Poggyászaink | PSZIESZTA - Pécsi Pszichológus Napok (2024)

Poggyászaink | PSZIESZTA - Pécsi Pszichológus Napok (2024)

-

PTE BTK B épület (Pécs, Ifjúság útja 6.)

Poggyász (főnév)

  1. Összes úti csomag; egy utazó magával vitt vagy feladott tárgyainak összessége. Több bőröndbe, táskába csomagolt személyes holmik.

  2. Személyes holmik, amiket egy személy magával visz.

Mind cipelünk magunkkal „lelki poggyászokat”. Ezek egy része hasznos, egy része hátráltat bennünket a fejlődésben, de mindegyiknek története van. Van, amit a szüleinktől, nagyszüleinktől örököltünk. Akad olyan, amit az első szerelem óta hordozunk, és olyan is, amit a mindennapok apró küzdelmei során veszünk a vállunkra. A PSZIESZTA tavaszi főeseménye a „Poggyászaink” címet viseli: a programok során olyan csomagokat bontogatunk majd, mint a generációkon átívelő konfliktusok és törvényszerűségek, a pszichiátriai diagnózisok súlya, a társadalmi traumák, vagy a klímaszorongás.

Hamarosan jövünk a további információkkal!

Az esemény ingyenesen látogatható, és nem csak pszichológusoknak szól!

A szombati előadások és műhelyfoglalkozások angol nyelven folynak majd.


 

Ajánló

Trauma - kihívás vagy kifogás?

Az idei főesemény első előadója a PTE oktatója és a Fejlődés és Klinikai Tanszék vezetője, Prof. dr. Péley Bernadette.

"A cím szándékosan provokatív. Lehet-e „túlhasználni” egy fogalmat? Egy fogalom használata és az adott fogalomhoz tartozó jelenség (meg)értése, vagy éppen félreértelmezése milyen következményekkel járhat? Fontos-e különbséget tennünk a fájdalom, a veszteség és a trauma között? Mi történik velünk egy traumát okozó élmény hatására? Milyen lehet az életünk ezután? Az előadás személyes élettörténetek és reflexiók alapján próbálja a különbségeket és a lehetőségeket nyomon követni."

Mint jellemezzem betegségemet?

Szalai Friderika felnőtt klinikai szakpszichológus rezidens a diagnosztizált pszichiátriai zavarok megéléséről beszél majd.

„…Éles eszűnek tudtam magamat, ki az elvont fogalmak hazájában könnyen honára lel; képzelő tehetséggel megáldottnak (sokszor megvertnek gondoltam), ki képek között úgy tűnik el, mint lombos erdő zöld remegései közt a megriadt madár. De a valóságos életben teljesen tanácstalanul álltam.”

József Attila idézetéből is érezhető, hogy a pszichiátriai diagnózis egy személy életében jelentheti a megnyugtató magyarázatot tünetei hátterében, azonban megjelenhet egy olyan üldözőként, ami megkeseríti a páciens életét és olyasvalamit, amit mindenáron titkolnia kell. Általánosságban elmondható, hogy a pszichiátriai kezelés elengedhetetlen része kell, hogy legyen a páciens saját diagnózisához való kapcsolódásának feltérképezése, szükség esetén a nehéz érzésekkel való közös munka, valamint a páciens és a hozzátartozók edukálása.

Előadásom során a „Poggyászaink” hívószó alatt igyekszem különböző kórképek szemszögéből rávilágítani a diagnózissal járó lehetséges nehézségekre, mindezt a páciens, a közvetlen hozzátartozók és érintőlegesen a társadalom szemszögéből
egyaránt.


 

Mi kerül a batyumba?

A PTE Pszichológia Intézetének oktatója, dr. Varró-Horváth Diána Ágnes fejlődéslélektani szempontból bontogatja a gyermekkor poggyászait.

... „Hogyha egyszer felnőtt leszek,
Minden tengert felfedezek,
Ugrálok a hullám hátán,
Lovagolok majd egy cápán!

Hogyha egyszer felnőtt leszek,
Nem maradok többé gyerek,
Addigra már az is lehet,
Nem akarom mindezeket."...

(Bartos Erika: Felnőtt)

"Az előadás célja azon germeki készségek, fantáziák, lélektani folyamatok megismerése és megértése, melyek a felnőtt vilag minél pontosabb feltérképezését, illetve a társas kapcsolatokban való elmerülés lehetóségét szolgálják. Mi az, amit a fejlődés folyamatában mi, felnőttek tanulhatunk tőlük és mi az, ami a távolinak tűnő „idős"korból a germekek „batyujába" kerül? A klinikai gyakorlat egymás szempontjainak folyamatos szem előtt tartását sürgeti!" 

