaná, de hamar megkedvelik az idős férfit, és amikor a falubeliek tudomást szereznek az ottlétükről, közösen próbálják megvédeni új otthonukat.

Mitől különleges?

1945 után, a háború sokkjából elsőként felocsúdó rendezők megpróbáltak szembenézni a világégés által okozott morális és fizikai pusztítással. A többek közt az olasz Rossellini (Róma, nyílt város; 1945, Paisà; 1946, Németország nulla évben, 1948) képviselte neorealista szellemiség jegyében fogant Radványi Géza filmje is, amely a humort sem nélkülözve adott kíméletlen helyzetjelentést a háború által feldúlt Magyarországról, a szegénységről, a nélkülözésről és az érintetlenül maradt társadalmi törésvonalakról, miközben a remény és a kiút lehetőségét is felvillantotta. A megrendelő ízlését tükröző vörös farok ellenére a Valahol Európában végtelenül szenvedélyes, őszinte és mélyen humanista film.

Tervezett program

Szeptember 29 csütörtök 14.30