Pedagógia alapszak (magyar nyelven)


Képzési idő
6 félév
Munkarend
Nappali, Levelező

Képzési szint
Alapképzés/BA/BSc
Képzésterület
Bölcsészettudomány

  • Jó tudni!
  • A képzésről
  • A képzés leírása
  • Felvételi információk
  • Elhelyezkedés
  • Intézményi pontok
  • Tanulmányi pontok
  • Érettségi pontok
  • Kapcsolat

Az alapképzésekről általában

Az alapképzésben alapfokozat (baccalaureus, bachelor) és szakképzettség szerezhető. Az alapfokozat a 'bolognai' osztott képzési rendszer első felsőfokú végzettségi szintje, amely feljogosít a mesterképzés megkezdésére. A képzési és kimeneti követelmények határozzák meg, hogy milyen szakképzettséget lehet szerezni az alapképzésben. Az alapképzésben nem szerezhető tanári képesítés.

A megszerzendő kreditek száma legalább 180, a képzési idő 6 félév (szociális munka szakon 6+1). Az alapképzésben kiadott oklevelek angol nyelvű jelölése a bölcsészet- és a hittudományok, valamint a művészet- és a társadalom-tudományok, továbbá a pedagógusképzés területén Bachelor of Arts (rövidítve: BA), az agrár-, az a gazdaságtudományi, az informatikai, a műszaki és az orvostudományok, valamint a sport- és természettudományok területén Bachelor of Sciences (rövidítve: BSc).


A jelentkezés feltétele

  • legalább középfokú végzettség, egyes szakoknál egy emelt szintű érettségi az adott szakra megadott vizsgatárgyak egyikéből

Ezekre a szakokra jelentkezhetnek

  • az érettségivel rendelkezők (ha a kétszintű érettségi rendszer bevezetése előtt szereztek érettségit, érdemes megfontolni a felsőoktatási felvételi szakmai vizsga - FFSZV - lehetőségét)
  • illetve azon DIPLOMÁSOK, akik újabb alapképzést szeretnének elvégezni. Számukra lehetőség a diplomás pontszámítás.

 

TANÁRI PÁLYÁRA KÉSZÜLŐKNEK AZ OSZTATLAN TANÁRKÉPZÉST JAVASOLJUK!

 

A hivatalos meghirdetések a felvi.hu oldalon böngészhetők.

Rövid leírás

A jelentkező  képes a pedagógiai, pszichológiai jellegű, a nevelés, oktatás, kutatás, fejlesztés során vagy a szakmai társas együttműködésben keletkező problémák felismerésére.


 

Képzés célja

olyan pedagógiai szakemberek képzése, akik a társadalom, a kultúra, a tanulás és tanítás világát ismerik, átlátják, képesek oktatási-nevelési intézményekben, szakmai és civil szervezetekben, csoportok, egyének tanulását, fejlődését, fejlesztését segítő folyamatokhoz minőségi és felelős munkával hozzájárulni. Alkalmasak iskolarendszerű és iskolarendszeren kívüli oktatási és nevelési feladatok ellátásának segítésére; oktatási ügyekkel foglalkozó szervezetekben, intézményekben, alapszintű pedagógiai szakképzettséget igénylő feladatok ellátására. Elkötelezettek az élethosszig tartó tanulás mellett, feladataikat megfelelő autonómiával kezelik. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.

Gyere a pécsi PEDAGÓGIA alapképzésre, ha...

  • kreatív, problémamegoldó, emberközpontú, együttműködő vagy
  • érdekel a társadalom, a pszichológia, a nevelés tudománya
  • szeretsz gyerekekkel foglalkozni
  • szeretnél tanulni és tanulást segíteni

Ezen a szakon fejlesztheted együttműködési és kommunikációs képességeidet, valamint emberismeretedet és kritikus gondolkodásodat, annak érdekében, hogy szakképzettségeddel segítséget nyújthass a számtalan oktatási és nevelési feladat menedzselésében. Ha elvégezted a szakot, akkor számos álláslehetőség vár rád.

Képzés nyelve: Magyar

Képzési forma: Nappali, Levelező

Költségtérítés összege: NK LK: 300.000 Ft / félév

Finanszírozás: Állami ösztöndíjas, Önköltséges

Képzés indulása: Szeptemberi indulás

A képzés időtartama: 6 félév

Képzés helyszíne(i): Pécs

Oklevélben szereplő képzettség neve: pedagógia alapszakos bölcsész

Képzési jellemzők:

Foglalkozások gyakorisága

  • nappali munkarendben naponta
  • levelező munkarendben általában havonta egyszer három nap (csütörtök-péntek-szombat)

Minor szakként felvehető

  • követelmény: nincs v. felvételi elbeszélgetés

A szakhoz felvehető egyéb képzési blokkok

  • specializáció (nem kötelező)
  • minor szak

IDEGENNYELVI KÖVETELMÉNYEK
A tanulmányaikat a 2022/23-as tanévben és azt követően megkezdő hallgatók számára a nyelvvizsga megszerzése nem kötelező csak ajánlott, az oklevél kiállításához.