Ezt is elviszem magammal

A PSZIESZTA csütörtöki napján Dr. Béres Judit tart irodalomterápiás műhelyfoglalkozást.

"Irodalomterápiás szempontból a versekben felbukkanó különféle pakkok (pl. poggyász, zsák, táska) az életünk metaforái – mindazé, amit cipelünk magunkkal. Számos dolog, tárgy van benne, ami valóban kell, valamiért fontos, értékes, az identitásunk része, és sok van, amit bár megszoktunk cipelni, akár le is rakhatnánk.

Béres Judit műhelye az Élet a sorok között (2022) irodalomterápiás gyakorlatgyűjteményhez hasonlóan arra ad lehetőséget, hogy a résztvevők betekinthessenek az irodalomterápia módszerének alkalmazásába, miközben maguk is részesévé válnak egy önismereti és létkérdésekről szóló közös gondolkodásnak és beszélgetésnek, amit versek és kreatív írásgyakorlatok inspirálnak. A műhelyen való részvételnek nem feltétele az irodalmi jártasság, csak nyitottságot igényel, ami által – a minket aktuálisan foglalkoztató kérdések mentén – létrejöhet egy emlékezetes találkozás a szöveggel, egymással és magunkkal."


 

Utazás a gyermekvárás kérdései körül

A gyermekvállalás nehézségeiről tart majd előadást Dr. Sz. Makó Hajnalka klinikai- és mentálhigiéniai szakpszichológus, pszichoterapeuta.

"A családdá alakulás, a várandósság jó esetben pozitív várakozásokkal teli időszak. Normatív változások között van az anyai, apai szerepekre történő felkészülés, a gyermek érkezésére ráhangolódás. Ugyanakkor a gyermekvállalás és a várandósság nehezített helyzetekkel is járhat, mint a meddőség, a koraszülés, a várandóssághoz kapcsolódó veszteségélmények – a művi abortusz, spontán vetélés, halvaszülés -, vagy a szülés során fellépő komplikációk.

Előadásomban azon helyzetek kerülnek megbeszélésre, melyek súlyos nehézségekkel terhelik a szülőpárt a gyermekvállalás és -várás időszakában."

Transzgenerációs örökségeink

Poggyászainkban gyakran lapulnak felmenőinktől öröklött holmik. Dr. Koltai Mária ilyen örökségeket mutat be csütörtöki előadásában.

"Önismereti életfeladataink a saját egyediségünk és megismételhetetlen vonásaink felismerését, és kiteljesítését jelentik. Az autonómia pszichológiai parancsa mindig saját, egyéni munkát és élményt jelent. Emellett az elődeinktől és őseinktől öröklött tartalmak gazdagon szövődnek bele az életünkbe.

Családból kapjuk és hozzuk az intergenerációs mintákat, példákat, reakciómódokat, azonosulások és ellenazonosulások dinamikus feszültségében érlelve. Ezen túl is vannak, s a családi tudattalanban ágyazódva hatnak az életünkre, amit az őseink megéltek, átéltek, megszenvedtek. Sok és gazdag a trauma kelléktára, ami generációkon átadódva hatással van ránk, szenvedés, végzetes csapások, bűnök, szégyenek, szenvedélyek, amit a felmenőink hagytak az utódokra. Különös erővel hatnak, ha elhallgatás, titkolózás és hazugságok leplezik, övezik ezeket. Hatásuk ilyenkor még rejtelmesebb és titokzatosabb. Önismeretünk feladata ennek a múltbéli örökségnek a feltárása, megismerése is, hogy egyéni viszonyunkat tisztázni tudjuk ezek árnyékában. Vannak azonban fények is: nagy elődök, büszkeségek, példák, pozítív örökségek, amiket érdemes megismernünk.

E témákról családterápiás elméleti és gyakorlati munkám alapján szeretnék a röpke időkeretben valamit megmutatni, s a kíváncsiságot és érdeklődést felkelteni a hallgatóságban."


 

Mindfulness műhelyfoglalkozás

Sebestyén Rita műhelyfoglalkozásán a mindfulness alapjait tanítja majd meg a résztvevőknek.

