Kortárs Kihívások Kutatóközpont

Kutatóközpont célja

A Kutatóközpont célja a kortárs világban tapasztalható kihívások magas szintű, interdiszciplináris megközelítésen alapuló tanulmányozása, amelyben a bölcsészet- és társadalomtudomány különböző területeit (történettudomány, politikatudomány, antropológia, filozófia, pszichológia, szociológia, filozófia stb.)  képviselő, idegen nyelveket magas szinten beszélő, tudományos fokozattal és külföldi beágyazottsággal rendelkező fiatal posztdoktorok tevékenykednek.

A Kutatóközpontban zajló kutatások fókuszában a jelenkor olyan meghatározó jelenségei állnak, amelyek komoly kihívásokat jelentenek a modern társadalom egésze számára, ezért ezek tanulmányozása és a megfelelő válaszstratégiák kidolgozása globális haszonnal járhat: 

  • migráció
  • biztonságpolitika
  • identitás
  • ökológia, ezen belül a klímaváltozás hatásai
  • örökségvédelem
  • politikai rendszerek
  • átalakuló gazdasági rendszerek
  • civilizációs elméletek
  • vallások megnövekedett politikai szerepe
  • digitalizáció 
  • kommunikáció
  • urbanizáció és falvak elnéptelenedése.

Az új szervezeti egység célja a különböző tudományterületek – elsősorban a társadalom- és bölcsészettudományok – között fennálló hagyományos keretek átlépése, a kutatási témák új szempontú vizsgálata, amely lehetővé teszi a korábbitól eltérő kutatási módszerek, távlatilag pedig akár új tudományágak létrejöttét. Az így létrejött eredményeknek nem csupán a tudományos szférában, hanem távlatilag a civil és az üzleti világban is hasznosíthatóknak kell lenniük. 

Ennek egyik letéteményese a Kutatóközpont munkatársainak digitális kompetenciája, amely lehetővé teszi az eredmények hatékony és naprakész terjesztését és népszerűsítését mind a hagyományos tudományos fórumokon, mind pedig az azokon kívüli kommunikációs csatornákon, amelyek így a lehető legszélesebb körhöz jutnak el az adott közegnek megfelelő stílusban. Ebből kifolyólag a munkatársak eredményeiket a tudományos szféra számára nemzetközi tudományos (Q1-Q2-s besorolású) folyóiratokban, illetve hazai lektorált folyóiratokban teszik közé, miközben a tudományos ismeretterjesztés jegyében a digitális térben is hatékony tudásátadó tevékenységet folytatnak közérthető formában.

A kutatásokon kívül a Kutatóközpont célkitűzése, hogy a fentiekben felsorolt, stratégiai jelentőségű témákban az oktatási innováció forrása is legyen. A hagyományos, nappali munkarendű oktatás helyett olyan rövidciklusú modulok kidolgozását végzik a Kutatóközpont munkatársai, amelyek online vagy nyári/téli egyetemi formában (3-4 hetes intenzív képzés) nemzetközi érdeklődésre is számot tarthatnak. 

Az önálló kutatási eredményekre alapozva kiemelt cél jelentős nemzetközi pályázatok elnyerése, amelyek lehetővé teszik a Kutatóközpont keretében foglalkoztatott munkatársak jogviszonyának meghosszabbítását az eredetileg meghatározott időkereten túl a pályázati források terhére. 
 


Kutatóközpont vezetője


Dr. habil. Farkas Judit PhD

egyetemi docens
+36308935196
72/503 600/64314
M 314
Fogadóórák / Office hours

Előzetes egyeztetéssel

Szakdolgozati konzultáció
Előzetes egyeztetéssel

A kutatóközpont vezetőjének egyetemi vagy saját honlapja, MTMT oldala, doktori.hu oldala
Országos Doktori Tanács - Személyi adatlap | Magyar Tudományos Művek Tára
A kutatóközpont tagjai

 

 

Dr. Erát Dávid

 

Dr. Erát Dávid

PTE BTK Társadalom- és Médiatudományi Intézet
Szociológia Tanszék

E-mail: erat.david@pte.hu

MTMT

 

 

Dr. habil. Görföl Tibor PhD

 

Dr. habil. Görföl Tibor PhD

PTE BTK Filozófia, Művészetelméleti és Klasszikus Tanulmányok Intézete
Filozófia Tanszék

E-mail: gorfol.tibor@pte.hu

MTMT

 

 

Dr. Mester Tibor

 

Dr. Mester Tibor

PTE BTK Társadalom- és Médiakutatási Intézet
Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék

E-mail: mester.tibor@pte.hu

MTMT