A képzés a Neveléstudományi Intézetben történik. Az elmúlt 20 évben a pécsi egyetemen pedagógia szakos előadói (1996-ig) és pedagógia szakos tanári (1997-től) diplomát szerzett hallgatók képzettségükhöz kapcsolódó szakmai feladatokat látnak el: szakértők a közoktatási rendszerben felmerülő pedagógiai feladatok megoldásában, pedagógiai programokat írnak és valósítanak meg, helyi tanterveket dolgoznak ki, közreműködnek az értékelés, a vizsgáztatás, a minőségbiztosítás helyi rendszereinek a kialakításában. Többen bekapcsolódnak a közigazgatás oktatással összefüggő feladatainak ellátásába; pedagógiai kutatómunkát végeznek. Tudományos konferenciákon előadók, kutatási eredményeiket könyvekben összegzik. Jelenleg több volt hallgatónk doktori képzésben vesz részt (PhD-hallgatók), mások már megszerezték a PhD minősítést. Egy részük középiskolai vagy felsőoktatási intézményben pedagógiai jellegű tárgyakat tanít, fejleszt.


TOVÁBBLÉPÉSI LEHETŐSÉGEK A PTE-BTK MESTERKÉPZÉSEINEK KERETÉBEN

Egyenes ágon, azaz különbözeti tanulmányok nélkül

neveléstudomány MA

Egyéb mesterszakjainkra a megfelelést kreditelismertetési eljárás keretében kell megvizsgáltatni!



Főbb témakörök:

Általános kompetenciákat fejlesztő bölcsészettudományi és társadalomtudományi ismeretek 10-12 kredit

  • filozófiatörténet, társadalmi ismeretek, pedagógia, pszichológia, a művelődés és a tudomány világa

A nevelés és oktatás elméleti alapjai 15-25 kredit

  • szocializáció, a nevelés és az oktatás alapvető története, társadalmi dimenziói, főbb pedagógiai, pszichológiai elméletek

A pedagógiai tevékenység szervezeti keretei, főbb területei és ezek működésének pedagógiai vonatkozásai 30-45 kredit

  • nevelési és oktatási rendszerek, hálózatok, intézmények, valamint a működésükhöz, a fejlesztéshez és innovációhoz kötődő pedagógiai tevékenységek; társadalmi, kulturális, történeti kontextus; egyéni szakmai tudás, kompetenciatartalmak

A pedagógiai praxis művelésének, támogatásának és kutatásának módszerei, formái, eszközei 50 kredit

  • reflektív gyakorlat; a munka és a tanulás világa, tanulóközösségek; a rendszer-, a szervezeti és a személyes szintű támogatás célja, keretei, folyamata; módszerek, eszközök; projektek, pályázatok; empirikus és teoretikus kutatásmódszertan

Választás szerinti szakma-specifikus ismeretek legfeljebb 50 kredit.

A képző intézmény által ajánlott specializáció a szakterület műveléséhez alkalmas, a személyes képességeket fejlesztő, az egyéni érdeklődéshez kapcsolódóan sajátos kompetenciákat eredményező elméleti és gyakorlati ismeret.

A pedagógia szakos bölcsész – a várható specializációkat is figyelembe véve – az alábbi területeken kaphat speciális ismeretet:

  • specializációs pedagógiai modulok
  • más képzési terület alapképzési szakjának szakterületi ismeretei

SZAKMAI GYAKORLAT

A szakmai gyakorlat magában foglalja a köznevelés nevelő, valamint nevelő és oktató intézményeiben, a köznevelés pedagógiai szakszolgálati intézményeiben és a pedagógiai szakmai-szolgáltató, illetve szolgáltató intézményekben végzett szakmai gyakorlatot, valamint azon intézményekben (múzeumok, könyvtárak, gyűjtemények) végzett gyakorlatot, amelyekben a fejlesztő program közvetve kapcsolódik a pedagógiai munkához. A szakmai gyakorlaton a hallgató valós szituációban alkalmazza és kipróbálja megszerzett tudását, s azt probléma-orientált megközelítéssel továbbépíti. A szakmai gyakorlat időtartama a teljes képzés alatt 6-12 hét (240-480 óra).



Szakirányok, specializációk:
  • nevelési asszisztens


Felvételi irányszám: 5<20 fő

Felvételi követelmények: középszintű szintű érettségi vizsga

Felvételi információk, jelentkezési feltételek:

Előző évek ponthatárai

2016

2017

2018

2019

2020

2021 2022 2023

ANA

288

281

287

294

294

280 280 328

ANK

288

281

287

294

294

280 280 n.i.

ALA

340

n.i.

305

292

280

280 280 328

ALK

340

n.i.

305

292

280

280 280 292
ANA (angol)           280    
ANK (angol)           280   n.i.


