Erasmus szakmai gyakorlat pályázati felhívás

Erasmus +

 

PÁLYÁZATI FELHÍVÁS

A Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar pályázatot ír ki a 2021/2022-es tanévben Erasmus+ hallgatói szakmai gyakorlat mobilitási programban való részvételre

 

A pályázat célja:

A gyakorlat egy másik programországban található vállalkozásnál, szervezetnél eltöltött időszak. Célja, hogy segítséget nyújtson a közösségi munkaerőpiacon szükséges készségek elsajátításához és a fogadó ország gazdasági és társadalmi kultúrájának a megértéséhez. A fogadó vállalkozás a munkaerőpiacon vagy az oktatás, képzés vagy az ifjúság területén aktív privát vagy közintézmény lehet, Nemzeti Irodák és EU-szervek kivételével.

 

Az Erasmus+ program keretében a pályázaton nyertes hallgatók lehetőséget kapnak arra, hogy a programország egyetemein, szakmai szervezeteinél, non-profit szervezeteinél szakmai gyakorlatot teljesítsenek. A mobilitás célja szakos tanulmányokkal egybekötött szakmai gyakorlat lehet. A mobilitás csak akkor valósulhat meg, ha a külföldi szakmai gyakorlatot a küldő intézmény elfogadja és azt a hallgató itthoni előmenetelébe (a PTE-s kreditszámokon) beszámítja és/vagy Diploma Supplementet állít ki.

 

Az Erasmus+ program keretében külföldön teljesítő hallgatók

  • abban a félévben, amikor a mobilitás megvalósul itthon is beiratkoznak, aktív hallgatói státuszt létesítenek, esetleges itthoni tandíjukat kifizetik és rendes ösztöndíjukat a külföldi tartózkodás idejére is megkapják;

 

Támogatható tevékenységek

  • felsőoktatási hallgatók szakmai gyakorlati mobilitása (2-6 hónap);
  • tanulmányok és szakmai gyakorlat kombinációja (hossza 3-12 hónap);

 

Kik nyújthatnak be pályázatot?

Azok a hallgatók pályázhatnak, akik:

  • magyar állampolgárok, vagy oklevélszerzésre irányuló tanulmányokat folytatnak az intézményben
  • a frissen diplomát szerzett hallgatók is részt vehetnek a végzésük utáni évben (ebben az esetben a pályázatot még a diplomaszerzést megelőzően kell benyújtaniuk)
  • a tanárasszisztensi mobilitás tevékenység is szakmai gyakorlatnak tekintendő
  • abban a félévben, amelyben a mobilitás megvalósul, aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek a PTE-n, és diplomájukat nem szerzik meg a mobilitási időszak befejezése előtt
  • a hallgató nyelvi kompetenciáinak ellenőrzése megtörténik az Európai Bizottság által elvárt módon (on-line felmérés a kiválasztás után, illetve a hazaérkezés után)
  • A tanulmányi időszak kombinálható szakmai gyakorlattal. A kombinált időszak azt jelenti, hogy a szakmai gyakorlatnak ugyanazon fogadó felsőoktatási intézmény felügyelete alatt kell lezajlania, mint ahol a hallgató a tanulmányait végzi; a két tevékenységnek egymást követően kell lezajlania. Erre az időszakra vonatkozó támogatási összegek megegyeznek a tanulmányi időszakra vonatkozó rátákkal.
  • a hallgató utolsó két lezárt félévének a tanulmányi átlaga félévenként legalább 3,5

 

A pályázatnak tartalmaznia kell a következőket:

  • önéletrajz (EUROPASS típusú önéletrajz, melynek kritériumai elérhetőek az interneten) és motivációs levél, melynek tartalmazni kell az ösztöndíj elnyerése esetén az út illeszkedését az eddig végzett tanulmányokba. Az önéletrajzot és motivációs levelet (kb. 1500 karakter) magyarul és egy választott idegen nyelven (melyet a hallgató használni fog a külföldi tanulmányai során) kell csatolni a pályázathoz.
  • kreditigazolás az előző 2 lezárt félévről
  • megfelelő nyelvtudás igazolása: nyelvvizsgamásolat vagy oktatói igazolás a megfelelő nyelvtudásról (legalább B2 szint); nyelvszakosoknál ezt a dokumentumot nem szükséges csatolni.
  • igazolás egyéb szakmai vagy közéleti tevékenységről
  • fogadólevél (!) a külföldi szakmai gyakorlatot biztosító intézménytől. Enélkül a pályázat nem kerül elbírálásra.

Az ösztöndíjat elnyerő hallgató köteles egy ún. „Online Linguistic Support” (OLS) nyelvi szintfelmérésen részt venni, amennyiben a tanulmányok nyelve nem az anyanyelve, de az alábbi nyelvek egyike: angol, német, olasz, spanyol, francia, holland (bővebb információ a pályázat elbírálását követően).

 

Az Erasmus+ program szabályai szerint minden hallgató legfeljebb 12 hónapra kaphat Erasmus státuszt képzési szintenként (részképzés és szakmai gyakorlat összesen), így ha a pályázó jelenlegi képzési szintjén korábban részt vett Erasmus részképzésben és/vagy szakmai gyakorlatban, de nem használta ki a 12 hónapos Erasmus időtartamot, akkor újra pályázhat. Azok a mester vagy doktori képzésben részt vevő hallgatók is pályázhatnak, akik a korábbi képzési szinte(ke)n már voltak Erasmus hallgatók.

 

Az ösztöndíj összege függ a szakmai gyakorlat időszak hosszától és a célországtól. A 2021/2022. tanévre vonatkozóan előreláthatólag ezen összegek kerülnek megítélésre (1 hónap mobilitás alatt 30 napot értünk!):

 

Hallgatói ösztöndíj mértéke:

 

Szakmai gyakorlat

Magas megélhetési költségű célországok

620 €

Ausztria (AT), Belgium (BE), Ciprus (CY), Dánia (DK), Egyesült Királyság (UK), Finnország (FI), Franciaország (FR), Görögország (EL), Hollandia (NL), Írország (IE), Izland (IS), Lichtenstein (LI), Luxemburg (LU), Málta (MT), Németország (DE), Norvégia (NO), Olaszország (IT), Portugália (PT), Spanyolország (ES), Svédország (SE),

Közepes megélhetési költségű célországok

570 €

Bulgária (BG), Csehország (CZ), Észtország (EE), Horvátország (HR), Litvánia (LT), Lettország (LV), Lengyelország (PL), Románia (RO), Szerbia (RS), Szlovénia (SI), Szlovákia (SK) Macedónia (MK), Törökország (TR)

 

Felhívjuk a pályázó hallgatók figyelmét, hogy az ösztöndíj nem fedezi a kint tartózkodás során felmerülő összes költséget, azt más forrásokból kiegészíteni szükséges.

 

A pályázat benyújtásának határideje és módja:

A pályázatokat az outgoing.pte.hu online felületen kell benyújtani. Bővebb felvilágosítás a kari koordinátoroktól, Kiss Esztertől és Bőczin-Sirkeci Vandától (Ifjúság Útja 6. D108 – Erasmus+ Iroda, btk-erasmus@pte.hu) kérhető. A pályázat beadása folyamatos a tanév során, de legkésőbb a gyakorlat megkezdése előtt 2 hónappal szükséges pályázni.

A hiányos, feltételeknek nem megfelelő, határidő után érkező pályázatokat nem áll módunkban elfogadni. Hamis adatok szolgáltatása esetén a pályázat automatikusan elutasításra kerül.  

 

A benyújtott pályázatok elbírálása:

A benyújtott pályázatokat a kar által felállított kari Erasmus Bizottság bírálja el. A bírálati szempontokat a kar pályázatot elbíráló bizottságának ügyrendje rögzíti, a kari Erasmus szabályzat elérhető a kari honlapon (www.btk.pte.hu/Hallgatóinkank/Erasmus+/Szabályzatok).

