Bereményi Géza: Eldorádó (1988) | NFI Egyetemi Filmklub

Apolló Mozi (Pécs, Perczel u. 22.)

színes magyar játékfilm, 1988, rendező, forgatókönyvíró: Bereményi Géza
operatőr: Kardos Sándor, főszereplők: Eperjes Károly, Pogány Judit, Eszenyi Enikő, Andorai Péter, Balkay Géza, Tóth Barnabás, 104 perc, felújítás: 4K restaruált

Miről szól?
Monori (Eperjes Károly) a Teleki téri piac királya. Úgy véli, az életnek csak a pénz ad értéket: azzal vásárol árut, zsarol meg embereket, és köt üzletet még a halállal is, amikor diftériás lesz az unokája. Monori alól azonban kiszalad a talaj, ahogy csúszunk bele a kommunizmusba, és a pénz is elveszíti az értékét az új ideológia hatalomra kerülésével.

Mitől különleges?
Az Eldorádó a rendszerváltás emblematikus filmje, amelynek története ugyan a második világháború végétől az '56-os forradalom kirobbanásáig ível, de

valójában a rendszerváltozásokkal járó értékvesztésről mesél.

Bereményi a kommunizmusba tartó átmenetet nem a Rákosi-kor visszaéléseiben, az ÁVO-s terrorban vagy a koncepciós perekben ragadja meg, hanem a világkép megváltozásában, amely a pénz helyére az urambátyámos kapcsolatokat, és így a korrupciót állítja. A harácsoló kapitalista fölött az Eldorádóban eljár az idő, pedig Monori megelőzte korát, és ennek köszönhetően Bereményi filmje a rendszerváltás után vált csak igazán aktuálissá. Időtlenségét nemcsak az értékválságról alkotott gondolatmenete, hanem Kardos Sándor bravúros operatőri munkája is kidomborítja, aki egyszerre fest realisztikus képet az átmeneti időszak koszlott Budapestjéről és szürreális látomást a sarkaiból kiforduló világról. Imbolygó, szorongást keltő kézikamerázása, hol vörösben, hol másvilági fehérben fürdő képei drámai erővel festik fel a kisemberen átnyúló történelem árnyékát, de élénken jelenítik meg a gyermek nyüzsgő világát is, akinek a szemszögéből elénk tárul Monori története.

A film teljes adatlapja elérhető itt.

A szemeszter teljes programja:

Február 23. Szőts István: Emberek a havason (1941)

Március 9. Gaál István: Sodrásban (1964)

Március 30. Bereményi Géza: Eldorádó (1988)

Április 13. Ujj Mészáros Károly: Liza, a rókatündér (2015)

Április 27. Tóth Barnabás: Akik maradtak (2019)

Május 4. Hartung Attila: FOMO – Megosztod, és uralkodsz (2019)

Forrás: NFI Egyetemi Filmklub