Elhelyezkedési területek

A végzettek számára az iskolarendszerű és az iskolarendszeren kívüli oktatásban, az oktatási szféra igazgatásában, menedzselésében nyílik lehetőség az elhelyezkedésre. A nevelési, oktatási feladatok szervezése és lebonyolítása mellett a szakterület kutatási eredményeinek értelmezésében, az értékelés, vizsgáztatási rendszerek kidolgozásában, a területtel kapcsolatos államigazgatási feladatok ellátásában, intézményfejlesztési stratégiák kidolgozásában, egyéb speciális pedagógiai tudást igénylő munkakörökben egyaránt hasznosíthatóak ismereteik. Munkahelyi továbbképzések szervezésében, nevelési- és pályatanácsadással foglalkozó intézményeknél, a felnőttképzés területén, karrierirodáknál, gyermek- és ifjúságvédelemben, családsegítő központokban is. Nevelési és oktatási asszisztensként irányíthatják a tanulók tanórán kívüli tevékenységét, kutatási asszisztensként az iskolai pályázatok koordinálásában, az értékelési, minőségfejlesztési munkában vehetnek részt.

Végezhetnek nevelési tanácsadást, családsegítést, pályaorientációs tanácsadást, részt vehetnek az oktatás- és kutatásszervezésben, a turizmus és a szabadidő során jelentkező pedagógiai feladatok megoldásában, foglalkozások vezetésében, folyóiratok szerkesztésében, a tehetségnevelésben, a gyermek- és ifjúságvédelemben, napközi otthoni és kollégiumi nevelésben és az önkormányzatok oktatási osztályán folyó munkában.

A NEVELÉSI ASSZISZTENS SZAKIRÁNYT követően lehetőséged van kamatoztatni tudásodat…

  • az iskolarendszerű és intézményen kívüli nevelési programok során
  • oktatásszervezésben,· pályaorientációban
  • tehetségnevelésben
  • napközi-otthonos, kollégiumi nevelés során
  • önkormányzatok oktatási részlegén
  • nevelési tanácsadásban
  • családsegítésben
  • gyermek- és ifjúságvédelemben

Emelt szintű érettségi

50 pont:

legalább 45%-os vizsgaeredmény esetén (bármely tárgyból szerzett vizsgaeredmény figyelembe vehető)

Nyelvvizsga/nyelvtudás

  • 25 pont: B2 komplex

  • 50 pont: C1 komplex

  • Figyelembe vehető nyelvek: a magyar nyelvtől eltérő, élő idegen nyelvek, valamint a Latin nyelv (kivéve az eszperantó) államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvánnyal vagy azzal egyenértékű okirat
  • Egy jelentkező egy nyelvből kizárólag egy jogcímen jogosult intézményi pontra, beleértve az idegen nyelvből tett emelt szintű érettségiért adott intézményi pontszámot is.

Tanulmányi és művészeti versenyek

Megszerezhető intézményi pont: 20-tól 100-ig.

 

Intézményi pontra jogosító versenyek a következők:

  • Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny (OKTV);
  • Szakmai Előkészítő Érettségi Tárgyak Versenye (SZÉTV);
  • Ágazati és Ágazaton Kívüli Szakmai Érettségi Vizsgatárgyak Versenye,
  • Ágazati és ágazaton belüli specializáció szakmai érettségi vizsgatárgyak versenye (ÁSZÉV);
  • Középiskolai Tudományos Diákkörök Országos Konferenciája (TUDOK);
  • Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny;
  • Országos Művészeti Tanulmányi Verseny;
  • Országos Szakmai Tanulmányi Verseny (OSZTV);
  • (Országos) Tudományos Diákkörök Konferenciája középiskolásoknak (OTDK/TDK);
  • "Ifjú tudósok” tudományos középiskolai vetélkedő;
  • Nemzetközi Tudományos Diákolimpia;
  • V4-es Közgazdasági Diákolimpia nemzetközi döntő

 

Bővebb információ: Tanulmányi és művészeti versenyek 

Sporteredmények

Megszerezhető intézményi pont: 10-től 50-ig.

 

Intézményi pontra jogosító sportversenyek a következők:

Olimpiai játékok, Paralimpia vagy Siketlimpia, a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) által szervezett Sakkolimpia,

Európa-bajnokság,

a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elismert sportágban korosztályos világ- vagy Európa-bajnokság, Universiadé, a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) által szervezett egyetemi világbajnokság, az Ifjúsági Olimpia,

a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elismert sportágban a magyarországi országos sportági szakszövetség által szervezett és általa (korosztálytól függetlenül) legmagasabb szintűként elismert országos bajnokság valamint a Nemzetközi Olimplai Bizottság által elismert sportágban, a Magyar Diáksport Szövetség által, vagy közreműködésével szervezett Diákolimpia országos döntője.

 

Intézményi pont abban az esetben szerezhető, amennyiben a jelentkező a pontra jogosító eredményt a jelentkezés évét megelőző 8 éven belül szerezte.

 

Az elérhető pontszámokról és az igazolás módjáról bővebb információ: Sporteredmények 

Szakképesítés, korábbi tanulmányok

  • 10 pont: szakképesítés

ha az adott szakképesítés nem képezte érettségi pontszámítás alapját kizárólag a Magyarországon szerzett OKJ-bizonyítvány és az első ízben 2021 májusában kiállított középfokú szakképzettséget tanúsító oklevél és ugyanezen időponttól kezdődően szakgimnáziumban kiállított képesítő bizonyítvány fogadható el

  • 18 pont: alapképzésben szerzett diploma

  • 12 pont: mesterképzésben szerzett diploma

  • 30 pont: osztatlan képzésben szerzett diploma

  • 3 pont: minden alap-, mester-, vagy osztatlan képzésben elvégzett 30 kredit után, aki nem rendelkezik oklevéllel

 

Az ezen jogcímen szerzett pontok összege nem haladhatja meg a 30 pontot.

