Márkus Beáta: „Csak egy csepp német vér.” A magyarországi német lakosság Szovjetunióba deportálásának végrehajtása lokális szinten 1944/1945




PTE BTK, H-előadó, 7624 Pécs, Ifjúság útja 6.

A PTE Bölcsész Akadémia következő előadását Márkus Beáta PhD,  egyetemi  tanársegéd,  (PTE  BTK,  Történettudományi  Intézet,  Német Történelem és  Kultúra  Délkelet-Közép-Európában  Alapítványi  Tanszék) tartja „Csak egy  csepp  német  vér.”  A  magyarországi  német  lakosság  Szovjetunióba deportálásának végrehajtása lokális szinten 1944/1945 címmel.

Rezümé

A szovjet Állami Védelmi Bizottság 1944. december 16-án határozatot hozott arról, hogy a Vörös Hadsereg által elfoglalt Bulgária, Csehszlovákia, Jugoszlávia, Magyarország és Románia területéről az összes munkaképes korú, német származású nőt és férfit ún. jóvátételi munkára szállítják szovjet lágerekbe. Ennek következtében Magyarországról mintegy 30.000 főt vittek 1-5 évre kényszermunkára, ahol a zord körülmények közt az érintettek mintegy harmada életét vesztette. Az előadás keretében a határozat magyarországi végrehajtását vesszük nagyító alá elsősorban helyi források – közigazgatási és egyházi iratok, visszaemlékezések – tükrében. Ennek keretében olyan alapvető kérdésekre keressük a választ, mint hogy mikor, honnan, hány főt vittek el a szovjet katonák, illetve mely személyek köre támogatta őket abban, hogy kevesebb, mint másfél hónap leforgása alatt emberek tízezreit azonosítsák német származásúként, összegyűjtsék és szervezetten elszállítsák az országból. A vizsgálat keretében az országban öt nagyobb régiót sikerült azonosítani, ahol az intézkedést végrehajtották, ez pedig lehetővé tesz egy összehasonlító vizsgálatot is. A komparatív megközelítés lehetővé teszi a helyi jellegzetességek és a regionális eltérések feltárását, az előadás keretében kiválasztott szempontrendszer alapján így azt is vizsgáljuk, mi lehetett az oka annak, hogy az alapvetően egységes szovjet parancs végrehajtása valójában nagy eltérésekkel zajlott az ország különböző részein.

Életrajz

Márkus Beáta történész, tanulmányait a Pécsi Tudományegyetemen végezte szabad bölcsészet és történelem szakokon. Emellett ösztöndíjasként másfél évet töltött Regensburgban és Tübingenben. Doktori tanulmányait a budapesti Andrássy Gyula Német Nyelvű Egyetemen végezte az osztrák Bundesministerium für Wissenschaft, Forschung und Wirtschaft ösztöndíjasaként. A mintegy tízéves kutatás a német kisebbség 1944/1945-ös Szovjetunióba deportálását dolgozta fel. A disszertációt Gerhard Seewann témavezetése mellett 2019 tavaszán védte meg, ennek magyar nyelvű változata monográfiaként 2020-ban jelent meg a Kronosz kiadónál, a német nyelvű kötet  előkészületben van a regensburgi Pustet kiadónál. Márkus Beáta jelenleg a Pécsi Tudományegyetem Német Történelem és Kultúra Délkelet-Közép Európában Alapítványi Tanszék munkatársa. Főbb kutatási és oktatási területei a magyarországi német kisebbség története, a kényszermigráció és kényszermunka a 20. században és a magyarországi emlékezetpolitika. Tudományos tevékenysége mellett a hazai német kisebbség aktív tagja.

 

Márkus Beáta: „Csak egy csepp német vér.” A magyarországi német lakosság Szovjetunióba deportálásának végrehajtása lokális szinten 1944/1945

Forrás: PTE Bölcsész Akadémia