Kommunikáció- és médiatudomány alapszak (magyar vagy angol nyelven)


Képzési idő
6 félév
Munkarend
Nappali, Levelező

Képzési szint
Alapképzés/BA/BSc
Képzésterület
Társadalomtudomány

  • Jó tudni!
  • A képzésről
  • A képzés leírása
  • Felvételi információk
  • Elhelyezkedés
  • Kapcsolat

Az alapképzésekről általában

Az alapképzésben alapfokozat (baccalaureus, bachelor) és szakképzettség szerezhető. Az alapfokozat a 'bolognai' osztott képzési rendszer első felsőfokú végzettségi szintje, amely feljogosít a mesterképzés megkezdésére. A képzési és kimeneti követelmények határozzák meg, hogy milyen szakképzettséget lehet szerezni az alapképzésben. Az alapképzésben nem szerezhető tanári képesítés.

A megszerzendő kreditek száma legalább 180, a képzési idő 6 félév (szociális munka szakon 6+1). Az alapképzésben kiadott oklevelek angol nyelvű jelölése a bölcsészet- és a hittudományok, valamint a művészet- és a társadalom-tudományok, továbbá a pedagógusképzés területén Bachelor of Arts (rövidítve: BA), az agrár-, az a gazdaságtudományi, az informatikai, a műszaki és az orvostudományok, valamint a sport- és természettudományok területén Bachelor of Sciences (rövidítve: BSc).


A jelentkezés feltétele

  • legalább középfokú végzettség és egy emelt szintű érettségi az adott szakra megadott vizsgatárgyak egyikéből

Ezekre a szakokra jelentkezhetnek

  • az érettségivel rendelkezők (ha a kétszintű érettségi rendszer bevezetése előtt szereztek érettségit, érdemes megfontolni a felsőoktatási felvételi szakmai vizsga - FFSZV - lehetőségét)
  • illetve azon DIPLOMÁSOK, akik újabb alapképzést szeretnének elvégezni. SZÁMUKRA ALTERNATÍV PONTSZÁMÍTÁS  LEHETSÉGES. Bővebben a   diplomás pontszámításról ITT!

 

TANÁRI PÁLYÁRA KÉSZÜLŐKNEK AZ OSZTATLAN TANÁRKÉPZÉST JAVASOLJUK!

 

A hivatalos meghirdetések a felvi.hu oldalon böngészhetők. 

Rövid leírás

Olyan fiatalok jelentkezését várjuk, akik érdeklődnek a kortárs média működése, az ehhez kapcsolódó kulturális folyamatok, a populáris kultúra jelenségei, valamint a kommunikációs végzettséggel betölthető munkakörök (szerkesztő, újságíró, szóvivő, médiaügynökségi munkatárs stb.) iránt.


 

Képzés célja

olyan kommunikációs szakemberek képzése, akik ismerik a kommunikáció különböző színtereinek működését, sajátosságait. Megszerzett tudásuk, képességeik birtokában alkalmasak különböző feladatkörök hatékony ellátására az írott és elektronikus médiában, és egyéb kommunikációs munkakörökben (mint például újságíró, mediátor, szóvivő, sajtóreferens, PR-munkatárs).  A képzés a tanulmányok mesterképzésben történő folytatására is felkészít.


A kommunikáció és médiatudomány alapszakon tanszékünk olyan fiatalok jelentkezését várja, akik érdeklődnek a kortárs média működése, az ehhez kapcsolódó kulturális folyamatok, a populáris kultúra jelenségei, valamint a kommunikációs végzettséggel betölthető munkakörök (szerkesztő, újságíró, szóvivő, médiaügynökségi munkatárs stb.) iránt. A szemináriumok és előadások a legváltozatosabb témákat és kérdéseket járják körül: a közösségi média működésétől a popzene és a képregény történetén keresztül a televíziózásig bezárólag. Hallgatóink jártasságot szereznek a webes, videós és a multimédia tartalmak előállításában, a médiatervezési és szerkesztőségi feladatok végzésében. Kipróbálhatják magukat az egyetemi média fórumain (televíziózás, újságírás), részt vehetnek különféle egyetemi rendezvények és szervezeti egységek kommunikációval kapcsolatos feladatainak ellátásában. A Digitális újságírás és  PR. és a Médiainformatika szakirányok lehetőséget biztosítanak számukra, hogy jobban megismerkedjenek az adott szakmai területek aktuális trendjeivel.