Esélyegyenlőség

  • 40 pont: hátrányos helyzetű jelentkező esetében

  • 40 pont: fogyatékossággal élő jelentkező esetében

  • 40 pont:

gyermeke gondozása céljából fizetés nélküli szabadságon lévő, csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermeknevelési támogatásban, gyermekek otthongondozási díjában, gyermekek otthoni ápolása miatti ápolási díjban, gyermekgondozási díjban, rendvédelmi szerv hivatásos állományú tagjaként távolléti díjban részesülő jelentkező, vagy aki hivatásos és szerződéses állományú katonaként szülési szabadságon vagy illetmény nélküli szabadságon tartózkodik

 

A benyújtandó igazolásokról bővebb információ: Esélyegyenlőség 

Munkatapasztalat

10 pont: legalább 6 hónap

  • munkatapasztalat igazolása esetén
  • alábbi FEOR besorolásokért: 22, 23, 24, 252, 253, 26, 27, 33, 34, 35, 364, 371, 373, 411, 413, 419, 522

 

Ezen a jogcímen mindösszesen legfeljebb 10 intézményi pont szerezhető.

Beiskolázási és pályaorientációs rendezények, szakmai programok

  • 10 pont: személyes / online részvétel a PTE BTK Kreatáborában, amennyiben a jelenléti / online teszten legalább 60%-os eredménnyel teljesít

  • 5 pont: PTE BTK Nyitott órák programján való részvétel

  • 2 pont: PTE BTK szakmai és beiskolázási rendezvényein való részvételért

 

Az intézményi pont feltétele mindhárom esetben a PTE BTK beiskolázási programokért felelős pályázati és beiskolázási dékánhelyettese által aláírt igazolás benyújtása.

 

Ezen a jogcímen mindösszesen legfeljebb 15 intézményi pont szerezhető.

Szóbeli felvételi

Nincs

Felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél

25 pont  amennyiben a felvételi pontok számítása nem az érintett oklevélből történik, az azonos képzési terület szakjára történő jelentkezés esetén

Érettségi eredmények átlaga

Érettségi eredmények átlaga

A szakra való jelentkezéskor elfogadott 5. érettségi vizsgatárgyak X-szel vannak jelölve a táblázatban.

 

