Konferencia | DIASZPÓRA

 

DIASZPÓRA 2025


Konferencia időpontja: 2025. április 03−04. (csütörtök−péntek)
Helyszín: 7624 Pécs, Magyar Tudományos Akadémia Pécsi Területi Bizottság székháza – Jurisics Miklós u. 44.

 

A konferencia témája: revitalizációs kísérletek – a nyelv, a zene, a tánc, az irodalom, a kulturális antropológia, a
média, a kultúrdiplomácia és a politika eszközeivel

A konferencia célja: a revitalizációs jelenségek és kísérletek interdiszciplináris megközelítése különböző tudományterületek eszközeivel a nyelvek és kultúrák és egyéb társadalmi jelenségek fenntartása, újraélesztése érdekében. A program átfogóan tárgyalja a revitalizációt, kitekintéssel nemcsak a magyar közösségek, hanem más nyelvű és kultúrájú közösségek eredményeire, jó gyakorlataira is. A konferencia célja egyúttal a Kárpát-medencei és diaszpóraközösségek közötti együttműködés, a magyar−magyar párbeszéd, a hálózatosodás elősegítése is. Hívószavak: revitalizáció, revival, etnolingvisztikai vitalitás, veszélyeztetettség, esettanulmányok

Jelentkezés:

A konferencia jelenléti és online formában zajlik. Az előadások időtartama 20 + 10 perc diszkusszió.

Az előadásra kulcsszavakat tartalmazó – magyar és angol nyelvű – absztrakttal (terjedelme 250 szó) és rövid (100 szavas) tudományos életrajz (CV) beadásával lehet jelentkezni.

A jelentkezéseket a következő e-mail címre várjuk: diaszpora2025@pte.hu

Jelentkezési határidő: 2024. december 02. ÚJ IDŐPONT: 2025. január 7.

A konferencia anyagából nyílt hozzáférésű, lektorált elektronikus kiadványt teszünk közzé a PTE Diaszpóra Könyvek sorozatban. 

Tervezett témakörök/szekciók:

  • Alkalmazott nyelvészet, nyelvpedagógia: nyelvmegőrzési programok, etnolingvisztikai vitalitás; nyelvtanulási módszerek, oktatási anyagok, segédanyagok fejlesztése, digitalizáció, gamifikáció
  • Előadóművészetek – zene- és táncművészet, színház: hagyományos zenei és tánc-formák újraélesztése, színházi előadások, performanszok, revival
  • Irodalom: hagyományos/klasszikus irodalmi művek megőrzése, áthagyományozódás, a diaszpórában írott kortárs irodalmi szövegek, interkulturális fordítás, irodalomterápia, olvasási gyakorlatok
  • Kulturális antropológia: közösségi hagyományok, tradíciók dokumentálása, terepkutatás
  • Média, divat, design: dokumentumfilmek, kísérleti filmek, játékfilmek, rádióműsorok készítése, közösségi archívumépítés, divat, design, tárgyalkotás ▪ Kultúrdiplomácia: soft power, nemzeti értékközvetítés, kulturális export
  • Politológia, jog: kormányzati és intézményi (nyelv)politikai intézkedések, NGO szervezetek programjai
  • Gazdaságtudomány: kulturális örökség gazdasági értéke, anyagi erőforrások, fenntarthatóság

Konferencia felhívás | Call for papers

Absztraktfüzet | Book Of Abstracts

Program

 


Korábbi Évek Felhívásai

DIASZPÓRA 2023 – HATÁRTALAN KÖZÖSSÉGEK – Nemzetközi és diszciplínaközi konferencia

A PTE Bölcsészet és Társadalomtudományi Kar (Anglisztika Intézet, Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet), a Pécsi Tudományegyetem Diaszpóra Projekt Hálózata, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Pécsi Területi Bizottsága Határtalan közösségek címmel konferenciát rendez.

 

Diaszpóra 2023 - Határtalan közösségek

A diaszpórában élő autochton nemzeti kisebbségek olyan közösségek, amelyek egymástól távoli földrajzi térben formálódnak, tagjai több generációhoz és különböző kultúrkörökhöz tartoznak. A kötődések egyúttal olyan lelki térben is formálódnak, amelyek fontos közege a nyelvi-kulturális, irodalmi és művészeti alkotások világa. A konferencia célja a diaszpóraközösségek sokszínű kulturális örökségének feltérképezése, a közösségi tudat, a hálózatépítés és a generációk közötti kapcsolatok erősítése.

A konferencia időpontja: 2023. május 4−6. helyszíne: MTA PAB – Pécs, Jurisics Miklós u. 44, 7624

A magyar és angol nyelven zajló nemzetközi és diszciplínaközi konferenciára a következő témákhoz kapcsolódóan várunk jelentkezéseket:

a diaszpórakutatás elméleti és gyakorlati kihívásai diaszpóra-politiká(k) - anyaország-politiká(k) -- magyar és más nyelvű diaszpórák fejlődéstörténete, politikai és jogi megoldások közösségépítés, a kultúra- és nyelvfenntartás intézményei, szereplői (NGO-k), eszközei, hálózatosodás és kapcsolatépítés kulturális emlékezet és örökség

 

A konferencia jelenléti és online formában zajlik. A tudományos előadások mellett poszterek és kerekasztal beszélgetésekre is várunk jelentkezéseket.
Az előadások időtartama 20 + 10 perc diszkusszió. Az előadásra kulcsszavakat tartalmazó absztrakttal (terjedelme 250 szó) és rövid (100 szavas) tudományos életrajz (CV) beadásával lehet jelentkezni.
A jelentkezéseket a következő e-mail címre várjuk: diaszpora2023@pte.hu, határidő: 2022. december 10. Az előadás elfogadásáról 2023. január 10-ig visszajelzést küldünk.
Részvételi díj, mely a konferencia kötet publikálásának költségeit is fedezi: 70 euró (diákoknak 30 euró) – online résztvevőknek 50 euró.
A részvételi díj befizetésének módjáról, határidejéről, a konferencia programjáról valamint a kulturális eseményekről a későbbiekben küldünk tájékoztatást.

A konferencia keretében műhelybeszélgetéseket is szervezünk a következő témákban:

Magyaroktatás diaszpórában (tantervek, tananyagok, jó gyakorlatok) A nyelvtanulás mint társasjáték (társasjátékok, dramatikus játékok, kulturális identitás) A hálózatépítés és fenntartás módjai (párbeszéd és kapcsolatépítés az anyaország és a diaszpóraközösségek között) A kulturális és családi örökség archiválása (digitális archívum létrehozása)

  • traumafeldolgozás
  • identitás és nyelvhasználat
  • alkotók diaszpóraközösségekben: irodalom, színház, zene, képzőművészet és vizuális művészetek

 

Konferen ciafelhívás | Call for papers