Pályázat | Wass Albert 115/25

április

pályázat

Az Ifjú Konzervatívok a Nemzetért Egyesület és a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Levéltár több éve támogat, illetve szervez olyan konferenciákat, amelyek célja, hogy a magyarság történelmének jelentős személyeihez, eseményeihez kapcsolódóan lehetőséget biztosítson a felsőoktatásban tanuló hallgatók számára kutatói készségeik fejlesztéséhez. E konferenciáknak az egyéni kapcsolatépítés elősegítése mellett kiemelt célja a Kárpát-medence tudományos kapcsolatrendszerének szorosabbra fűzése is.

A Magyar Műhely Közhasznú Alapítvánnyal közösen 2023-ban emlékezünk Wass Albert születésének 115. és halálának 25. évfordulójára. Munkássága meghatározó a magyar kultúra, azon belül a magyar irodalom számára. Közös felhívásunkat olyan fiatal, Kárpát-medencei magyar főiskolai, egyetemi hallgatók és doktoranduszok számára teszi közzé, akik kedvet éreznek ahhoz, hogy tudományos formában dolgozzák ki az alábbi témák egyikét.

A pályázónak az alábbi témakörök közül egyet kell kiválasztania, és először annak rövid összefoglalóját (kutatási terv) kell beküldenie, amelynek a szakmai zsűri által történő pozitív elbírálása esetén felkérést kap arra, hogy munkáját tanulmány formájában is kidolgozza. Ezt követően a zsűri döntése alapján legjobbnak ítélt tanulmányok szerzőinek lehetőségük lesz, hogy munkájukat a 2023 őszén megrendezésre kerülő konferencián tudományos előadás formájában nemcsak a zsűri, hanem szélesebb közönség előtt is bemutassák.

Pályázati felhívás (pdf)

A pályázat díjazása:

1. helyezett: 150.000 Ft
  2. helyezett: 100.000 Ft
  3. helyezett: 75.000 Ft

Különdíj: 25.000 Ft

Témakörök

1. Wass Albert és a világégések: Az író szerepe és hatása a háborús időkben.
  2. A természet szerepe Wass Albert műveiben: Hogyan jelenik meg a természetábrázolás Wass Albert könyveiben?
  3. Wass Albert és a magyar identitás: Az író szerepe a magyar kultúra és identitás megőrzésében.
  4. Wass Albert és a szabadságharc: Az író munkásságának szerepe a 1956-os forradalom és szabadságharc eszmeiségében.
  5. Wass Albert és a kereszténység: Hogyan jelenik meg a kereszténység és a vallásosság Wass Albert műveiben?
  6. A magyar történelem ábrázolása Wass Albert műveiben: Hogyan mutatja be Wass Albert a magyar történelem eseményeit és személyiségeit a könyveiben?
  7. Wass Albert és a politikai eszmék: Az író szerepe a politikai gondolkodás formálásban és az ideológiák ábrázolása műveiben.
  8. A nők szerepe Wass Albert műveiben: Hogyan jelennek meg a női karakterek és szerepek Wass Albert könyveiben?
  9. Wass Albert hatása a korabeli magyar irodalomra.
  10. Az 1990 előtti és utáni Wass Albert recenziók összehasonlítása.
  11. Wass Albert és a pszichológia: Az író szerepe és hatása a pszichológiai témák, mint például a trauma, az elnyomás és az identitáskeresés ábrázolásában.
  12. A kalandregény műfajának ábrázolása Wass Albert munkásságában: Az író szerepe a kalandregény műfajának megújításában és átalakításában.
  13. Wass Albert és a magyar nyelv: Az író szerepe a magyar nyelv és irodalom megőrzésében és ápolásában.
  14. A család szerepe Wass Albert műveiben: Hogyan jelennek meg a család és a családi értékek Wass Albert könyveiben?
  15. Az önéletrajzi elemek jelenléte Wass Albert műveiben: Az író életének és tapasztalatainak átvitele a műveibe.
  16. Wass Albert és a nemzetközi irodalmi kapcsolatok: Az író szerepe a nemzetközi irodalmi kapcsolatok építésében és ápolásában.
  17. Wass Albert és az emigráció: Az író élete és művei az emigrációban, valamint hatása a magyar diaszpórára.
  18. Wass Albert és a szülőföld: Az író szerepe a szülőföld és a hazaszeretet ábrázolásában.

Formai követelmények

Összefoglaló és tanulmány:

• A fedőlapon szerepeltetni kell a következő információkat: pályázó neve, felsőoktatási intézménye, aszak, melynek hallgatója, a dolgozat címe, a választott témakör sorszáma.
  • Az összefoglaló terjedelme 2000-4000, a tanulmány 15000-25000 karakter.
  • Szövegtulajdonságok: Times New Roman betűtípus; 12-es betűméret; 1,5-es sorköz; 2,5 cm margó.
  • A pályamunkának tudományos apparátussal (lábjegyzetek, hivatkozások, irodalomjegyzék) kell rendelkeznie.

Konferencia előadás:

• Élőszóban megtartott, prezentációval kísért tudományos előadás a 2023 őszén rendezett konferencián.

A tervezett tanulmány tartalmi összefoglalójának beküldési határideje:
2023. május 31. szerda