 Érettségi vizsgatárgy Elfogadott
Bármely vizsgatárgy  
Nemzetiségi nyelv és irodalom x
Idegen nyelv - 2. vagy 3. nyelv x
Latin nyelv x
Fizika x
Kémia x
Biológia x
Földrajz x
Ének-zene  
Vizuális kultúra  
Testnevelés  
Filozófia x
Evangélikus hittan x
Katolikus hittan x
Református hittan x
Természettudomány x
Dráma x
Mozgóképkultúra és médiaismeret x
Nemzetiségi népismeret (horvát, német, roma/cigány, román, szerb, szlovák, szlovén) x
Célnyelvi civilizáció x
Belügyi rendészeti ismeretek x
Gazdasági ismeretek x
Judaisztika x
Bibliaismeret - Hit Gyülekezete x
Honvédelmi alapismeretek x
Digitális kultúra x
Állampolgári ismeretek x
Közigazgatási ismeretek x
Fenntarthatóság x
Bibliaismeret - baptista hittan x
Rajz és vizuális kultúra x
Informatika x
Nemzetiségi (kisebbségi) népismeret (horvát, német, roma/cigány, román, szerb, szlovák, szlovén) x
Katonai alapismeretek x
Emberismeret és etika x
Társadalomismeret x
Ember- és társadalomismeret, etika x
Utazás és turizmus x
Művészettörténet x
Népművészet x
Pszichológia x
Nemzetiségi nyelv x
Ábrázoló és művészeti geometria x
A magyar népzene alapjai x
Hangtani és akusztikai ismeretek x
Hangkultúra x
A sajtó és nyilvánosság  x
Anyanyelvi kommunikáció  x
Buddhista vallás  x
Csillagászat  x
Diakónia, ápolástan  x
Épületgépészet alapjai  x
Euritmia  x
Európai uniós ismeretek  x
Folklórismeret  x
Gépírás és információkezelés  x
Ikonfestés elmélete és gyakorlata  x
Környezettan  x
Közlekedésépítő alapismeretek  x
Művészetek története  x
Mentálhigiéniai ismeretek  x
Mikrobiológia  x
Pszichológia  x
Pünkösdista hittan  x
Szociális gondoskodás diakóniai megközelítésben  x
Tánc- és mozgásművészet  x
Vendégfogadói ismeretek  x
Zenei angol, zene angolul  x
Angol irodalom  x
Egészségügyi ismeretek x
Egészségügyi technikai ismeretek x
Szociális ismeretek x
Pedagógiai ismeretek x
Képző- és iparművészeti ismeretek x
Hang-, film- és színháztechnikai ismeretek x
Épületgépészeti ismeretek x
Kohászati ismeretek x
Távközlési ismeretek x
Informatikai ismeretek x
Vegyipari ismeretek x
Vegyész ismeretek x
Könnyűipari ismeretek x
Faipari ismeretek x
Környezetvédelmi ismeretek x
Közgazdasági ismeretek x
Kereskedelmi ismeretek x
Vendéglátóipari ismeretek x
Turisztikai ismeretek x
Optikai ismeretek x
Erdészeti és vadgazdálkodási ismeretek x
Mezőgazdasági ismeretek x
Kertészeti és parképítési ismeretek x
Földmérési ismeretek x
Élelmiszeripari ismeretek x
Sport ismeretek x
Rendészeti és közszolgálati ismeretek x
Közművelődési ismeretek x
Vízügyi ismeretek x
Honvédelmi ismeretek x
Bányaművelési ismeretek x
Gázipari és fluidumkitermelési ismeretek x
Gépgyártás-technológiai ismeretek x
Mechatronikai ismeretek x
Automatikai és elektronikai ismeretek x
Közlekedésautomatikai ismeretek x
Magas- és mélyépítési ismeretek x
Út-, vasút- és hídépítési ismeretek x
Nyomdaipari technikai ismeretek x
Kiadványszerkesztési ismeretek x
Autó- és repülőgép-szerelési ismeretek x
Vasútgépészeti ismeretek x
Hajózási technikai ismeretek x
Irodai ügyviteli ismeretek x
Idegennyelvű ügyviteli ismeretek x
Fodrászati ismeretek x
Kozmetikai ismeretek x
Mezőgazdasági és erdészeti gépésztechnikai ismeretek x
Élelmiszeripari gépésztechnikai ismeretek x
Közúti és légi közlekedési, szállítmányozási és logisztikai ismeretek x
Postaforgalmi ismeretek x
Vasútüzemi közlekedési, szállítmányozási és logisztikai ismeretek x
Egyházzenész-ismeretek x
Gyakorlatosszínész-ismeretek x
Jazz-zenész-ismeretek x
Klasszikuszenész-ismeretek x
Népzenész-ismeretek x
Szórakoztatózenész-ismeretek x
Táncos ismeretek x
Artista ismeretek x
Egészségügy ismeretek x
Szociális alapismeretek x
Pedagógia ismeretek x
Képző- és iparművészet ismeretek x
Hang-, film- és színháztechnika ismeretek x
Épületgépészet ismeretek x
Kohászat ismeretek x
Távközlés ismeretek x
Informatika ismeretek x
Vegyipar ismeretek x
Könnyűipar ismeretek x
Faipar ismeretek x
Közgazdaság ismeretek x
Kereskedelem ismeretek x
Vendéglátóipar ismeretek x
Turisztika ismeretek x
Optika ismeretek x
Erdészet és vadgazdálkodás ismeretek x
Mezőgazdaság ismeretek x
Kertészet és parképítés ismeretek x
Földmérés ismeretek x
Élelmiszeripar ismeretek x
Sport ismeretek x
Rendészet ismeretek x
Környezetvédelem- vízgazdálkodás ismeretek x
Bányászat ismeretek x
Gépészet ismeretek x
Villamosipar és elektronika ismeretek x
Építőipar ismeretek x
Nyomdaipar ismeretek x
Közlekedésépítő ismeretek x
Közlekedés ismeretek x
Közlekedésgépész ismeretek x
Ügyvitel ismeretek x
Szépészet ismeretek x
Mezőgazdasági gépész ismeretek x
Oktatási alapismeretek x
Művelődési és kommunikációs alapismeretek x
Egészségügyi alapismeretek x
Építészeti és építési alapismeretek x
Informatikai alapismeretek x
Vegyipari alapismeretek x
Könnyűipari alapismeretek x
Faipari alapismeretek x