 

A bírálat során előnyt élveznek azok a hallgatók, akik nem vettek részt korábban az Erasmus programban. Azok a hallgatók, akik nem kapnak ösztöndíjat, de az együttműködésért felelős intézet/tanszék kiutazásra javasolja őket, ösztöndíj nélkül is kiutazhatnak önköltséges, ún. „label” hallgatóként, ha más forrásból fedezni tudják kiutazásuk és kint tartózkodásuk költségeit.

 

Pontrendszer:

A pályázatokra maximum 100 pont adható.

  1. Tanulmányi eredmény: maximum 30 pont

A pályázat benyújtását megelőző két szemeszter tanulmányi átlaga. (Ha a hallgató a pályázat leadásának időpontjában még csak egy félévet teljesített, második félévének teljesítését kiutazása előtt, féléves törzslapjának leadásával igazolhatja. Ez esetben a pontozás az első féléves eredmény megkétszerezésével történik).

Pontozás a hallgatók átlaga alapján:

Átlag

5,00 -

4,50

30 pont

4,49 -

4,00

20 pont

3,99 -

3,50

10 pont

 

A hallgatónak minimum 3,5-ös átlagot kell teljesítenie az ösztöndíj megpályázásához.

Ha a hallgató eredménye ezt az átlagot nem éri el, tanszékének ajánlásával a BTK Erasmus Bizottsága szavazással dönthet a lehetséges pozitív elbírálásról (eredménye maximum 5 ponttal értékelhető).

 

  1. Nyelvvizsga: maximum 30 pont

A fogadó ország nyelvének ismerete kötelező.

Ha a hallgató csak B2-es C típusú nyelvvizsgával rendelkezik és nem idegen nyelvű képzés vagy idegen nyelvi tanszék hallgatója, minden esetben további nyelvi meghallgatáson kell megjelennie. (Nyelvi felmérőre az érintett nyelven oktató egyetemi oktatók közreműködésével kerül sor.)

Államilag elismert felsőfokú C típusú nyelvvizsga – 25 pont

Államilag elismert középfokú C típusú nyelvvizsga – 20 pont

Második nyelvből nyelvvizsga (minimum B2 C típusú) – 5 pont

 

  1. Tudományos tevékenység: maximum 30 pont

Köztársasági ösztöndíj:                                          8 pont

OTDK/ TDK helyezés, díjazás:                                6 pont

Tudományos diákköri/ szakkollégiumi tevékenység:           4 pont

Tudományos publikációk:                                       4 pont (összesen)

Előadás tudományos szakmai konferencián:                      4 pont

Tanulmányi versenyen való részvétel:                               4 pont

 

  1. Közéleti és egyéb diákköri tevékenység:   maximum 10 pont

Egyetemi, városi vagy országos sajtóban munkavégzés:      3 pont

HÖK munkájában való aktív részvétel:                     3 pont

Erasmus „Buddy”-ként külföldi hallgató támogatása:         2 pont        

Egyéb Erasmus promóciós tevékenység(tanszéki, kari)        2 pont

                           

(A hallgató egyéb tudományos, közéleti és diákköri tevékenység végzése esetén a Külügyi Bizottságnak jogában áll azt plusz pontokkal értékelni.)

A sikeres pályázathoz minimum 40 pont megszerzése szükséges.

                           

(A hallgató egyéb tudományos, közéleti és diákköri tevékenység végzése esetén a Külügyi Bizottságnak jogában áll azt plusz pontokkal értékelni.)

 

A pályázatok elkészítésével kapcsolatos kérdésekben Kiss Eszter és Bőczin-Sirkeci Vanda (btk-erasmus@pte.hu) kari koordinátorok tudnak további információval szolgálni.

 

 

Sikeres pályázást kívánok!

 

 

dr. Heidl György
dékán