"Sokszor olyan csomagokat cipelünk hosszú évekig, amiről fogalmunk sincs, mi van benne, csak érezzük, hogy nehéz. Nem akarunk szembesülni vele, ezért egyszerűen bepakoljuk, becsomagoljuk, rázárjuk a cipzárt, néhány lakatot is teszünk rá, csak hogy biztosan soha többé ne kelljen találkozni vele. Felhangosítjuk a zenét, sok emberrel vesszük körül magunkat, egyik programról megyünk a másikra, alkalomadtán kicsekkolunk a valóságból, így a pörgésben esélyünk sincs kettesben, csendben lenni a nehézségeinkkel.

De mi történik, ha egy pillanatra megállunk, és szembenézünk az élettel?

A műhelyen megismerkedünk a mindfulness alapfogalmaival. Tanulunk néhány egyszerű technikát, mely hosszú távú gyakorlásával megtanulhatjuk tudatosítani a nehézségeinket. Szembenézhetünk velük ahelyett, hogy elcsomagolnánk azokat, így nem lesz szükség hosszú évekig cipelni őket."

Alkoss velünk műhelyfoglalkozás

A Somogy vármegyei Remény Integrált Szociális Intézmény műhelyfoglalkozásán ajándéktárgyakat készíthetnek a résztvevők az intézmény fejlesztő kollégái segítségével.

"A Remény Integrált Szociális Intézmény Somogy Vármegyében, Kéthely településen található. Integrált intézményként idős ellátást, fogyatékosok ápoló-gondozó ellátását, valamint fogyatékos személyek részére támogatott lakhatást biztosítunk, összesen 298 fő számára 17 telephelyen.

A támogatott lakhatásban élő felnőtt értelmi fogyatékos ellátottunk több mint 80%-a foglalkoztatásban is részesül; legyen ez a nyílt munkaerő-piaci foglalkoztatás, külső munkahelyen akkreditált foglalkoztatás, vagy az intézmény által biztosított fejlesztő foglalkoztatás.

A székhely intézményben és a Somogyvár településen található szolgáltató központunkban 6 műhelyben dolgoznak ellátottjaink foglalkoztatást segítő kolléga felügyelete és támogatása mellett. A műhelyekben kerámia termékek, gyertyák, textiltermékek és természetes anyagokból lakásdíszek készülnek. Igyekszünk dekoratív, piacképes termékeket előállítani, és minél több részfolyamatba bevonni lakóinkat.

2007 óta működtetjük műhelyeinket, így a környéken már jól ismerik és keresik is termékeinket. Előzetes egyeztetés alapján - bizonyos mennyiségi korlátokat figyelembevéve - rendelésre is készítünk egyedi termékeket (feliratos, egyedi gyertya, szélcsengő, házszámtábla stb.) A műhelyfoglalkozás során szeretnénk egy interaktív foglalkozás keretein belül bemutatni, hogyan zajlik nálunk egy műhely. Kisebb ajándéktárgyak készítésére lesz lehetőség, mindezt lakóink és fejlesztő kollégáink segítségével."

 


Virtuális poggyászok

A pénteki nap első előadója Dr. Matuz András lesz, aki a mesterséges intelligencia témáját fogja fejtegetni, pszichológiai nézőpontból.

"Nem telik el nap anélkül, hogy ne hallanánk a mesterséges intelligencia kifejezést a legkülönfélébb szituációkban. Arról ugyanakkor viszonylag keveset beszélünk, hogy mit is értünk például gépi tanulás alatt, vagy hogy hogyan tanulnak az algoritmusok. Egyáltalán mik azok az algoritmusok? Ebben a laikusoknak szóló előadásban röviden ismertetjük a mesterséges intelligencia működésének logikáját és példák segítségével mutatjuk be annak pszichológiai célú használatát. Megvitatjuk, hogy a gép vagy az őt feltaláló ember-e az okosabb és a kérdésre igyekszünk nárcizmusunknak kielégítő választ adni."

Modern pszichoszomatika

Major Jutta klinikai szakpszichológus, PhD hallgató a pszichodermatológiát mutatja majd be előadásában, amely a bőrgyógyászat és a pszichológia határterülete.