Környezetvédelmi-vízgazdálkodási alapismeretek x
Közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan) x
Közgazdasági alapismeretek (elméleti gazdaságtan) x
Közgazdasági-marketing alapismeretek x
Vendéglátó-idegenforgalmi alapismeretek x
Mezőgazdasági alapismeretek x
Élelmiszer-ipari alapismeretek x
Rendészeti alapismeretek x
Gépészeti alapismeretek x
Elektronikai alapismeretek x
Nyomdaipari alapismeretek x
Közlekedési alapismeretek x
Ügyviteli alapismeretek x
Egyházzenész ismeretek x
Gyakorlatos színész ismeretek x
Jazz-zenész ismeretek x
Klasszikus zenész ismeretek x
Népzenész ismeretek x
Szórakoztató zenész ismeretek x
Artista II. ; Akrobata x
Artista II. ; Légtornász x
Artista II. ; Zsonglőr  x
Artista II. ; Egyensúlyozó  x
Artista II. ; Bohóc x
Artista II. ; Társulati artista x
Egyházzenész II. ; Kántor énekvezető x
Egyházzenész II. ; Kántor kórusvezető x
Egyházzenész II. ; Kántor orgonista x
Egyházzenész II. ; Kántor gitáros x
Hangszerkészítő és -javító II. ; Fafúvós x
Hangszerkészítő és -javító II. ; Rézfúvós x
Hangszerkészítő és -javító II.; Vonós x
Hangszerkészítő és -javító II. ; Pengetős x
Hangszerkészítő és -javító II. ; Orgonaépítő x
Hangszerkészítő és -javító II. ; Zongora  x
Hangszerkészítő és -javító II. ; Cimbalom x
Jazz zenész II.  ; Jazz énekes x
Jazz zenész II. ; Fafúvós x
Jazz zenész II. ; Rézfúvós x
Jazz zenész II. ; Húros-vonós x
Jazz zenész II. ; Billentyűs x
Jazz zenész II. ; Ütős x
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Divatstílus- és jelmeztervező x
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Festő x
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Szobrász x
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Kerámiaműves x
Képző- és iparművészeti munkatárs  ; Művészeti grafikus x
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Művészeti és médiafotográfus x
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Mozgóképi animáció tervező x
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Ötvös x
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Textilműves x
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Üvegműves x
Klasszikus zenész II.  ; Hangkultúra  x
Klasszikus zenész II. ; Fafúvós x
Klasszikus zenész II. ; Rézfúvós x
Klasszikus zenész II.  ; Húros-vonós  x
Klasszikus zenész II. ; Billentyűs x
Klasszikus zenész II. ; Ütős x
Klasszikus zenész II. ; Magánénekes x
Klasszikus zenész II. ; Zeneelmélet-szolfézs x
Klasszikus zenész II.  ; Zeneszerzés  x
Közművelődési munkatárs;  x
Népi kézműves ; Csipkekészítő x
Népi kézműves ; Faműves fajátékkészítő x
Népi kézműves ; Fazekas x
Népi kézműves ; Gyékény, szalma, és csuhétárgykészítő x
Népi kézműves ; Fonottbútor készítő x
Népi kézműves ; Kézi és gépi hímző x
Népi kézműves ; Szőnyegszövő x
Népi kézműves ; Takács x
Népi kézműves ; Nemezkészítő x
Népi kézműves ; Szíjgyártó-nyerges x
Népi kézműves ; Mézeskalács díszítő x
Népi kézműves ; Kékfestő x
Népi kézműves ; Népi bőrműves x
Népi kézműves ; Papucskészítő x
Népzenész II. ; Népi énekes x
Népzenész II. ; Fafúvós x
Népzenész II. ; Húros/vonós x
Népzenész II. ; Billentyűs x
Népzenész II. ; Ütős x
Pedagógiai munkatárs ; Pedagógiai asszisztens x
Pedagógiai munkatárs ; Gyógypedagógiai asszisztens x
Színész II. ; Bábszínész x
Színész II. ; Színházi- és filmszínész x
Színész II. ; Pantomimes x
Szórakoztató zenész II. ; Énekes szólista x
Szórakoztató zenész II. ; Fafúvós x
Szórakoztató zenész II. ; Rézfúvós x
Szórakoztató zenész II. ; Húros/vonós x
Szórakoztató zenész II. ; Billentyűs x
Szórakoztató zenész II. ; Ütős x
Táncos II. ; Klasszikus balett-táncos x
Táncos II. ; Kortárs-, modern táncos x
Táncos II. ; Néptáncos x
Táncos II. ; Színházi táncos x
Bányaipari technikus;  x
Fluidumkitermelő technikus;  x
Kohász- és öntésztechnikus; Kohász, Öntész; x
Fogtechnikus;  x
Optikus;  x
Általános ápoló;  x
Egészségügyi asszisztens; Audiológiai asszisztens, Endoszkópos asszisztens, Fogászati asszisztens, Gyógyszertári asszisztens, Kardiológiai és angiológiai asszisztens, Klinikai neurofiziológiai asszisztens, Perioperatív asszisztens, Radiográfiai asszisztens; x
Egészségügyi laboráns; Klinikai laboratóriumi asszisztens, Szövettani asszisztens; x
Gyakorló ápoló;  x
Csecsemő- és gyermek- ápoló;  x
Klinikai laboratóriumi szakasszisztens; Hematológiai és transzfuziológiai szakasszisztens, Kémiai laboratóriumi szakasszisztens, Mikrobiológiai szakasszisztens; x
Ortopédiai műszerész;  x
Perioperatív szakasszisztens; Aneszteziológiai szakasszisztens, Műtéti szakasszisztens; x
Radiográfiai szakasszisztens; CT/MR szakasszisztens, Nukleáris medicina szakasszisztens, Intervenciós szakasszisztens, Sugárterápiás szakasszisztens; x
Rehabilitációs terapeuta; Fizioterápiás asszisztens, Gyógymasszőr; x