Képzés nyelve: Angol, Magyar

Képzési forma: Nappali, Levelező

Költségtérítés összege: NK: 250.000 Ft / félév (magyar nyelvű képzés) LK: 220.000 Ft / félév (magyar nyelvű képzés) angol nyelvű állami ösztöndíjas képzés: 150.000 Ft/félév idegennyelvi hozzájárulás angol nyelvű önköltséges képzés: 300.000 Ft + 150.000 Ft/félév idegen nyelvi hozzájárulás

Finanszírozás: Állami ösztöndíjas, Önköltséges

Képzés indulása: Szeptemberi indulás

A képzés időtartama: 6 félév

Képzés helyszíne(i): Pécs

Oklevélben szereplő képzettség neve: kommunikátor

Képzési jellemzők:

Az angol nyelvű képzést csak nappali munkarendben hirdetjük!

 

Foglalkozások gyakorisága

  • nappali munkarendben naponta
  • levelező munkarendben félévente 7 alkalommal (péntek-szombat)

Minor szakként felvehető

  • nappali munkarendben
    • követelmény: felvételi elbeszélgetés

A szakhoz felvehető egyéb képzési blokkok

  • specializáció (kötelező)

A szakmai gyakorlat követelményei

A szakirány részét képezi a meghirdetett kurzusokhoz kapcsolódóan külső intézményeknél, szerkesztőségeben, kommunikációs ügynökségeknél és más civil vagy piaci szervezetknél végzett szakmai gyakorlat (10 kredit).


IDEGENNYELVI KÖVETELMÉNYEK
A felsőoktatási intézmény gondoskodik az adott szakon szerezhető szakképzettség gyakorlásához szükséges idegen szaknyelvi ismeretek oktatásáról, a tanterv részeként biztosítja a feltételeket ahhoz, hogy a hallgató megszerezhesse a tantervben meghatározott, az adott szakon szerezhető szakképzettség gyakorlásához szükséges idegen szaknyelvi ismereteket. A felsőoktatási intézmény a tantervben foglaltak szerint biztosítja a tudásmérés lehetőségét a hallgató részére és értékeli az idegen szaknyelvi ismeretek megszerzését. A felsőoktatási intézmény a tantervben meghatározhat az idegen szaknyelvi ismeretként elfogadható államilag elismert nyelvvizsgát vagy más nyelvtudásmérést.

Az angol nyelvű képzésben oklevelet szerzők az oklevélszerzés idegennyelvi követelményeit teljesítik.


A kommunikációs képzés 1992 óta folyik a Karon, s rövid idő alatt a pécsi felsőoktatás egyik legvonzóbb formája lett. Komplex társadalomtudományos megközelítésmód jellemzi, és folyamatosan reagál a kommunikáció gyorsan átalakuló szféráján belüli változásokra, illetőleg a munkaerőpiac igényeinek változásaira. Munkánkat az Egyetemi Médiaközpont segíti.


TOVÁBBLÉPÉSI LEHETŐSÉGEK A PTE-BTK  MESTERKÉPZÉSEINEK KERETÉBEN

a) Egyenes ágon, azaz különbözeti tanulmányok nélkül

  • kommunikáció és médiatudomány MA
  • kulturális örökség tanulmányok MA
  • dokumentumfilmrendező MA

b) Mestertanulmányok alatt teljesítendő különbözeti tanulmányokkal

  • horvát nyelv és irodalom MA (középfokú C, azaz B2 horvát nyelvvizsgával)
  • osztatlan tanárképzés, média-, mozgókép- és kommunikációtanár szakkal egyéb szak társítva

c) Egyéb mesterszakjainkra (pl. szociológia, nemzetközi tanulmányok, kulturális örökség tanulmányok, stb.) a megfelelést kreditelismertetési eljárás keretében kell megvizsgáltatni.



