A PTE Bölcsész Akadémia következő előadását Vincze Orsolya, tanszékvezető egyetemi adjunktus (PTE BTK, Pszichológia Intézet, Szociál- és Szervezetpszichológiai Tanszék) tartja A kollektív traumáktól az összeesküvés-elméletekig címmel.
Rezümé
Sokak által elfogadott álláspont, hogy a 20. századot követően, amelyet a traumák évszázadának is szoktak hívni, a 21. század az áldozatok évszázada. A szociálpszichológia az utóbbi évtizedekben kezdett intenzívebben foglalkozni az észlelt áldozati tudat kérdésével. Előadásomban arra szeretnék rámutatni, hogy a kollektív traumák és az ezzel járó áldozati pozíció fenntartásának milyen következményei lehetnek: miért lehet előnyös a csoport számára a kollektív traumák emlékezete, melyek a kollektív traumát közvetítő narratív jegyek és miért kedvez a trauma az összeesküvés-elméletekkel szembeni fogékonyság kialakulásának.
Életrajz
Vincze Orsolya 2001-ben szerzett pszichológus diplomát a Pécsi Tudományegyeteme. 2001 óta dolgozik PTE BTK Pszichológia Intézetében adjunktusként és 2014 óta vezeti a Szociál- és Szervezetpszichológia Tanszéket. Jelenleg a Narratív Pszichológiai Kutatócsoport vezetőjeként egyéni és csoportelbeszélések nyelvi- strukturális jellemzői és az elbeszélő pszichés állapota közti összefüggések vizsgálatával foglalkozik. A főbb kutatási érdeklődése a történelem szociális reprezentációjának narratív pszichológiai megközelítése és a kollektív emlékezet dinamikájának vizsgálata, valamint a munkahelyi történetek nyelvi mintázatinak elemzése. Vezetője fejlesztője a Narratív Kategoriális Tartalomelemző (NarrCat) rendszernek, ami a történetek pszichológiai szempontú automatikus elemzését végzi.
Forrás: PTE Bölcsész Akadémia
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2020.