Képregénytudományi Kutatócsoport

Kutatóközpont neve angolul
Comics Studies Research Center
Kutatóközpont célja

A PTE BTK 2017. decemberi Kari Tanácsülésének döntése alapján létrehozott Képregénytudományi Kutatóközpont célja egy olyan, nemzetközileg elismert tudományos központ kialakítása és működtetése a PTE BTK Társadalom és Médiatudományi Intézetében, amely összefogja a hazai képregénytudományt, a képregénnyel kapcsolatos kutatásokat, hozzájárul a hazai képregényekkel foglalkozó szakemberek képzéséhez, szakirodalmi és képregényes gyűjtő és archiváló munkát végez, konferenciákat szervez, szakmai hátteret biztosít a képregénytanulmányozási kiadványoknak, valamint képregénykiállításoknak, továbbá eredményes pályázati tevékenység révén – a kar, az intézet és az érintett tanszékek szándékaival összhangban – segíti a  hazai képregénykutatói közösség törekvéseinek megvalósulását.

A kutatóközpont a PTE BTK szervezeti és működési struktúrájába tagozódva, a Társadalom- és Médiatudományi Intézet keretén belül, mint intézeti kutatóközpont jött létre, és jelenleg a PTE BTK egyik hivatalos kutatócsoportjaként működik.  

A kutatóközpont adminisztrációs, koordinációs tevékenységeinek helyszíne a PTE BTK TMI Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszéke által használt A 537-es terem (Pécs, Ifjúság útja 6).

A KTKK szakmai hátteret biztosít a Képregénytudomány című könyvsorozathoz és a Tendenciák a kortárs magyar képregényben és képregénykutatásban konferenciához is. A kutatócsoport tagjai a magyaron kívül rendszeresen publikálnak angol, francia, német és román nyelvű szakmai kiadványokban is.
 


Kutatóközpont honlapja
A kutatócsoport honlapja
Kutatóközpont vezetője


Dr. habil. Maksa Gyula PhD

egyetemi docens
+36 30 891 0778
72/503 600/64380
A 418
A kutatóközpont vezetőjének egyetemi vagy saját honlapja, MTMT oldala, doktori.hu oldala
doktori.hu | MTMT | Egyetemi honlap
A kutatóközpont tagjai

Habilitációval, illetve PhD fokozattal rendelkező további munkatársak:

Dr. Bene Adrián PhD

 

Dr. Bene Adrián

PhD egyetemi adjunktus, PTE BTK TKI Közösségi és Szociális Tanulmányok Tanszék

Doktori.huMTMT | Egyetemi honlap

 


 

Dunai Tamás

 

Dr. Dunai Tamás PhD

egyetemi adjunktus, SZTE BTK 

Doktori.huMTMTEgyetemi honlap

 


 

Dr. habil. Sata Lehel Kálmán PhD

 

Dr. habil. Sata Lehel Kálmán PhD

egyetemi docens, DE BTK Germanisztikai Intézet

MTMTEgyetemi honlap

 


 

Dr. habil. Vincze Ferenc PhD

 

Dr. habil. Vincze Ferenc PhD

Bécsi Egyetem Európai és Összehasonlító Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet

Doktori.huMTMTEgyetemi honlap

 


A kutatásban résztvevő doktori hallgatók

PhD-képzésben résztvevő munkatársak:


A kutatóközpont legjelentősebb publikációi

A kutatóközpont legjelentősebb publikációi a Képregénytudomány című könyvsorozatban  (sorozatszerkesztő: Maksa Gyula és Vincze Ferenc)

  • Vincze Ferenc (szerk.), Képregényen innen és túl: Tendenciák a kortárs magyar képregényben és képregénykutatásban, I., Szépirodalmi Figyelő Alapítvány, Budapest, 2017.
  • Vincze Ferenc (szerk.), Intézményesülés, elbeszélések, médiumok: Tendenciák a kortárs magyar képregényben és képregénykutatásban, II., Szépirodalmi Figyelő Alapítvány, Budapest, 2018.
  • Maksa Gyula – Vincze Ferenc (szerk.), Current Trends in Hungarian Comics Studies, Szépirodalmi Figyelő Alapítvány, Budapest, 2019.
  • Maksa Gyula – Vincze Ferenc (szerk.), Képregénykultúrák, műfajok, gyakorlatok. Tendenciák a kortárs magyar képregényben és képregénykutatásban, III., Szépirodalmi Figyelő Alapítvány, Budapest, 2020.
  • Vincze Ferenc, Képregénytörténetek. Történeti és elméleti közelítése egy médiumhoz, Ráció – Szépirodalmi Figyelő Alapítvány, Budapest, 2022.
  • Dunai Tamás, A comics szerzői kora, Szépirodalmi Figyelő Alapítvány, Budapest, 2024.
  • Maksa Gyula, Képregénytudomány, Szépirodalmi Figyelő Alapítvány, Budapest, 2024.

 


A kutatóközpont külső kapcsolatai

A PTE BTK TMI Képregénytudományi Kutatóközpont külső kapcsolatai (a tagok képregénykutatási aktivitása szempontjából élő kapcsolatok, stratégiai partnerek)

Szakmai szervezetek, kiadók, folyóiratok, galériák, gyűjtemények, múzeumok:

Oktatási intézmények


A kutatóközpont tehetséggondozói tevékenysége
  • A PTE BTK Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén 2007 óta szinte minden szemeszterben vannak képregények tanulmányozásával foglalkozó kurzusok, melyek eredményeként számos szemináriumi és szakdolgozat született BA és MA szinten is – 2018 óta ezeknek a kurzusoknak a szakmai hátterét a KTKK biztosítja.
  • A KTKK munkatársaként Dunai Tamás 2021-ben, Demus Zsófia 2023-ban védte meg képregénytudományi PhD disszertációját. Lukács Laura Klára 2021-ben két (képregény)tudományos diákköri dolgozattal is 2. helyezést ért el az OTDK-n, illetve az ETDK-n.