"Test és lélek együttes kezelésének igénye már az ókorban felmerült, mégis háttérbe szorult ez a megközelítés a modern orvostudomány megszilárdulásával. Az elmúlt évtizedekben többek között pszichofiziológiai, pszichoneuroimmunológiai kutatásoknak köszönhetően a pszichoszomatikus megközelítés új erőre kapott. A modern pszichoszomatika biológiai, pszichológiai, szociális és spirituális tényezőkkel is számol, amikor különböző betegségek kialakulását, fennmaradását, lefolyását vizsgálja. Kérdés, hogy ez a megközelítés hogyan integrálható a gyakorlatba, hol a helye a pszichológiának, a pszichoszomatikának a szomatikus ellátásban?

Bőrgyógyászati klinikán dolgozó pszichológusként előadásomban ezekre a kérdésekre igyekszem választ adni, bemutatva a pszichodermatológia területét, mely a bőrgyógyászat és a mentális egészséggel foglalkozó tudományok határterülete, a gyakorlatban is használt szempontok és technikák segítségével."


 

Női retikülök rejtett kincse

Dr. Szemelyácz János addiktológus hazánk egyik leggyakoribb, és mégis leginkább alábecsült függőségéről, a nyugtatók használatáról fog előadást tartani, nagy hangsúlyt helyezve a női páciensekre.

"A benzodiazepin-használat valahol a terápia és az addikció határán lebeg, és míg a „kemény” kémiai addikciók (alkohol, drogok) elterjedtsége inkább férfi-túlsúlyt mutat, a nyugtató-használat egyértelműen a nők körében elterjedtebb. Eleve gyakrabban írnak fel nekik receptre a háziorvosok, pszichiáterek is, és valahogy a bódulat, a beálltság, a dolgok elviselésének kulturáltabb formája a gyógyszer-szedés. Amúgy pedig a női szerhasználókat több szempontból is veszélyeztetettebb csoportnak látjuk a szerhasználói populációban, másrészről a nők, mint anyák szerhasználata súlyos torzulásokat okoz a családi rendszerekben, az ilyen családokban felnövő gyermekek érintettsége, veszélyeztetettsége által."

Helyettesíthetetlen helyek

Prof. dr. Dúll Andrea előadása környezetpszichológiai szemüveggel szemléli majd poggyászaink tartalmát.

"A környezetpszichológia álláspontja szerint személyes életutunkat szociofizikai események sorozatában éljük meg: a történések résztvevőire (emberek) és környezetükre (helyszínek) egyaránt, sőt, összekapcsolva (tranzakcióban) emlékezünk. Az előadásban belenézünk környezetpszichológiai személyes poggyászunkba: az életút során hogyan gyűlnek általában a társas-téri emlékek, és hogyan kapcsolódnak a helyszínek (a nagymama kertje, az iskolapad, az irodai íróasztal) az életeseményeink résztvevőihez (játszópajtás, padtárs, kolléga) – aminek nyomán (ebben biztos vagyok) előbb-utóbb mindenki kinyitja a saját környezetpszichológiai poggyászát és izgalommal (de lehet, hogy csodálkozva) böngészget majd saját életeseményei között..."


Öngyilkosság - statisztikától a prevencióig

Flach Richárd nehéz témával érkezik konferenciánk második napjára: az önsértésről és öngyilkosságról, és a prevenció lehetőségeiről fog beszélni.

"Az önpusztítás multikauzális és multifaktoriális jelenség, melynek tanulmányozásához komplex és interdiszciplináris módszertan szükséges. Magyarországon a múlt században kiugróan magas volt az öngyilkossági halálozások száma, az Eurostat adatai szerint hazánk jelenleg a második helyen áll az Európai Unió tagállamai között (százezer főre vetítve 17,08 eset, míg Litvániában 21,3). Mindez felhívja a figyelmet az öngyilkos magatartás felismerésének, ellátásának és megelőzésének fontosságára.

Előadásunkban ennek megfelelően felvázoljuk a hazai szuicid szcéna legfontosabb adatait és kutatási eredményeit, támaszkodva többek között a pécsi szuicidológiai hagyományokra, elsősorban Kézdi Balázs, Fekete Sándor, Osváth Péter és Vörös Viktor munkásságára. Kitérünk az önpusztítás kurrens elméleteire, a nem-szuicidális önsértéssel mutatott kapcsolatára, valamint a megelőzés lehetőségeire, az egyéntől a társadalomig. Ebben a folyamatban kitüntetett szerepet szánunk az iskolai mentálhigiénének (iskolapszichológia), és a telefonos lelkielsősegély-szolgálatoknak. Előadásunkat dramatizált krízis-telefonhívás prezentációjával zárjuk."

Kinek a kapcsolata?

