A PTE Bölcsész Akadémia következő előadását Koller Inez, egyetemi adjunktus (PTE BTK, Humán Fejlesztési és Művelődéstudományi Intézet, Művelődéstudományi Tanszék) tartja Közösségfilozófia címmel.
Rezümé
A filozófia közösségi természetét két megközelítésből (történeti és módszertani) tárgyalja az előadás. Egyrészről bemutat a filozófia történetéből néhány filozófiai közösséget (Püthagorasz szektáját, Platón akadémiáját, Bocaccio humnista körét, Madame de Rambouillet Kék Szalonját, a skót Select Society-t, az angol London Corresponding Society-t, az amerikai Lyceum és Chautauqua mozgalmakat és e közösségek mai utódait), másrészről a filozófiát mint társadalmi környezetbe helyezett intellektuális dialógust vizsgálja, s a felvonultatott filozófiai közösségeket a közös célkitűzések és értékek, a politikai-hatalmi struktúra, a társadalmi beágyazottság és a kulturális törésvonalak szempontjai alapján elemzi.
Életrajz
Koller Inez a PTE BTK HFMI Művelődéstudományi Tanszék adjunktusa, a Társadalmi Befogadás Szakkollégium vezető tanára. Oktatási területei magyar és angol nyelven 1. filozófia: filozófiatörténeti, nevelésfilozófiai, művelődésfilozófiai, általános és alkalmazott etikai tárgyak (közösségfejlesztő, hátrányos helyzetű társadalmi csoportok foglalkoztatása, fogyatékosság érzékenyítő) 2. szociológia: bevezetés, ifjúságszociológia, munka- és szervezetszociológia 3. tudomány: tudományelméleti, kutatásmódszertani tárgyak, szakkollégiumi szemináriumok.
Kutatási területe a társadalmi igazságosság érvényesülése, illetve annak hiánya különböző társadalmi csoportok között, ami lefedi a közösségépítő, illetve a csoportalapú diszkriminációs elméleteket egyaránt. A társadalom különböző szempontok alapján kisebbségbe sorolt csoportjairól (nemzetiségek, bevándorlók, fogyatékossággal élők, szubkulturális csoportok) 2002 óta publikál. Az önálló kutatási témák egyben egy átfogóbb etikai és politikafilozófiai elméleti keretbe, illetve egy közösségi tanuláson alapuló módszertani keretbe ágyazódnak, melynek célja a társadalom közösségi értékeinek felszínre hozása, mélyebb megértése.
Forrás: PTE Bölcsész Akadémia
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2020.