Farkas Judit: Válság és ökofalvak




PTE BTK, H-előadó, 7624 Pécs, Ifjúság útja 6.

A PTE Bölcsész Akadémia következő előadását Farkas Judit, habilitált egyetemi docens (PTE BTK, Társadalmi Kapcsolatok Intézete, Néprajz ‒ Kulturális Antropológia Tanszék) tartja Válság és ökofalvak címmel.

Rezümé

Az ökofalvak létrehozásának egyik oka a válság-gondolat, mely szerint a világ ökológia, gazdasági, társadalmi és etikai válságban, krízishelyzetben van. Az ökofalusi életmód e válság kezelésére kidolgozott módszerek gyakorlatba ültetése. Míg az ökofalu-mozgalom történetének korábbi szakaszában ez a világkép valamiféle hóbortos extremitásként értékelődött, az ökofalu-lakókat pedig „utópisztikus menekülőknek” tekintette a többségi társadalom, addig mára ezek a gondolatok az emberiség jövőjéről szóló nyilvános diskurzusok alaptételeivé váltak. Előadásomban az ökofalvak krízis-koncepcióját és az arra adott válaszokat, illetve az ökofalujelenség percepciójának változását mutatom be.

Életrajz

Farkas Judit néprajzkutató, kulturális antropológus, 2003 óta a Pécsi Tudományegyetem Néprajz ‒ Kulturális Antropológia Tanszékének oktatója, tanszékvezető-helyettese. Szűkebb szakterülete a vallási, társadalmi és ökológiai mozgalmak kutatása: e közösségek létrejöttének történetét, szociokulturális hátterét, szervező ideológiáit, társadalmi struktúráját, életmódját vizsgálja. A magyar ökofalvakat több mint 10 éve kutatja, róluk számos magyar és idegen nyelvű tanulmányt publikált, 2018-ban pedig egy könyvet jelentetett meg, Leválni a köldökzsinórról. Ökofalvak Magyarországon címmel. Tanszékén több, a témához kapcsolódó egyetemi kurzust tart, és egyetemi hallgatói terepmunkákat vezet. A  PTE Fenntartható Fejlődésért Szakkollégium vezető tanára, és a PTE BTK Humán Környezettudományi Kutatócsoport tagja. A tudományos és oktatói tevékenység mellett kifejezetten fontosnak tartja az ismeretterjesztést, és rendszeresen tart előadásokat a szélesebb nagyközönségnek.

Farkas Judit: Válság és ökofalvak

 

Forrás: PTE Bölcsész Akadémia