A PSZIESZTA második napjának első műhelyfoglalkozását Barabás Mónika tartja, amely során az OH kártyákkal ismerkedhetnek meg a résztvevők.

"A workshopon interaktív foglalkozás keretén belül minden résztvevőnek lehetősége lesz a saját kapcsolati problémájára rálátni. Az OH kártyák segítségével a kapcsolaton belüli nehézséget igyekszünk megtalálni, úgy, hogy a többi résztvevőtől kérünk tanácsot. A csoport ereje lehetőséget ad arra, hogy a hozott problémára más szemüvegen keresztül tekinthessünk rá. A közös asszociációk pedig új megoldásokat kínálnak a problémahozónak. Ezáltal minden résztvevő egyénre szabott tanácsokkal távozik majd a workshopról."

Jelentkezés


Affirmatív pszichológiai munka nemi- és szexuális kisebbségekkel

Beda Balázs pszichológus a Háttér Társaság képviseletében tart majd műhelyfoglalkozást konferenciánkon.

"Az affirmatív pszichológiai munka a nemi és szexuális sokszínűség viszonylatában egy olyan módszertani keretet takar, amelyben a segítő szakember célja az LMBTQ+ emberek támogatása szexuális irányultságának és nemi identitásának megismerésében és elfogadásában, figyelembe véve a kliens, a segítő és az őket körülvevő kulturális kontextus többségi társadalom által meghatározott tipikus elvárásait.

A műhelyfoglalkozás során bemutatjuk, hogy a kisebbségi stressz hogyan hat az érintett személyek mentális egészségére, és lehetőség lesz betekinteni azokba az alapfogalmakba, elméleti modellekbe és gyakorlati intervenciókba is, melyek kapaszkodót nyújthatnak a nemi és szexuális kisebbségekkel folytatott pszichológiai munkában."

Jelentkezés

Gyermekkorunk poggyászai

Miklós Barbara klinikai szakpszichológus, személyközpontú- és fókuszolás-orientált terapeuta egy szomatoterápián alapuló műhelyfoglalkozással várja az érdeklődőket.

"Identitásunk, az önmagunkról kialakult kép, a minket ért kora gyermekkori élményekben gyökeredzik, és elsőként testi érzetekben ragadható meg. Ezek az élmények jelentős hatással vannak kapcsolatainkra, önmagunkról kialakított elképzeléseinkre, testképünkre. Olykor egész életünk során „cipeljük” őket, anélkül, hogy tudatosítanánk, milyen poggyásszal is utazunk felnőttként életünk egyik állomásáról a másikra…

A test-orientált terápiák kiemelten foglalkoznak a testtel, a verbalitáson túl beemelik a pszichoterápiás folyamatba a testi érzetekre irányuló figyelmet, a testi folyamatokon keresztüli kapcsolódást, az érintést, a mozgást, és olykor művészetterápiás eszközökkel is operálnak. A testi tapasztalatainkkal való munka során a hozzájuk kapcsolódó jelentéstartalmakra irányuló figyelmen és azok tudatosításán keresztül harmonikusabb és elfogadóbb viszonyba kerülünk önmagunkkal és másokkal.

A sajátélményű csoportban egy elfogadó és biztonságos térben kaphatunk ízelítőt a szomatoterápiák világából."

Jelentkezés


Ősi bölcsesség modern köntösben

Dr. Havasi Marianna workshopja jógikus tanításokból ad ízelítőt.

"A jóga és a mindfulness egészségpszichológiai jelentősége egyre szélesebb elismertséget nyer, mivel a stresszel való megküzdés és a személyiségfejlődés terén széles távlatokat nyitnak az elszánt gyakorlók számára.

A zen buddhista alapokon nyugvó mindfulness szemlélet a hagyományos jógával összhangban az éber tudatosság kiművelését hangsúlyozza az örömteli és lelkileg szabad élet megvalósításában.

Ez a gyakorlatban az élet tudatos, pillanatról pillanatra való, ítélkezéstől mentes átélésének lehetőségét, lényegében a létezés örömének átélését jelenti.

Jóga és mindfulness témájú workshopunkon rövid filozófiai áttekintés mellett olyan meditációs, légző- és jóga gyakorlatokat fogunk végezni, amelyek a mindennapi életbe könnyen beilleszthetőek, segítik a koncentrációt, oldják a stresszt és segítenek hazatérni a jelenbe."

Jelentkezés

 

 

 

Forrás: PSZIESZTA - Pécsi Pszichológus Napok (2024)