Főbb témakörök:

Kommunikációs és társadalomtudományi alapismeretek 40-55 kredit

  • ember és társadalom, társadalmi kommunikáció, társadalomtudományi alapismeretek, szociálpszichológiai alapismeretek; alapozó gyakorlatok modul, kommunikációs szakmai kompetencia-fejlesztés (írásos és mediális gyakorlati kommunikációs ismeretek, kommunikációs kutatásmódszertani ismeretek)

Kommunikációs elméleti és gyakorlati stúdiumok 101-116 kredit

  • kommunikációs színterek, a kommunikáció elméletei és modelljei, kommunikációs intézmények működése és intézmények kommunikatív működése, a kommunikáció mediális aspektusai, kultúra és kommunikáció, vizuális kommunikáció, szakmai gyakorlati ismeretek)

A képző intézmény által ajánlott specializáció a szakterület műveléséhez alkalmas, a személyes képességeket fejlesztő, az egyéni érdeklődéshez kapcsolódóan sajátos kompetenciákat eredményező elméleti és gyakorlati ismeret. A választható ismeretek kreditértéke a kommunikációs elméleti és gyakorlati stúdiumokon belül 40-44 kredit



Szakirányok, specializációk:
  • médiainformatika (a magyar nyelvű képzésben)
  • digitális újságírás és PR (a magyar és az angol nyevű képzésben is)


Felvételi irányszám: 5<20 fő

Felvételi követelmények: középszintű szintű érettségi vizsga

Felvételi információk, jelentkezési feltételek:

Érettségi-felvételi vizsgatárgyak

Egy idegen nyelv (angol; arab; beás; bolgár; bolgár nemzetiségi nyelv; cseh; eszperantó; finn; francia; héber; holland; horvát; horvát nemzetiségi nyelv; japán; kínai; latin nyelv; lengyel; lovári; német; német nemzetiségi nyelv; olasz; orosz; portugál; román; spanyol; szerb; szlovák; szlovén nemzetiségi nyelv; szlovén nyelv; török; újgörög; ukrán) vagy mozgóképkultúra és médiaismeret vagy magyar nyelv és irodalom vagy matematika vagy társadalomismeret vagy történelem.

Az érettségi pont számításához két érettségi vizsgatárgyat kell választania a felsoroltakból a jelentkezőnek.

Előző évek ponthatárai

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021 2022

ANA

455

n.i.

478

n.i.

498

461

400

400 400

ANK

260

287

285

282

286

280

316

280 383

ALA

n.i.

460

n.i.

n.i.

n.i.

n.i.

400

410 400

ALK

n.i.

304

n.i.

n.i.

310

316

280

280 280

angol ny. ANA

 

 

 

 

 

 

432

408 407

angol ny. ANK

 

 

 

 

 

 

280

280 356


Elhelyezkedési területek

Tipikus munkahelyek

  • az írott és elektronikus média intézményei, önkormányzatok, civil szervezetek, költségvetési intézmények, vállalkozások

Tipikus beosztás

  • újságíró, kommunikációs referens, sajtómunkatárs, PR asszisztens, kiadói munkatárs, kutató, sajtószóvivő, projektadminisztrátor, rendezvényszervező

A kommunikáció- és médiatudomány szakos diplomával sikeresen el lehet helyezkedni az elektronikus média, az újságírás, a reklámszakma, a közönségkapcsolatok, a rendezvényszervezés, valamint a kulturális innováció világához kapcsolódó legkülönfélébb szakmák területén. Végzett hallgatóink sorában ismert televíziós személyiség, rádiós szerkesztő, rock-zenész, DJ, producer, kurátor, újságíró, marketinges, kommunikációs tanácsadó, zene- és filmkritikus, reklámgrafikus, közösségfejlesztő, kiadói szakember, újságíró, fotográfus, egyetemi oktató egyaránt fellelhető. 

Kapcsolat

Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar

7624 Pécs, Ifjúság útja 6.

Felvételi és Oktatásszervezési Iroda
Tel.: (72) 501-513
E-mail: btkfelvi@pte.hu

Facebook
Instagram
YouTube


Társadalom- és Médiatudományi Intézet

Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék

7622 Pécs, Zsolnay Vilmos u. 16. E25 épület