Szövettani szakasszisztens; Citológiai szakasszisztens, Immun-hisztokémiai, hisztokémiai és molekuláris biológiai szakasszisztens; x
Mentőápoló;  x
Automatikai technikus; Autóipar, Energetika és petrolkémia, Épület-automatizálás, Gyártástechnika; x
Elektronikai technikus;  x
Erősáramú elektrotechnikus;  x
Ipari informatikai technikus;  x
Közlekedés-automatikai technikus;  x
Bor- és pezsgőgyártó technikus;  x
Élelmiszer-ellenőrzési technikus;  x
Élelmiszeripari gépésztechnikus;  x
Erjedés- és üdítőital-ipari technikus;  x
Húsipari technikus;  x
Sütő- és cukrászipari technikus;  x
Tartósítóipari technikus;  x
Tejipari technikus;  x
Hídépítő és -fenntartó technikus;  x
Magasépítő technikus;  x
Mélyépítő technikus;  x
Útépítő, vasútépítő és -fenntartó technikus;  x
Épületgépész technikus;  x
Faipari technikus;  x
Pénzügyi-számviteli ügyintéző;  x
Vállalkozási ügyviteli ügyintéző;  x
Gépész technikus; CAD-CAM, Ipar Vegyipar; x
Gépgyártás-technológiai technikus;  x
Légijármű-műszerész technikus;  x
Légijármű-szerelő technikus;  x
Vasútijármű-szerelő technikus;  x
Fegyvergyártó szaktechnikus;  x
Fegyverműszerész technikus;  x
Fegyveroptikai szaktechnikus;  x
Honvéd altiszt; Állami légijármű műszerész, Állami légijármű szerelő, Híradó, Katonai informatikai rendszer-üzemeltető, Katonai pénzügyi, Légi vezetés, Műszerész, fegyver-műszerész, Műszerész, páncéltörő-rakéta műszerész, Parancsnok, ABV védelmi Parancsnok, Légvédelmi rakéta és tüzér, Repülésbiztosító, Speciális felderítő, Elektronikai hadviselés Speciális felderítő, Rádió-elektronikai felderítő, Szerelő, Műszakigép-szerelő, Szerelő, Páncélos- és gépjárműszerelő; x
Honvéd kadét; Gépjármű mechatronikai technikus (szerviz), Elektronikai technikus, Honvédelmi igazgatási ügyintéző, Infokommuni-kációs hálózatépítő és -üzemeltető technikus, Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető, Környezet-védelmi technikus (környezet-védelem), Logisztikai technikus; x
Infokommunikációs hálózatépítő és -üzemeltető technikus;  x
Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus;  x
Szoftverfejlesztő és -tesztelő;  x
Távközlési technikus;  x
Idegen nyelvű ipari és kereskedelmi technikus; Általános gyártás, Gépjármű-gyártás, Kereskedelmi logisztika; x
Kereskedő és webáruházi technikus;  x
Környezetvédelmi technikus; Hulladék-hasznosító, -feldolgozó, Igazgatás, Környezet-védelem, Természet-védelem; x
Vízügyi technikus; Területi vízgazdálkodó, Települési vízgazdálkodó, Vízgépészet; x
Hajózási technikus;  x
Kocsivizsgáló technikus;  x
Vasútforgalmi szolgálattevő technikus;  x
Közlekedés-üzemvitel-ellátó technikus; Hajózási, Közúti, Vasúti, Légi; x
Logisztikai technikus; Logisztika és szállítmányozás, Vasúti árufuvarozás; x
Postai üzleti ügyintéző;  x
Divat-, jelmez- és díszlettervező; Divattervező, Jelmez- és díszlettervező; x
Könnyűipari technikus; Bőrfeldolgozó-ipar, Cipőkészítő, Ortopédiai cipész, Ruhaipar, Textilipar; x
Dekoratőr;  x
Fotográfus; Kreatív fotográfus, Művészeti fotográfus; x
Grafikus;  x
Mozgókép- és animációkészítő;  x
Nyomdaipari technikus; Nyomdaipari előkészítő, Nyomdaipari gépmester, Nyomtatvány-feldolgozó; x
Hangtechnikus;  x
Színház- és rendezvénytechnikus; Porondtechnikus, Színpadi hangtechnikus, Színpadi világítás-technikus, Színpadi vizuáltechnikus, Színpad-technikus; x
Erdésztechnikus; Vadgazdálkodás, Erdőgazdálkodás x
Földmérő, földügyi és térinformatikai technikus;  x
Kertésztechnikus; Dísznövény-termesztő, virágkötő, Gyógynövénytermesztő, Gyümölcstermesztő, Parképítő és -fenntartó, Zöldségtermesztő; x
Mezőgazdasági gépésztechnikus;  x
Mezőgazdasági technikus; Állattenyésztő, Növénytermesztő; x
Oktatási szakasszisztens;  x
Közszolgálati technikus; Közigazgatási ügyintéző, Rendészeti technikus; x
Rendőr tiszthelyettes; Bűnügyi, Határrendészeti, Közlekedési, Közrendvédelmi; x
Alternatív járműhajtási technikus;  x
Gépjármű-mechatronikai technikus; Gyártás, Motorkerékpár-és versenymotor-szerelés, Szerviz; x
Ipari szerviztechnikus;  x
Járműipari karbantartó technikus;  x
Mechatronikai technikus;  x
Fitness-wellness instruktor;  x
Sportedző (a sportág megjelölésével) - sportszervező;  x
Fodrász;  x
Kéz- és lábápoló technikus; Kézápoló és köröm-kozmetikus, Speciális lábápoló; x
Kozmetikus technikus;  x
Kisgyermek-gondozó, -nevelő;  x
Szociális és gyermekvédelmi szakasszisztens;  x
Szociális és mentálhigiénés szakgondozó;  x
Szociális és rehabilitációs szakgondozó;  x
Cukrász szaktechnikus;  x
Szakács szaktechnikus;  x
Turisztikai technikus; Idegenvezető, Turisztikai szervező; x
Vendégtéri szaktechnikus;  x
Gumiipari technikus;  x
Műanyag-feldolgozó technikus;  x
Papírgyártó és -feldolgozó, csomagolószer-gyártó technikus; Csomagolószer-gyártó, Papírgyártó és-feldolgozó; x
Vegyész technikus; Általános laboráns, Termelési folyamatirányító; x

