A PTE Bölcsész Akadémia következő előadását Spéder Zsolt, egyetemi tanár, (PTE BTK, Társadalom- és Médiatudományi Intézet, Szociológia Tanszék) tartja A születések és a számok bűvöletében címmel.
Rezümé
A népesség alakulásának meghatározó eleme a termékenység alakulása, a születések számának változása. Előadásunkban értelmezzük a termékenységi magatartás néhány egyszerű mutatóját és bemutatjuk, hogy azok segítségével mi mindent tudhatunk meg a népesség gyermekvállalási gyakorlatáról. Nyomon követhetjük, hogy az elmúlt negyed évszázadban hogyan és miért tértünk át a „korai” családalapítási mintáról a „késői” családalapítási mintára, és megvizsgáljuk, hogy az átalakulásban volt-e szerepe az individualizálódásnak. Rámutatunk az új minta jellegzetességeire és lehetséges népesedési következményeire. Választ keresünk arra, hogy miért tátong szakadék a gyermekvállalási vágyak, szándékok és a gyermekszületések között. Utánajárunk, hogy az elmúlt évtizedek családpolitikai intézkedési nyomon követhetők-e a gyermekvállalási gyakorlatban, és ez alapján nevezhetjük-e sikeresnek, vagy sikertelennek a meghozott intézkedést. Kitérünk arra is, hogy a COVID-járvány vajon befolyásolta-e és hogyan a termékenységet. Ugyan a hazai folyamatokra koncentrálunk, ám azok értelmezéseiben nem hagyjuk figyelmen kívül a fejlett országokban jellemző átalakulást sem, hiszen azok segítenek megérteni a hazai viszonyainkat, megragadni a magyar sajátosságokat.
Életrajz
Spéder Zsolt a PTE BTK Szociológia tanszékének egyetemi tanára, a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének igazgatója, az MTA doktora. Tanulmányait a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen végezte, tudományos tapasztalatokat többek között a frankfurti Johann Goethe egyetemen, a rostocki Max-Planck-Institut für Demografische Forschung és a párizsi INED intézetekben szerzett. Demográfussá válásában meghatározóak voltak az Eisenhower-ösztöndíj során az USA-ban szerzett tapasztalatok. Demográfiai kutatásai során a demográfia és a szociológia szempontjainak ötvözésére törekszik. Kutatja a párkapcsolatok formaváltozását, a termékenységi magatartás átalakulását, azok társadalomszerkezeti kötöttségét. Meghatározó szerepet tölt be a gyermekvállalási szándékok és megvalósulásuk kapcsolatára koncentráló hazai és nemzetközi kutatásokban. Alapító tagja Generations and Gender Programnak, a 15 éves múltra visszatekintő Életünk fordulópontjai kutatási és adatgyűjtési programnak. Rendszeresen publikál olyan neves nemzetközi folyóiratokban mint a European Journal of Population, a Population, Demographic Research, és elemzései gyakran jelennek meg hazai folyóiratokban (Demográfia, Szociológiai Szemle, Vigília). A háromévente megjelenő Demográfiai Portré szerkesztője és szerzője. Tagja többek között a Social Forces, Advances in the Life Course Research folyóiratok szerkesztő bizottságának.Társelnöke az MTA Demográfiai Osztályközi Állandó Bizottságának, 2016-2018 időszakban elnöke, jelenleg tiszteletbeli elnöke az Európai Népesedési Tudományos Társaságnak (EAPS). Az MTA doktora fokozatát 2020-ban A hazai termékenységi magatartás nemzetközi összehasonlításban című disszertációjával szerzete meg.
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2020.