Programajánló | BTK a Fishingen

általános
2025. június 25.

Június 26-án a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara két izgalmas programmal várja az érdeklődőket a Fishing on Orfű Fesztiválon. 

 

Karunk idén két különleges workshoppal és előadással kapcsolódik be Magyarország egyik legnépszerűbb családi fesztiváljába, amelynek célja, hogy a tudományos kutatást közelebb hozza a nagyközönséghez és a fesztiválozó családokhoz. 


FOO térképkészítés a fesztiválozó családok történeteiből 

Időpont: Június 26. 11:00–14:00

Helyszín: Civil Liget

Szervező: Politikatudományi és Nemzetközi Tanulmányok Tanszék 

Első alkalmas vagy visszajáró fesztiválozóként már az Orfűre érkezésünk legelején alaposan tanulmányozzuk a helyszínről készült térképet. Ebből megtudhatjuk, hol vannak a színpadok, hol lehet enni és inni, merre van a mosdó. A fejünkben viszont sokkal több történet kapcsolódik ezekhez a helyszínekhez: hogy hol vettük tavaly a legfinomabb hamburgert, melyik mellékhelyiségnél kell a legkevesebbet sorban állni, melyik fa árnyékában esik a legjobban a délutáni szunyókálás. A fesztiválozó családok számára pedig extra kihívást jelenthet, hogy megtalálják a gyermekek igényeit legjobban kielégítő szegleteket a FOO-n.  

A kollektív kritikai kartográfia módszere a hagyományos térképek hatalmi hegemóniáját és az általuk közvetített információ kizárólagosságát kérdőjelezi meg, játékos eszköz a térbeli struktúrák és folyamatok közös szemlélésére. A térképkészítés során közösen újratervezzük a klasszikus térkép által közvetített információkat, hogy jobban megértsük a fizikális teret, megosszuk egymással az ezzel kapcsolatos tudásunkat, és vizuálisan megjelenítsük történeteinket, tapasztalatainkat. 

 

Drágám, a kölykök tableteznek – a digitális gyermekkor kihívásai 

Időpont: Június 26. 14:00–16:00

Helyszín: Civil Liget

Szervező: Pszichológia Intézet 

A képernyők világa gyors, színes, izgalmas – épp úgy működik, ahogy a fejlődő gyermeki idegrendszer szereti. A digitális kütyük a gyermekek kezében ma már nemcsak eszközök, hanem társak, nevelők, játszótársak is. De vajon milyen hosszútávú következménye lehet, ha a mese, a játék, a beszélgetés, sőt, néha még a vigasztalás is digitálisan történik?Meghívott szakértőinkkel beszélgetünk a képernyőidő komplex, kontextusfüggő és ellentmondásos hatásairól, nem pusztán a fejlődési kockázatokról (mint például alvászavarok, figyelmi nehézségek, magatartási problémák), hanem olyan kérdésekről is mint képes-e a mai pedagógiai és szülői nevelés alkalmazkodni a digitális szocializáció kihívásaihoz. Milyen stratégiákkal tudjuk támogatni a gyermekeket a képernyők uralta környezetben való eligazodásban? Célunk a kritikus, de konstruktív párbeszéd elősegítése a digitális gyermekkor jelenségéről. 

Várjuk szeretettel az érdeklődőket mindkét programunkon! Gyertek el, és fedezzétek fel velünk, hogyan kapcsolódik a tudomány a mindennapi élet kérdéseihez.