Középiskolai eredmények

Középiskolai eredmények

A szakra való jelentkezéskor elfogadható 5. választható tantárgyak (amit minimum két évig tanult) X-szel vannak jelölve a táblázatban.

 

Tantárgy Elfogadott
Bármely tantárgy  
Idegen nyelv (második vagy harmadik) x
Etika x
Biológia – egészségtan x
Biológia x
Fizika x
Kémia x
Földrajz x
Ének-zene  
Vizuális kultúra  
Informatika x
Digitális kultúra x
Technika, életvitel és gyakorlat   
Testnevelés és sport  
Állampolgári ismeretek x
Természettudomány x
Dráma és színház x
Mozgóképkultúra és médiaismeret x
Dráma és tánc x
Társadalmi, állampolgári és gazdasági ismeretek x
Filozófia x
Tánc és mozgás  
Magyar mint idegen nyelv x
Családi életre nevelés x
Jelenismeret x
Katonai alapismeretek x
Pénzügyi és gazdasági kultúra x
Vállalkozzunk x
Munkapiac x
Etikus vállalkozói ismeretek x
Közgazdasági és pénzügyi alapismeretek x
Saktika (sakk-matematika) x
Természettudomány művészeti szakközépiskolák számára x
Belügyi rendészeti ismeretek x
Iskolai labdarúgás  
Karate  
Honvédelmi alapismeretek x
Közigazgatási ismeretek x
Gazdasági és pénzügyi kultúra x
Tanulásmódszertan x
Fenntarthatóság x
Hittan x
Bármely szakmai vagy művészeti tantárgy x
Bármely ágazati szakmai tantárgyak x
Konkrét szakmai vagy művészeti tantárgyak (kivéve pl. szakmai gyakorlat, szakmai elmélet stb.) felsorolása  
Konkrét ágazati szakmai tantárgyak (kivéve pl. szakmai gyakorlat, szakmai elmélet stb.) felsorolása  
Érettségi pontok

A szakra való jelentkezéskor elfogadható két érettségi vizsgatárgy, aminek százalékos eredményéből az érettségi pont tevődik össze.

1. érettségi vizsgatárgy

angol nyelv, francia nyelv, latin nyelv, magyar nyelv és irodalom, német nyelv, olasz nyelv, orosz nyelv, spanyol nyelv, arab nyelv, héber nyelv, kínai nyelv, japán nyelv holland nyelv, finn nyelv, portugál nyelv, történelem, állampolgári ismeretek, német nemzetiségi nyelv, német nemzetiségi nyelv és irodalom, újgörög nyelv, dráma, filozófia, mozgóképkultúra és médiaismeret, biológia, társadalomismeret, természettudomány, matematika, bolgár nyelv, horvát nyelv, horvát nemzetiségi nyelv, horvát (nemzetiségi) nyelv és irodalom, lengyel nyelv, szerb nyelv, szerb (nemzetiségi) nyelv és irodalom, szlovák nyelv, szlovák (nemzetiségi) nyelv és irodalom, szlovén nyelv, szlovén nemzetiségi nyelv, román nyelv, román (nemzetiségi) nyelv és irodalom, ukrán nyelv, földrajz, digitális kultúra, beás nyelv, lovári nyelv, filozófia

2. érettségi vizsgatárgy

angol nyelv, francia nyelv, latin nyelv, magyar nyelv és irodalom, német nyelv, olasz nyelv, orosz nyelv, spanyol nyelv, arab nyelv, héber nyelv, kínai nyelv, japán nyelv holland nyelv, finn nyelv, portugál nyelv, történelem, állampolgári ismeretek, német nemzetiségi nyelv, német nemzetiségi nyelv és irodalom, újgörög nyelv, dráma, filozófia, mozgóképkultúra és médiaismeret, biológia, társadalomismeret, természettudomány, matematika, bolgár nyelv, horvát nyelv, horvát nemzetiségi nyelv, horvát (nemzetiségi) nyelv és irodalom, lengyel nyelv, szerb nyelv, szerb (nemzetiségi) nyelv és irodalom, szlovák nyelv, szlovák (nemzetiségi) nyelv és irodalom, szlovén nyelv, szlovén nemzetiségi nyelv, román nyelv, román (nemzetiségi) nyelv és irodalom, ukrán nyelv, földrajz, digitális kultúra, beás nyelv, lovári nyelv, filozófia

 

Kapcsolat

Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet-és Társadalomtudományi Kar

7624 Pécs, Ifjúság útja 6.

Felvételi és Oktatásszervezési Iroda
Tel.: (72) 501-513
E-mail: btkfelvi@pte.hu

Facebook
Instagram
YouTube


Neveléstudományi Intézet

Intézeti honlap