Kisantal Tamás: Dr. Mengele figurája a kulturális emlékezetben

H-előadó (Ifjúság útja 6.)

KISANTAL TAMÁS, habilitált egyetemi docens,
PTE BTK Magyar Nyelv-és Irodalomtudományi Intézet, Modern Irodalomtörténeti és Irodalomelméleti Tanszék
Dr. Mengele figurája a kulturális emlékezetben

Rezümé
Dr. Josef Mengele az egyik legközismertebb náci háborús bűnös, Auschwitz hírhedt orvosa, a „halál angyala”, aki a szelekciókon való részvételével és hírhedt kísérleteivel az idők során a nácizmus és szélesebb értelemben a gonosz egyik szimbólumává vált. Előadásom nem elsősorban Mengele életéről és személyiségéről fog szólni, hanem arról a kulturális szimbolizációs folyamatról, ahogy Mengele (aki jóval kisebb szerepet játszott Auschwitz működésében, mint amekkora a híre) az évek során egyre híresebbé és hírhedtebbé vált, egyre több legenda szövődött a neve köré. Mindez számos tényező együttes hatásához kapcsolható: a holokauszt későbbi emlékezetének alakulástörténetéhez, a bűnösök elfogásához és a nácivadászok tevékenységéhez, a nácizmushoz köthető tudósok kulturális megítéléséhez stb. Az előadás során történeti beszámolókat, memoárokat és művészeti alkotásokat elemezve igyekszem bemutatni ennek a sok összetevős szimbolizációs folyamatnak a működését.

Életrajz
Kisantal Tamás, irodalomtörténész, kritikus, a PTE BTK Modern Irodalomtörténeti és Irodalomelméleti Tanszékének habilitált egyetemi docense. Legfőbb kutatási területei: a történettudomány és az irodalom kapcsolata, a történelem ábrázolásának műfaji és kulturális problémái, valamint a holokauszt ábrázolása. Eddig megjelent könyvei: Túlélő történetek (2009), Az élet tanítómesterei (2017), Az emlékezet és a felejtés helyei (2020).

Kisantal Tamás: Dr. Mengele figurája a kulturális emlékezetben | PTE Bölcsész Akadémia

A tavaszi szemeszter programja (pdf)